Настинка и кашлање во бременоста

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by ELIANA » 02 Dec 2010, 11:35

Novatrudnica wrote:Знае ли некој да ми обајсни зошто капките за нос не треба да се употребуваат
Јас мислам дека ставав aquamaris. Од нив има и за бебиња. Тие не треба да се штетни.Не знам ти какви користиш.

Novatrudnica
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 15 Nov 2010, 13:29

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by Novatrudnica » 02 Dec 2010, 11:47

Ставам и јас аквамарис, ама исто како да не ставам, ич не помага, па навечер пред спиење ставам бенил по една во секоја ноздра и спијам раат.

mami4ka^^^
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 04 Nov 2011, 14:39

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by mami4ka^^^ » 09 Nov 2011, 16:00

Ako veke stavate aquamaris, stavete aquamaris strong. Pozatnat nos od mojot sigurno nemate, bidejki imam alergija i ako ne se kapkite za nos bukvalno ke se ugusam, na usta nikogas ne sum mozela da disam. Ama eve od aqua maris strong veke mozam da kazam i te kako mi pomaga. i samo da se nadovrzam na eden od predhodnite postovi, kapkite za nos ne deluvaat samo lokalno, kako sto site mislime. Vnesuvanjeto hemikalii preku sluznicata e najdelotvorniot nacin za vnesuvanje hemikalii niz celo telo, kako smrkanjeto droga na primer. Zatoa kapki za nos vo bremenost nikako, kolku i da ni pagja tesko toa:)

Majata
Нов член
Нов член
Мислења: 26
Придружен: 20 Jul 2011, 16:39
Им се допаднал: 1 time

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by Majata » 30 Nov 2011, 22:42

Eve i jas da go spodelam moeto iskustvo vo odnos na ovaa tema (bo)

Znaci, maticniot ginekolog mi kaza deka do 12-ta nedela zemanje na kakvi bilo antibiotici (duri i za onie za koisto se veli deka se "bezbedni" vo bremenosta) treba da se izbegnuva, bidejki vo toj period se razviva plodot najmnogu. Po 12-tata nedela moze (dokolku e neophodno) da se zeme antibiotik. Nastinkite, virozite i sl. treba da se lekuvaat so caj, med, propolis itn... za temperatura moze DALERON (znaci, paracetamol), megjutoa ona sto e najvazno e deka mi istakna za ANDOL i ASPIRIN da ZABORAVAM DEKA POSTOJAT !!! Tie gi opustaat muskulite, sto moze da nasteti na matkata.... OVA TREBA DA SE ZNAE!!!

Moze da se zeme za tempertaura i ANALGIN do 12-tata nedela (iako pak, od druga strana vo nekoi zemji ovie tableti se zabraneti!)

Sepak, jas samo go kazuvam moeto iskustvo, za se treba da se konsultirame so nasite maticni ginekolozi - tie si ja znaat rabotata najdobro!

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by ivana28 » 07 Dec 2011, 14:18

И мене секое сабајле ме гребе грлото и кивам ,ама после тоа поминува.Сега ериодов е најлош зашто еве идам на работа,во канцеларија сите се настинати,и искрено ме фаќа страв да не ме префати и мене .Ама сепак морам да одам на работа,па одвај чекам да помине зимава и гадниве настинки (sad1)

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by Marina » 07 Dec 2011, 15:17

Ивана ако ти е така само насабајле тогаш сигурно воздухот во собата е сув,стави си мокар пешкир на парното пред спиење,или перени алишта,ке се навлажни воздухот,а и убаво ке ти мириса во спална (thumbup) парацетамол е дозволен во бременост,како и за време на доење,други лекови не знам,а за аспирин така е,слушнав ни на деца до 16 години не смее да се дава,можело да предизвика многу опасна алергија

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Настинка и кашлање во бременоста

Post by ivana28 » 07 Dec 2011, 15:58

Ај баш ќе пробам денес ,па се надевам дека ќе помогне (thumbup) (smile)

Beluvce
Редовен член
Редовен член
Мислења: 347
Придружен: 15 Sep 2010, 14:18
Location: Germanija
Им се допаднал: 2 пати

Re: Како ни се трудниците

Post by Beluvce » 16 Dec 2011, 11:51

zdravo devojki

mene od vcera mi se zatna nosot pdvaj disam..pijam caevi, ovosje jadam, da ne dojdi do poloso..za sreka nemam teperatura ni kaslica, samo nosot mi e zatnat i kivam...pa sakam da pojdam do apteka da pobaram nekoj sperj za nos sto smeam da go koristam.

pozdrav

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Како ни се трудниците

Post by JasminaJN » 16 Dec 2011, 14:03

Блеувче, Кукличка ви завидувам и јас сакам да ми е бебето девојче, јас сум на 26-ти на контрола ќе правам крвна слика, приска тест и ќе ми земаат брисеви, па се надевам дека ќе се покаже бебето кој пол е.Белувче јас сум сеуте затната, пијам парацетамол, а од капки имам на база на солена вода не помагаат незнам колку ама се безбедни за трудници.
Убав ден (a2)

Beluvce
Редовен член
Редовен член
Мислења: 347
Придружен: 15 Sep 2010, 14:18
Location: Germanija
Им се допаднал: 2 пати

Re: Како ни се трудниците

Post by Beluvce » 16 Dec 2011, 16:27

jasmina i jas zedov nekoj sprej od prirodna solena voda, pa ke vidam, ama samo kivam mi solazat ocite i nosot zatnat.

ti posakuvam i ti da si rodis edno ubavo devojce (thumbsup)

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”