Clexane инекции во бременоста

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
koka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 703
Придружен: 04 Nov 2010, 11:39
Му се допанале: 36 пати
Им се допаднал: 140 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by koka » 30 Aug 2014, 13:22

I jas gi primam kleksanite ama so izvestaj od transfuzija odam kaj maticen ginekolig i on mi dava recepta nemam problem gi zimam od apteka

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Lejla7 » 30 Aug 2014, 17:37

Навистина не знам Кока, дали е до матичните или што е работата...мојата матична (гинеколог) изрично ми кажа дека општ лекар ги препишува и ние така терама, не сме имале проблем до сега со поднесувањето барање за рефундација.
Ќе излезе сега - не различен град, различна политика, туку различен матичен-различна политика (smile) во ист град.
Ти како си? Како се близнаците? Сигурно веќе и полот го знаете (love5) пиши нешто, ептен те снема

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Lejla7 » 19 Sep 2014, 12:43

Апдејт. За првите 30 Клексани немавме проблем со рефундацијата. Но за наредните 30 ми бараа плус резултат од трансфузиологија или Д димери покрај сите тие документи што ги имам наведено во претходните постови.

Среќа што го пратив маж ми да провери што се случи со барањето (а поднесено беше уште во август). И среќа што имаме свој човек на трансфузиологија па ми издадоа резултат од крв наназад. Инаку никаква рефундација, документите не сакаа да ни ги примат. Државава да ти даде пари - тешко.

Чисто да си знаете дека секакви трикови прават за да ве одвратат од рефундирање.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by ripcence » 20 Sep 2014, 00:30

(ner) Баш секакви трикови прават, јас на пр. ги имав резултатите од д-димери, но немав извештај од трансфузиолог (не ни знаев дека треба) и не ми ги рефундираа парите за клексаните.
Страшно се налутив по незнам кој пат на трансфузолозите во 8ми Септември, заклучив дека резултатите не ги ни погледнуваат-само ги издаваат на шалтер. Среќа што кај мене беа 7 клексани и несакав да се меткам по болници инаку по незнам кој пат ќе им отидев да им кажам убаво. (comp)
А и системот нечини, зошто на пример не ги издаваат инекциите со две рецепти (од трансфузиолог и матичен) и да си ги платиме со партиципација, што демек пари ќе праиме ние-ќе ги купуваме 100% за да рефундираме 70% , се малтретираат трудници и тазе породени мајки.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Lejla7 » 20 Sep 2014, 09:34

Оф Рипченце, што да правам, еве веќе три месеци ги примам и дури и сестрата кај матичниот попреку ме гледа, многу време било тоа, божем јас уживам да се боцкам секој ден...што се мора, се мора. 70% не е малку, мислам да се работи за мал број инјекции и јас не би се малтретирала, ама кај мене е голема бројка, 8000 денари на месец трошам само за нив. Тоа е, дури имаме сила ќе трчаме по шалтери.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Lejla7 » 10 Oct 2014, 16:46

Lejla7 wrote:Еве уште еднаш да напишам како оди постапката за рефундирање на Клексан инјекциите - напоменувам, пишувам за мојот град. Веќе три пати поднесуваме барање, едно и ни исплатија, па еве како одеше:
Прво, нели се оди кај трансфузиолог за да ви издаде извештај за примање Клексан. Обично јас вадам приоритетен упат заради тоа што сум со дати поврзана во однос на инјекциите и не може редовно да се изведе со Мој термин. По правило, би требало отпосле матичен лекар (општ) да ви издаде рецепт со кој би купиле Клексан од аптека, меѓутоа тоа може и на крај кога ќе завршите со инјекциите наведени во извештајот - на пр. ние во аптека само првиот пат покажавме рецепт од матичен лекар за да купиме Клексан инаку не ни бараа следните пати.
За рефундирање се потребни следниве документи:
1. Извештајот од трансфузиологот
2. Фискалните сметки од Клексаните (јас обично купувам по пет и до крај на 30те инјекции имам 6 фискални сметки)
3. Сметкопотврда од аптеката каде ги купувате (јас купувам од Зегин, па на крајот земам сметкопотврда не со секои 5 купени)
4. Рецепт од општ лекар на кој на задната страна стојат испишани датите кога сте ги примале Клексаните и до секоја дата потпис и печат од лекарот (ова е божем таму ми ги ставале, а всушност јас сама се боцкам дома).
5. Потврда дека ординацијата не ги поседува овие инјекции (затоа и си ги купувате вие, готова ми ја даваат потпишана и со печат од ординацијата)
6. Копија од трансакциона сметка (ова само за првото поднесување, за следните веќе податоците им се внесени во компјутер и не мора)
7. Барање кое ви го даваат во Фонд (ова не сум го ни видела, бидејќи маж ми поднесува (smile) )

Се надевам дека е јасно напишаново. Знам дека Мариоли беше пишала дека во Скопје потврдата од бр. 5 не ја даваат, туку некоја друга потврда, но пак ќе напоменам - ова е за кај нас, а можеби и во другите градови е така.
Се цитирам самата себе затоа што овие информации и се потребни на Доротеа.
Доротеа, ако нешто не ти е доволно јасно слободно прашај.

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Dorotea111 » 10 Oct 2014, 18:17

Fala mnogu Lejla, super vaka sto imas objasneto. Sega za sega komplicirano malku mi izgleda, i za ova kje treba da trcame, ama toa e toa. Samo neka bide testot pozitiven pa kje trcame. Denes vekje kupiv pet, mi gi prepisaa od denes. Dali se cuvaat vo frizider kako Suprefaktot ilu moze na sobna temperatura?

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Радост » 10 Oct 2014, 19:09

Нека одговори и Лејла како ги чува/ла, но еве јас да кажам дека ми стоеја на собна температура, не во фрижидер.

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Dorotea111 » 10 Oct 2014, 19:28

Јас сега четирите ги ставив во фрижидер, а таа што треба после да се боцнам во соба да се потсетам дека треба да се боцнам. Пак инекции, ама што се мора се мора....Со матичниот гинеколог подобра ми е комуникацијата, па ќе прашам дали таа може да ми закаже на трансфузиологија, преку неа да ја терам постапката за рефунфирање на парите...фала..

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Lejla7 » 10 Oct 2014, 20:06

Izvadi gi od frizider, poveke ke te bolat.
Za refundacijata, da mislam deka mozes i preku maticen ginekolog. Ama neka ti zakaze uste od sega, ne cekaj test, ako ne daj Boze e negativen (vo sto ne veruvam) nema da odis. Ti pisav i kaj koj doktor da zakazes vo mail.

Moze izgleda vaka slozeno, ama se postignuva. Prviot pat najslozeno izgleda, posle veke stanuva rutina - kako i in vitroto (smile)

So sreka (bu)

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”