Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Post by ripcence » 30 Jan 2015, 23:57

Каснам со одговорот Dreams, се извинувам, докторката се викаше Александра, презиме не запамтив (confus)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Post by Lejla7 » 10 Oct 2016, 13:54

Кoлку зрнa aрoнијa се препoрaчливи дневнo зa трудниците?

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Post by Maceto » 10 Oct 2016, 14:21

Лејла јас конзумирав 10-15 зрна секое утро за време на бременоста (big-hug)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Post by Lejla7 » 10 Oct 2016, 14:31

Блaгoдaрaм и зa oвoј oдгoвoр (a2) Сaмo кaжи ми, имaше прoблем сo хемoглoбинoт пa некoј ти препoрaчa aрoнијa или тaкa, кaкo дел oд здрaвaтa исхрaнa ги кoнсумирaше?

S.MOMMY
Нов член
Нов член
Мислења: 5
Придружен: 31 Jan 2018, 18:25
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Post by S.MOMMY » 21 Mar 2018, 16:57

во петок одам во болница, и као дефинитивно би требало веке да ме породат. арно ама, до 9ти март лежев 4 дена затоа што имав мал проблем- односно требаше прво закажано на 8ми март да бидам породена, али на последниот преглед искочи дека не сум 37 недела како што велеа до предходно туку сум 34 недела и 4 дена. проблемот беше што незнаеме последна менструација затоа што до 4 ипол месеци не знаев дека сум останата. и цело време се водевме по параметрите што се покажуваа на ехо. така до 7ми март се водев дека сум 37 недела на крај на последен преглед пред породувањето искочи 34 и 4 дена.... искочи дека е премал плодот, па дека треба и терапија да примам за доразвивање на белите дробови. ја примив целата таа терапија, арно ама наместо да ме породат, си одлежав уште малку и на 9ти ме пратија дома со препорака да се пазам, да одмарам, да одам често на прегледи итн итн. е сеа, тоа е се ок, ама ми рекоа и дека сум мноогу анемична. ми препишаа haemovit plus но неможев одма да ги најдам и си поминаа два три дена па за да не седам така ми препорачаа да земам тотхема ампули. една се напив и се истурив од повраќање. и ги оставив и нив. моментално не пијам ништо а еве го ми дојде терминот кога ми рекоа да се вратам на клиника и тоа мислам дека овој пат дефинитивно ке се порагам. а страв ми е многу, си мислам- 4ти ц.р ми е, каде тоа самото си е ризик, па уште и анемична.... не дај Боже свашта може да се деси.... а немам веќе време за да ја оправам крвта дури ни малку барем.... сепак знам дека кои и да се лекови за подобрување на крвта- сите тие исто делуваат- односно им било потребно подолго време најмалку 6 месеци па за да има некаков ефект. а јас имам усте 2 дена до прием..... ништо нема да сменам... (unsure)
па сакав да чујам некоја од вас со ваков или сличен проблем како се справивте, што превземавте, што да направам некој совет.... така сум целата преплашена од самите загрижувачки лица на докторите кога ке речев дека 4ти царски ке ми биде ова, и доста сите ми велеа ауу ризично е многу.... па сега па и ова.... :(
фала однапред и извинете на долгиот пост (grupna-gushka)

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Post by ivvi<3 » 21 Mar 2018, 19:25

@S.MOMMY Јас бев случај како твојот, не можев никако да ја пијам тотхемата, ја повраќав, а железото и хемоглобинот под долна граница. Дента пред породување ме задржаа и ми ставија интравенозно нешто за железото, не знам како се вика точно лекот. Но, знам дека беше во инфузијата и примив две дози. Веќе нареден ден референтните вредности беа добри и го започнаа породувањето. Не знам каде ќе се пораѓаш, ама обавезно побарај си да примиш интравенозно, ако го повраќаш лекот.

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”