Clexane инекции во бременоста

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Kalaninana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 455
Придружен: 07 Mar 2013, 16:43
Му се допанале: 120 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Kalaninana » 30 Nov 2014, 17:19

Fala Lejla na odgovorot. A izvestaj mora li od transfuziolog ili moze od ginekologot sto pravel ivf?

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Lejla7 » 30 Nov 2014, 19:11

Vo Fond ne priznavaat ama bas nisto od privatni kliniki. Mora izvestaj od transfuziolog, a kaj nego ke pojdes so izvestajot od lekarot sto ti go pravel in vitroto za da vidi po koj osnov ti se potrebni Clexane.

Bliznacinja
Нов член
Нов член
Мислења: 22
Придружен: 26 Mar 2017, 14:38
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 4 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Bliznacinja » 14 Aug 2017, 11:41

Здраво женски ,денес ги добив резултатите од ДДмерите ми се 826.8 хемодтаза мирна а наодот од СФА позитивен.Ми препишаа клексан 4 недели .Извештајот ми е од Хемолаб бидејки последното испитување од СФА(испитување за преекламсија) не го прават никаде на државно.Прашањето ми е дали има некој со слично искуство и дали ке можат да ми рефунфираат средства со извештај од приватна лабораторија?

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by borjana » 15 Jan 2018, 13:32

Доаѓам од доктор, влегувам во 9 недела имам хематом зад постелка и ми дадоа 15клексани а аспиринот ми го прекинаа. Дали некоја од вас има земано клексан за хематоми?

SrekaS
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 18 Jan 2018, 11:15

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by SrekaS » 18 Jan 2018, 11:18

Здраво Bliznacinja,

сакав да те прашам како го реши проблемот со клексанот? И мене СФА ми се позитивни на испитување од Хемолаб но никој е ми дава опција како да го решам проблемот со рефундирањето на клексанот? Дали ти имаш некакво искуство?

snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by snegulka83 » 21 Jan 2018, 02:33

Борјана јас се боцкав клексан двете бремености. Не за хематом од други причини. Знам дека за хематом исто препишуаваат за побрзо да се ресорбира хематомот, а аспиринот ти го тргнале поради крварењето. Си знаат докторите најубаво во секој случај. Примај си ја терапијата и со лесно да си ја износиш бременоста.

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”