Clexane инекции во бременоста

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Dorotea111 » 10 Oct 2014, 20:59

Одма ги извадив од фрижидер. Нека стојат на собна температура. Кога го прочитав веќе вторпат, ми изгледа полесно. Така ќе направам, и се надевам на се најдобро. Од понеделник бркам работа. Ќе видам сега маил. Големо благодарам.

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Neda_Jovan » 21 Oct 2014, 11:08

Mesinja ni vcera bevme na kontrola pak za D Dimeri po terapija od 10 Cleksan injekcii od 40
Namaleni se ama pak visoki: bea 3050 sega se 2766. Specijalistot predlaga da se prodozli so istata terapija, duri i napisal infekcija? Ne razbrav dali se somneva deka imam nekoja infekcija, dali infekcija moze da e pricina za pokaceni D Dimeri - ne sum cula do sega.... Na dosegasnite brisevi se mi bilo ok, vo granica ili zanemaruvacki, sega vo 35tta sum na tie poslednite brisevi pa ke vidime sto ek pokazat. Povtorna kontrola za D Dimeri mi e na 03.11 za 2 nedeli....
Aj so Gospod napred

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Neda_Jovan » 22 Oct 2014, 16:12

Mesinja ni treba itna pomos, ve molam neka pise nekoj sto znae: drugarka mi sega mi se javi - gi zemala rezutatite od D Dimeri i veli deka se pogolemi od 4500!?! Toa e mnogu visoko barem po moe iskustvo....no nemala predlog terapija od doktor na transfuziologija (na pr mene vednas mi predlozija Cleksan od 40 x 10 injekcii), ginekologot maticen e vo stranstvo, a utre e praznik. Ve molam ako nekoj znae koja e dozaata na Cleksan ijekciite za ovakvi D Dimeri?

Fala odnapred

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Lejla7 » 23 Oct 2014, 09:26

Матичниот гинеколог сигурно има замена за итни случаи, а ова е итно. Веднаш нека оди да се консултира за резултатот со замената или пак нека појде на Трансфузиологија. На своја рака како ќе прима Клексан?

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by anabejbi » 23 Oct 2014, 09:49

Со резултатот се оди повторно кај доктор на Трансфузиологија, барем јас така правев, како што пишала Лејла никако на своја рака не се одредува терапија.

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Neda_Jovan » 23 Oct 2014, 21:19

Anabejbi i Lejla vi blagodaram mnogu, jas ne napisav deka koga mi se javi drugarka mi veke bese na transfuziologija i dva saati barase dr da i dade terapija. No nemase nikoj site si otisle doma porano poradi praznikot a maticnata nejkese da i dade terapija na svoja raka. Tek okolu 18h uspeala da najde dezuren lekar koj vednas i prepisal cleksan dve injekcii od po 40 na den i kontrola za dve nedeli. Uste sinoka gi zema i veke gi zema. Dobro se ispanici posto se mnogu visoki d dimerite ama ee nadevam deka ke deluvaat na vreme. Vi blagodaram uste ednas

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Lejla7 » 09 Nov 2014, 10:52

NedaJovan, da te prasam nesto - kade ti gi stavaat kleksanite - vo stomak ili vo raka?

Ili nekoj drug sto primal vo napredna bremenost neka pise. Jas se uste gi stavam vo stomak (a sum petti mesec) i stomakot mi e modrinki cel tamu kade sto stavam, poslednive nekolku dena koga ja vadam iglata mi tece krv - mozebi oti blisku do modrinkite stavam, nema kade. Belki ne dopiram do matkata. Znam deka e smesno, no sepak da se konsultiram.

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by anabejbi » 09 Nov 2014, 11:05

Лејла јас во рака ги ставав цело време т.е мм ми ги ставаше (smile)
Понекогаш се случуваше исто така да потече малку крв.

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Neda_Jovan » 09 Nov 2014, 12:42

Lejla i jas gi stavam vo rakata vo delot pomegju laktot i gorniot muskul...znaci vo mekiot del. I jas imam modrici i znae krv da mi potece. Inace mi bese shube malku u stomak da gi stavam pa u raka. Inace muz mi mi gi stava...taka mi naplaka za site nervozi hehe. Pozdrav

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Lejla7 » 30 Nov 2014, 16:34

Lejla7 wrote:Еве уште еднаш да напишам како оди постапката за рефундирање на Клексан инјекциите - напоменувам, пишувам за мојот град. Веќе три пати поднесуваме барање, едно и ни исплатија, па еве како одеше:
Прво, нели се оди кај трансфузиолог за да ви издаде извештај за примање Клексан. Обично јас вадам приоритетен упат заради тоа што сум со дати поврзана во однос на инјекциите и не може редовно да се изведе со Мој термин. По правило, би требало отпосле матичен лекар (општ) да ви издаде рецепт со кој би купиле Клексан од аптека, меѓутоа тоа може и на крај кога ќе завршите со инјекциите наведени во извештајот - на пр. ние во аптека само првиот пат покажавме рецепт од матичен лекар за да купиме Клексан инаку не ни бараа следните пати.
За рефундирање се потребни следниве документи:
1. Извештајот од трансфузиологот
2. Фискалните сметки од Клексаните (јас обично купувам по пет и до крај на 30те инјекции имам 6 фискални сметки)
3. Сметкопотврда од аптеката каде ги купувате (јас купувам од Зегин, па на крајот земам сметкопотврда не со секои 5 купени)
4. Рецепт од општ лекар на кој на задната страна стојат испишани датите кога сте ги примале Клексаните и до секоја дата потпис и печат од лекарот (ова е божем таму ми ги ставале, а всушност јас сама се боцкам дома).
5. Потврда дека ординацијата не ги поседува овие инјекции (затоа и си ги купувате вие, готова ми ја даваат потпишана и со печат од ординацијата)
6. Копија од трансакциона сметка (ова само за првото поднесување, за следните веќе податоците им се внесени во компјутер и не мора)
7. Барање кое ви го даваат во Фонд (ова не сум го ни видела, бидејќи маж ми поднесува (smile) )

Се надевам дека е јасно напишаново. Знам дека Мариоли беше пишала дека во Скопје потврдата од бр. 5 не ја даваат, туку некоја друга потврда, но пак ќе напоменам - ова е за кај нас, а можеби и во другите градови е така.
Eve Kalaninana. Potvrdata pod broj 5 veke ne trebala, a na receptot potpisot trebalo da e od liceto sto gi prima kleksanite, ne od onoj koj gi stava. Update.

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”