Тврда столица во бременост

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Maaja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 343
Придружен: 23 Apr 2013, 18:52
Му се допанале: 116 пати
Им се допаднал: 97 пати

Тврда столица во бременост

Post by Maaja » 22 Nov 2014, 16:29

Не најдов соодветна тема па решив тука да прашам, имам огромен проблем со тврда столица кој не можам никако да го решам (sad1) Значи немам запек туку нормално си одам или секој ден или на два дена ама секогаш имам тврда столица дури неколку денови забележувам и траги од крв на тоалетната и имам болки (ner) (ner) (ner) Пробав со се да го решам проблемот ама ништо не помага (confus) Докторот ми рече да пробувам само на природна база со ладна вода насабајле, со јогурт, со црни сливи, со компот и незнам што друго не, ама луѓе не се издржува (ner) (ner) некаде прочитав дека магнезиумот помагал... па да ве замолам да пишете искуство дали ќе има ефект да си купам и каков дали таблети или шумечи и од колку мг? Или евентуално некој друг совет ? (confus)
п.с Овој проблем го имам од трансвер па наваму инаку претходно си имав нормална столица (confus)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Мојот ин витро дневник - Мааја

Post by Lejla7 » 22 Nov 2014, 16:38

Maaja, a jades li ovosje i zelencuk? Od kivito mnogu ubavo se normalizira stolicata.
Jas si pobarav Magnezium od maticnata nekade 8-9 nedela od drugi pricini - povremenite grcevi sto gi imav (a poveke zaradi licen mir (smile) ). Taa mi prepisa Biolectra prasok od 300 mg, no zaradi macninite si zedov Biolectra sumlivi tableti od 250 mg. Do 300 mg e dozvoleno mislam vo bilo koj oblik. I jas sum citala deka pomaga i za stolicata. A koga vo 13 nedela bev na skrining, Ivanovski samiot mi dade magnezium 2 po 1 (samo ne mi e precizirano od kolku vo izvestajot, verojatno 2 x 150 mg).
Pa probaj i so prirodnite lekovi sto ti gi kazal tvojot doktor.

Maaja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 343
Придружен: 23 Apr 2013, 18:52
Му се допанале: 116 пати
Им се допаднал: 97 пати

Re: Мојот ин витро дневник - Мааја

Post by Maaja » 22 Nov 2014, 17:01

Lejla7 wrote:Maaja, a jades li ovosje i zelencuk? Od kivito mnogu ubavo se normalizira stolicata.
Jas si pobarav Magnezium od maticnata nekade 8-9 nedela od drugi pricini - povremenite grcevi sto gi imav (a poveke zaradi licen mir (smile) ). Taa mi prepisa Biolectra prasok od 300 mg, no zaradi macninite si zedov Biolectra sumlivi tableti od 250 mg. Do 300 mg e dozvoleno mislam vo bilo koj oblik. I jas sum citala deka pomaga i za stolicata. A koga vo 13 nedela bev na skrining, Ivanovski samiot mi dade magnezium 2 po 1 (samo ne mi e precizirano od kolku vo izvestajot, verojatno 2 x 150 mg).
Pa probaj i so prirodnite lekovi sto ti gi kazal tvojot doktor.
Лејла претежно на овошја сум .... исто јадам многу супи, чорби, пијам многу течности, избегавам тешка и мрсна храна... едино што многу мирувам ама така ми кажа докторот оти ми се потечени јајниците од стимулациите.. Грчеви и мачнини сега заега немам, јас му спомнав на докторот дали да земам магнезиум и ми рече да не читам многу на интернет (re) и ако има потреба да си земам чепчиња мислам долкалакс се викаа не сум сигурна, ама не можам секој ден или секој втор ден да бидам на чепчиња (confus) незнам навистина како ќе тераме вака ... ама тоа е што да се прави

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Мојот ин витро дневник - Мааја

Post by Lejla7 » 22 Nov 2014, 17:46

Auuu nemoj so cepcinja, mene barem loso mi deluvaat, cel den visam nad skolkata, a rezultat slab ili ic, samo nagon. Kako moze Dulcolax da e podobar od Magnezium t.e. Magneziumot da e los i vestacki, a ova prirodno?
Ako imas maticen ginekolog konsultiraj se so nego, mislam deka ke ti odobri. Ama aj da ne se pravam mnogu doktor. Vo sekoj slucaj, magneziumot e bezbedem vo bremenost.
Moze ti e od progesteronot vo Crinone gelot ova. Aj da ti pomine brzo. (bu)

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Мојот ин витро дневник - Мааја

Post by anabejbi » 22 Nov 2014, 19:22

Maaja истиот проблем и јас го имав, така да знам како ти е. Можеш магнезиум да користиш во бременоста е безбеден, на почетокот се користи во помала доза 150-180мг.
Пробај со комбинација на трици, семе од лен, интегрален сусам и сончоглед, смелај ги семињата и додај јогурт, се надевам дека ќе помогне. (big-hug)

Narnija
Нов член
Нов член
Мислења: 32
Придружен: 17 Nov 2014, 11:31
Му се допанале: 11 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Мојот ин витро дневник - Мааја

Post by Narnija » 22 Nov 2014, 19:36

Мааја јас ја регулирав столицата со семе од лен и тоа готов мелен ,го иМА ВО ВЕРО,ТИНЕКС и јогурт пробиотску го има во Супер Тинекс од Србија е нов,со 0,5 % масленост
и обавезно пред легнување суви сливи и смокви изеди неколку кој се стоени во вода неколку саати и потоа испиј го сокот
прегратка за брз помин (big-hug)

Maaja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 343
Придружен: 23 Apr 2013, 18:52
Му се допанале: 116 пати
Им се допаднал: 97 пати

Re: Мојот ин витро дневник - Мааја

Post by Maaja » 22 Nov 2014, 20:56

Ви благодарам девојки (grupna-gushka)
Моментално дома имам само семе од лен, не знаев дека е безбеден да се користи во бременоста, а инаку по едно лажиче се става или повеќе?

Maaja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 343
Придружен: 23 Apr 2013, 18:52
Му се допанале: 116 пати
Им се допаднал: 97 пати

Re: Мојот ин витро дневник - Мааја

Post by Maaja » 22 Nov 2014, 20:59

Lejla7 wrote:Auuu nemoj so cepcinja, mene barem loso mi deluvaat, cel den visam nad skolkata, a rezultat slab ili ic, samo nagon. Kako moze Dulcolax da e podobar od Magnezium t.e. Magneziumot da e los i vestacki, a ova prirodno?
Ako imas maticen ginekolog konsultiraj se so nego, mislam deka ke ti odobri. Ama aj da ne se pravam mnogu doktor. Vo sekoj slucaj, magneziumot e bezbedem vo bremenost.
Moze ti e od progesteronot vo Crinone gelot ova. Aj da ti pomine brzo. (bu)
Лејлич кај матичниот имам појдено само еднаш да земам упат за кумбс оти имам негативен рх фоктор и не му спомнав ништо за овој проблем.... најдобро да му се јавам и него ... фала ти (l2)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Тврда столица во бременост

Post by Lejla7 » 24 Nov 2014, 10:26

Сега се сетив уште нешто што ми помагаше мене. Движењето. Една кратка прошетка надвор пеш чуда може да направи и да ги раздвижи цревата.

За ленено семе прашај го матичниот. Тука читав оти не се препорачува во бременост оти било богато со фитоестрогени но од друга страна гледам многу трудници го консумираат, а и ниту еден доктор не ми спомнал дека не треба да се јаде??? Ако е така, тогаш и соја не би требало да се јаде. Прашај си чисто да не ти е шубе.

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”