Симптоми на приближување породувањето

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Luna12
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 29 Oct 2012, 12:28
Му се допанале: 1 time

Симптоми на приближување породувањето

Post by Luna12 » 01 Nov 2012, 21:12

Jas neznam kako da se upisham sama vo spisokot,posho sum abak da baratam so frum (sad1) redovno chitam,no prv pat pred nekolku dena uspeav da se registriram i logiram :)
Mojot kraen termin e 20.11.2012.
Sakav da prasham nekoi mamicki koi veke se porodeni,dali postojat nekoi simptomi nekolku dena pred da saka da izleze bebushot,otkako vlegov vo 9ti mesec ,epten sum na strek,so sekoja najmala bolka vikam: ah ,eve pochnaa kontrakcii....nikako nemozam psihicki da se opushtam :(
Last edited by Debora on 01 Nov 2012, 23:25, edited 1 time in total.
Reason: Ја раздвоив темава, важна е за сите трудници :)

Luna12
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 29 Oct 2012, 12:28
Му се допанале: 1 time

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by Luna12 » 01 Nov 2012, 23:49

Супер :) Ти благодарам Дебора,се надевам дека некоја мамичка ќе пише,пред да дојдам до тој чин (smile)

DemetraD
Член
Член
Мислења: 210
Придружен: 05 Nov 2011, 11:24
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 36 пати

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by DemetraD » 02 Nov 2012, 21:39

Леле Луна12 па и јас сум на иста мака барам на нет што треба да чуствуваш како изгледат контракциите ама нешто се не ми е јасно
Јас почнав да чуствувам болка во долниот дел на стомакот како и кичмата а имам и зголемен вагинален исцедок
И јас викам ааа кај и да е ке почне ама не почнува (rolll)

Luna12
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 29 Oct 2012, 12:28
Му се допанале: 1 time

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by Luna12 » 02 Nov 2012, 22:46

AAaaaaa Demetra mila,gledam i ti imash termin kako jas 20 noemvri. (smile)
Isto i jas,imam bolki vo dolniot del na stomakot,vaginalen sekret mnogu,vaka sum slabicka i ne sum neshto golema,ostanav bremena so 52 kg,sega imam 64kg,no se chustvuvam kako da imam 100,teshko se dvizam ,ako se dvizam premnogu stomakot mi se stvrdnuva,i kako da me bode neshto dole. I veke i maz mi i stge okolu mene gi panicham,samo vikam "ete,pochna"" (laugh1)
Sega sakav da se istushiram,taman vlegov vo kupatilo,kako da me preseche neshto dole,nekoe neprijatno chustvo,i se vrativ nazad vo krevet,bebushka non stop mi mrda,non stop ja chushtuvam....neznam dali e voznemirena ili ednostavno saka da izleze,jas stalno i zboram da izdrzime barem ushte edna nedela (smile)

Luna12
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 29 Oct 2012, 12:28
Му се допанале: 1 time

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by Luna12 » 02 Nov 2012, 22:57

Zaboraviv da napomenam,veke dve nedeli imam gooolemi bolki vo preponite,kolkovite,od sabajle edvaj stanuvam.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by Mamino_srce » 05 Nov 2012, 21:29

Јас отидов во болница без болки, поминат термин и бев породена со индукција, ама кога прашував за болките да ли ќе ги познаам, секој ми кажуваше дека кога ќе дојдат вистинските болки нема да можам да не ги препознаам (smile)
Опустете се што е можно повеќе, и така ќе поминете многу лесно. Ќе знаете, не се грижите. (smile)

ivana_bebe
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 11 Jul 2012, 10:48

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by ivana_bebe » 06 Nov 2012, 10:10

Mojot termin e 18 neomvri ,a za bolkite i ja istoto go cuvstvuvam, tesko mi e stanuvanjeto , edvaj se dvizam , celata sum potecena ko balonce (sad1) , spienjeto - a sto bese toa ?
A porodilnite bolki , od site sto veke pominale niz toa dobivam razni odgovori i iskustva.
Ne sum tolku psihicki opteretena sto ke bide , kolku ke boli , simptomite se tie ...... samo se da bide vo red (t3)

Luna12
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 29 Oct 2012, 12:28
Му се допанале: 1 time

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by Luna12 » 06 Nov 2012, 13:05

Aaaa prekrasno,znachi ushte samo malku te deli da si go gushnesh bebushot.
Jas sum na 20 noemvri,znam deka treba da se opushtam,no otkako vlegov vo 9ti mesec,sekoj den mi e ocekuvanje,netrpelivost,i site okolu mene gi napnuvam (sad1) .Od edna strana edvaj go chekam momentot koga kje si ja vidam kerkickaa,od druga strana se plasham,kako se kje pomine,mozebi ne tolku za bolkite ,kolku za bebeto,,iako veke idam sekoja nedela na kontrola,pravime CTG,eho,a bebushka e mnogu razmrdana ,kako da saka sekoj moment da izleze,....a za spienje ich ne mi zbori (laugh1) so noki nemam spieno,edno shto nemozam da se namestam,drugo se me boli,treto imam uzasni ,uzasni kiselini. Do osmi mesec bev navistina vo blazeno stanje,,no sega edvaj chekam da se porodam.

ljubica Doneva
Нов член
Нов член
Мислења: 90
Придружен: 21 Jul 2011, 11:45
Им се допаднал: 25 пати

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by ljubica Doneva » 16 May 2013, 18:17

CESTITKI DO NOVITE TRUDNICA MENE ME NEMASE CELO VREME OTI NEMOZEV DA SI JA NAJDAM LOZINKATA I SEGA MORASE NOVO. I IZVINETE SAKAM DA VE PRASAM TUKA NESTO NE E ZA TUKA PREMESTETE ME KADE TREBA
JAS OD DENES SUM VO 38 NEDELA I SINOKE IMAV MNOGU JAKI BOLKI VO POLOVINATA I VO DOLNIOT DEL NA STOMAKOT I SABAJLE BEV NA LEKAR I DA VIDAT DALI SAM OTVORENA I NE BEV PA SI DOJDOV DOMA AMA USTE GI IMAM BOLKITE I NA GAKITE MI POTECE NESTO KAKO KRV AMA TEMNA DODEKA SAM ODMARALA I SEGA NEZNAM DALI OD TOA SO ME BRKAA MI E POTECELO ILI NEZNAM AKO SAKATE VE MOLAM ODGOVORETE MI I IZVINETE STO PISUVAM TUKA NEMA KOJ DA MI OBJASNE OD SO MOZE DA E

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Симптоми на приближување породувањето

Post by kit-kat » 16 May 2013, 18:22

Љубица тука ќе ти одговрам после ќе преместуваме.
Мој совет да си одиш уште еднаш.Ништо не губиш.Веќе 38 недела мирувањето не би ти помогнало.
Може да не се отвараш а пороѓајот да е започнат.Баш тие болки посебно во половината се породилни болки.
Со лесно да ти биде и пиши ни побрзо. (bu)
Last edited by kit-kat on 16 May 2013, 18:49, edited 1 time in total.
Reason: поради спојување на темите

Одговори

Return to “Породување”