компликации во бременост

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
dance86
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 09 Feb 2015, 22:30
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 1 time

компликации во бременост

Post by dance86 » 16 Feb 2015, 10:16

Добро утро на сите јас сум нова во форумов ве читам редовно и решив да ви пишам.Вака последна менструација ми бесе на 19.12.2014 година бремена сум ес ега проблемот е што незнам која недела сум бремена матицен ми е ДР.Митановски и многу ме разочара втор ултра звук ми направи и негов збор беше нема срцева реакција утре право на киретажа.Ме збуни дожибеав јак страс.Утредента одма отидов во систина кај др.Иванов ми рече навистина нема срцева реакција но можно е да е овулацијата покасно да не брзаме ми даде период од неколку дена и имам закажано здравје утре да видиме ако нема пак дојдено срцеба реакција онда киретажа.Збунета сум дали има некој вакво искуство ве молам за одговор а мене стомакот ме боли многу имам јаки болки и во кичма и стомак но немам крварење.Ве молам за одговор.

WhiteRose
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 25 Nov 2014, 15:27
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 31 пати

Re: компликации во бременост

Post by WhiteRose » 16 Feb 2015, 11:42

Dance se gleda li plodot?Bremena si 8 nedeli plus 3 dena. Ne panici vednas mozebi navistina da e rano i pokasno da si ostanala, no za zal postoi i takva sitacija kade sto ili voopsto ne se oformuva plod kako vo mojot slucaj, ili pak ima plod no bez srceva reakcija sitacija koja dokolku ne prokrvaris sama mora kiretaza. Toa se slucuva kako genetska greska, dokolku plodot ne e vo red samata priroda go otfrla samoto telo i podobro e taka otkolku da nosis i rodis dete so ogromni problemi. No se nadevam deka kaj tebe e ne e toa vo prasanje i deka na slednoto eho ke go cues srcenceto i se ke bide vo red, deka se raboti samo za podocno zacnuvanje. Ne se grizi predvreme duso te molam. Site nie sme so tebe. Sekoe dobro ti posakuvam. Pisi i prasaj sto i da te interesira. (racinja) (kup)

dance86
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 09 Feb 2015, 22:30
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 1 time

Re: компликации во бременост

Post by dance86 » 16 Feb 2015, 11:58

Прво огромно благодарам за одговорот.Да се гледа плодот само што нема срцева реакција плодот е 5.4мм колку што успеав да го сватам докторот утре здравје имам закажано последно ехо кај др.Иванов во Систина ми изгледаше како спремен доктор ако и утре нема срцева реакција киретажа.А кај тебе што се случило (sad1)

WhiteRose
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 25 Nov 2014, 15:27
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 31 пати

Re: компликации во бременост

Post by WhiteRose » 16 Feb 2015, 12:05

Ajde ti posakuvam sreka i da go slusnite maloto srcence pa da pomine ovaj kosmar. Kaj mene na pocetokot na 2014 ostanav bremena no voopsto nemase plod samo prazno kese koe rastese do kolku sm i tolku a vnatre nisto ne se razvi nemase plod. Nekoi zeni so taa dijagnoza i sami prokrvaruvale a citav i deka vo stranstvo gi cekaat da prokrvarat. No kaj mene toa ne se slucuvase i kako sto gledam kaj nas ne sakaat premnogu da rizikuvaat. Pa vo 8 ma nedela od bremenosta mi napravia kiretaza vo privatna bolnica otidov i ne se kaam za parite sto gi plativ zatoa sto kolku i da bese traumaticno grizata koja mi ja pruzija mi pomogna lesno da go prebrodam seto toa. Inaku mojata situacija se narekuvala blighted ovum, togas prv pat slusnav za toa. (sad1) No toa ostana zad mene posle 5-6 meseci pak ostnav bremena i sega sum 18ta nedela i nesto. Koga ke dade gospod da si go zemam vo racete ke zaboravam celosno na taa losa slucka. Dokolku se sluci i toa da moras na kiretaza, zamisligo toa kako nesto sto go preporacala prirodata za podobro na site. Sekoe dobro uste ednas pisi kako ke pominis na pregledot. (grupna-gushka)

dance86
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 09 Feb 2015, 22:30
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 1 time

Re: компликации во бременост

Post by dance86 » 16 Feb 2015, 12:26

Ти благодарам што го сподели твоето искуство, обавезно ке ве известам што и да биде. Баш ми е мило за тебе со срека и ти посакувам се најдобро (kup)

dance86
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 09 Feb 2015, 22:30
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 1 time

Re: компликации во бременост

Post by dance86 » 19 Feb 2015, 12:08

Eve da pisam se izvinuvam so ne e na makedonski fond vtornikot bev na ultrazvuk posleden i nemase plodot srceva reakcija pocna da se susi taka da napraviv kiretaza neizbezno bese.sega lezam i gledam da se pomiram poleka poleka. pozdrav do site (sad1)

WhiteRose
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 25 Nov 2014, 15:27
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 31 пати

Re: компликации во бременост

Post by WhiteRose » 19 Feb 2015, 12:36

Данче душо неизмерно ми е жал... (racinja) Те држам цврсто за рака, знам како изгледа тоа но ќе помине наскоро ќе дојде ден да си ги земеме во раце нашите дечиња. Пиши (big-hug) ми во секое време.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: компликации во бременост

Post by Lejla7 » 19 Feb 2015, 12:49

(big-hug) (big-hug) (big-hug)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: компликации во бременост

Post by Радост » 19 Feb 2015, 13:12

(big-hug) и од мене.

dance86
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 09 Feb 2015, 22:30
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 1 time

Re: компликации во бременост

Post by dance86 » 24 Feb 2015, 21:37

Ви благодарам на сите за подршката.Сакам да ве прашам дали знаете колкувреме треба мирување послем киретажата и колку време се чуствува болки.Мене гинекологот ми даде боледување една недела но јас сметам дека е тоа малку време бидејки имам јас уште болки сеуште се чуствувам слаба се јавив на доктор он ми вика нормално е да имам болки рано е уште и ми закажа контрола за три недели но јас посебно од десната страна во стомакот и кицмата осекам болки дали има некој слично искуство ви благодарам на сите (sad1)

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”