Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Post by ELIANA » 06 Apr 2010, 13:55

Семе од коприва е многу здраво да се конзумира за подобрување на крвната слика. Во комбинација со мед и сусамов таан е вкусно за јадење, иако семето има јак вкус. Добро е да се зема со витамин Ц.
Сакав да прашам дали некој има конзумирано семе од коприва со јогурт и дали и во тој случај дава добри резултати? Оти некои велат не требало со јогурт го врзувало железото.

Mechevska
Нов член
Нов член
Мислења: 92
Придружен: 26 Nov 2009, 18:30

Re: Семе од коприва за подобрување на крвната слика

Post by Mechevska » 06 May 2010, 13:17

Семе од коприва со мед јадев кога бев трудна.Неубав беше вкусот за мен.А со јогурт не мам слушнато.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Семе од коприва за подобрување на крвната слика

Post by Debora » 06 May 2010, 16:37

Како го подготвувате ова? Во кој размер и колку дневно треба да се зема?

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Семе од коприва за подобрување на крвната слика

Post by ELIANA » 10 May 2010, 13:45

Мене ми имаат кажано дека може да се направи: пола тегла мед и пола тегла сусамов таан (со сусамов таан барем мене ми е многу полесно за јадење отколку само со мед) и се става да речем 20гр семе; меѓутоа ако ти е слаба крвта треба се става повеќе семе, и до 50гр. Се јади три пати на ден по една лажица (макар што за мене тоа е многу) Добро е кога го јадете тоа да земате и витамин Ц, дали природно ќе си направите лимонада, дали вештачки, затоа што витаминот Ц го сврзува железото за подобро да го примите. Ќе си ја проверувате крвта и ако железото ви е кон горна граница ќе паузирате од земање семе. Значи ова не е од лекар, јас само го имам слушнато од други жени. Но и гинекологот ми рече дека е тоа многу здраво да се јади, само не го прашав за сразмер и сл.
Од многу трудници имам слушното позитивни резултати од конзумирањето на семето од коприви.
Мене ми беше малку ослабена крвта, па треба да проверам деновиве, ќе видам какви ми се резултатите, само морам да признам дека треба да јадам повеќе од оваа смеса, јас обично јадам по една лажица дневно, ама мора повеќе. Исто така кога јадам некоја манџа, како на пр. леќа, спанаќ. си додавам по една лажица семе од коприва во чинијата, а скоро и не се осеќа така, за оние на кои што не им се свиѓа вкусот.

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Семе од коприва за подобрување на крвната слика

Post by ELIANA » 17 Jun 2010, 14:43

Пред некоја недела бев да ја прегледам крвта, значи два месеца од претходниот пат кога некои параметри како еритроцити, хемоглобин, хематокрит ми беа паднати под долна граница. За два месеци јадев семе од коприва, зеленчук, овошје, телешко месо (ама не многу, иако железото што го има вo животински производи подобро се апсорбирало од организмот); без други вештачки додатоци ми се подобри крвната слика, и параметрите се качија над долната граница. Така што сметам дека семето од коприва има позитивно дејство (smile)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Семе од коприва за подобрување на крвната слика

Post by Peperutka » 01 Nov 2010, 18:57

Јас го знам овој рецепт: сусам,семки од сончоглед,семки од тиква(без сол) и ленено семе сите од по 100 грама се сецкаат ситно и се мешаат со тегла мед.Се јаде трипати на ден(наутро,попладне и навечер) по една пластична лажичка(мора во пластична).Помага во подобрувањето на крвната слика!

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Семе од коприва за подобрување на крвната слика

Post by Debora » 01 Nov 2010, 21:46

Лененото семе е богато со фито-естрогени (фито-хормони) за кои се смета дека можат да ги нарушат хормоните во бременоста.
Безбедноста во бременоста не е докажана, па подобро да не се зема.

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Семе од коприва за подобрување на крвната слика

Post by Marina » 19 Apr 2011, 20:09

jas sekoj den jadam po 2 lazici leneno seme,dobro e za varenjeto. a babicite im preporacuvaat na trudnicite da jadat leneno seme od 35 nedela pa nataka,se veruva deka mnogu go olesnuvalo poragjajot,deka bebeto polesno izleguvalo

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Семе од коприва за подобрување на крвната слика

Post by Lady D » 20 Apr 2011, 20:20

Јас знам дека семето од коприва не треба да се конзумира со кисело млеко, затоа што не му дозволува на железото да се сврзе со крвта. А инаку за подобрување на крвна слика знам дека функционира ова:
-една голема лажица јаболков оцет;
-една мала лажица мед;
-во филџан се ставаат состојките и потоа се дополнува со вода!

Секое утро по еден филџан на гладно. Резултатите се гарантирани (thumbsup)

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Семе од коприва за подобрување на крвната слика

Post by Lady D » 20 Apr 2011, 20:25

Инаку знам моите дома го беа ставиле семето од коприва во мала тегличка и убаво измешано, да се разреди семето низ целата тегличка. И секое утро по една лажица.

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”