Clexane инекции во бременоста

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by anabejbi » 24 Dec 2013, 18:17

Радост чувај ги фискалните сметки и заедно со потвра од матичниот, копија од трансакциска сметка и со документот на кој од трансфузиологија ти пишува дека треба да ги користиш инекциите ги поднесуваш до фондот за здравство и треба да ти рефундираат 70%.
Мене пред некој ден ми стигна писмо дека ќе ми бидат исплатени средствата на трансакциска сметка (smile) .

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Радост » 24 Dec 2013, 18:56

Фала ти многу! (a2)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Lejla7 » 18 Jun 2014, 17:27

Eve kako tocno odi postapkata za Clexane:
Najprvo, normalno so Moj termin odis kaj transfuziolog koj treba da ti dade izvestaj za primanje Clexane.So ovoj izvestaj odis kaj maticen lekar (opst) koj treba da ti gi prepise.Mene vednas mi gi spremi maticniot i dokumentite za refundiranje, odnosno mi dade eden rozov recept (koj e za potrebi na aptekata) i eden bel recept koj e za vo Fond otkako ke se isprimaat Clexanite zapisani na izvestajot, plus potvrda deka med.ustanova gi nema Clexanite i soglasno dogovor so fondot ne e ni dolzna da gi poseduva.Na beliot recept maticniot lekar treba da stavi potpi i pecat otkako ke se primat Clexanite, pa so ovoj recept, potvrdata, izvestajot od transfuziolog, fiskalnite smetki plus smetkopotvrdite od apteka i kopija od transakciska smetkà vo Fond se podnesuva baranje za refundacija.

marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by marioli2014 » 18 Jun 2014, 17:59

Druski, malo update t.e. poednkstavuvanje. Vaka kako sto vika Lejla bilo da. Jas epten sum taze so kleksanite i ja terav procedurata t.e. vcera bev so posledniot izvestaj za refundacija. Otkako ke zemete izvestaj od transfuzija nemora po recepti. Si kupuvate kleksani i fiskalnite gi cuvate so smetko potvrda. Ako na izvestajot pisuva 30 kleksani vie kupuvajte si gi na primer 6 pati po 5 kleksani.po primanjeto zemate potvrda deka ste gi primile od maticen ginekolog deka tamu demek ste primile i tolku. Jas vo fond nosev: izvestaj od transfuzija, smetkopotvrdi i fiskalni od kleksanite, kopija od transakciska smetka i potvrda od maticen. Tolku. Dosega nemam problem i mi gi vrakjaat ( osven sto poslednite mi gi izgibile hahaha ama ke gi vratat do petok , taka mi kazaa). Poednostavno e samo. Lejla.ne.mi zameraj duso sto dopisuvam, ama epten do vcera odev. Ljubim vas

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Lejla7 » 18 Jun 2014, 18:39

Znaci Marioli, moze vaka e vo Skopje, ama od ova ponovo nema oti vcera go trckav. Maticen ginekolog ne dava recept, a bez recept nema Clexane vo apteka. Sto pati prasav. I dokumentite mi se spremni. Denes bev i vo Zegin i ottamu mi ja proverija receptata. Taka e kako sto napisav, moze za drugite gradovi. Vazno opst lekar ti pisuva recept, kako bez recept ke zemes lek?
Pa nema da ve lazam, ete sega odam da gi kupam, a dokumentite za koi pisuvav mi se na kup. Ne gi primas kaj maticen ginekolog, tuku opst lekar dava potvrda kako sto pisav pogore deka gi nemaat Clexanite - ako treba ke vi napisam i tocno kako glasi.
Mene transfuziologot mi se isposmea koga kazav deka so izvestaj ke odam vo apteka - ma kakov izvestaj mi veli, pojdi da si zemes recept od opst lekar. Prethodno si ja prasav i maticnata ginekolog i mi kaza deka ne odat preku niv. Ete taka e kaj nas.

marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by marioli2014 » 18 Jun 2014, 18:55

Ccc znaci sekade e razlicno. Jas isto vcera po refundacija bev vo fondot vo Sk. Tuka e izgleda poednostavno. Ne draga deka lazes taman rabota... Ni jas ne lazam :). Nikoj ne me.prasal za recepta. Moze najdobro e sekoj vo svojot grad vo fondot da si prasa, za da ne doagja do zabuna. Pozdravcinjaaa...

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Lejla7 » 18 Jun 2014, 18:56

I bas prasav i za toa dali mora poveke fiskalni, nema vrska, kaj nas vo Fond ne pravat problem za toa, ako sakas kupi si gi vednas 20, nema problem.

marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by marioli2014 » 18 Jun 2014, 19:04

Zatoa velam sekoj grad svoja politika. Gluposti i zabuni pravat. Jas do sega taka terav i nemav problem, zasto taka mi kazale. Svasta...Neka gi vrakjaat parite pa kako sakaat neka pravat. Jas cekam sega od april ostaveni dokumenti, krsh. Mi gi izgubile baranjata za april i maj i ako ne otidev vcera da ostavam novo baranje i ako ne prasav ke si cekav kako mrdnata...

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Lejla7 » 19 Jun 2014, 10:07

Упатство за ставање Клексан

http://www.stockport.nhs.uk/documents/P ... _Med44.pdf

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Clexane инекции во бременоста

Post by Lejla7 » 29 Aug 2014, 13:43

Еве уште еднаш да напишам како оди постапката за рефундирање на Клексан инјекциите - напоменувам, пишувам за мојот град. Веќе три пати поднесуваме барање, едно и ни исплатија, па еве како одеше:
Прво, нели се оди кај трансфузиолог за да ви издаде извештај за примање Клексан. Обично јас вадам приоритетен упат заради тоа што сум со дати поврзана во однос на инјекциите и не може редовно да се изведе со Мој термин. По правило, би требало отпосле матичен лекар (општ) да ви издаде рецепт со кој би купиле Клексан од аптека, меѓутоа тоа може и на крај кога ќе завршите со инјекциите наведени во извештајот - на пр. ние во аптека само првиот пат покажавме рецепт од матичен лекар за да купиме Клексан инаку не ни бараа следните пати.
За рефундирање се потребни следниве документи:
1. Извештајот од трансфузиологот
2. Фискалните сметки од Клексаните (јас обично купувам по пет и до крај на 30те инјекции имам 6 фискални сметки)
3. Сметкопотврда од аптеката каде ги купувате (јас купувам од Зегин, па на крајот земам сметкопотврда не со секои 5 купени)
4. Рецепт од општ лекар на кој на задната страна стојат испишани датите кога сте ги примале Клексаните и до секоја дата потпис и печат од лекарот (ова е божем таму ми ги ставале, а всушност јас сама се боцкам дома).
5. Потврда дека ординацијата не ги поседува овие инјекции (затоа и си ги купувате вие, готова ми ја даваат потпишана и со печат од ординацијата)
6. Копија од трансакциона сметка (ова само за првото поднесување, за следните веќе податоците им се внесени во компјутер и не мора)
7. Барање кое ви го даваат во Фонд (ова не сум го ни видела, бидејќи маж ми поднесува (smile) )

Се надевам дека е јасно напишаново. Знам дека Мариоли беше пишала дека во Скопје потврдата од бр. 5 не ја даваат, туку некоја друга потврда, но пак ќе напоменам - ова е за кај нас, а можеби и во другите градови е така.

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”