Страв од породување

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Страв од породување

Post by Vesela » 10 Jan 2014, 11:11

Ива-ива убаво ти кажа Петра. дека боли , боли, ама не е толку неиздржливо. Плус во сигурни раце си. Современава медицина толку е напредната што нема место за паника. Замисли како им било на жените порано кога буквално на поле раѓале. Опушти се, позитивни мисли и се ќе биде во ред. Те прегрнувам (kup)

iva-iva
Нов член
Нов член
Мислења: 94
Придружен: 03 Dec 2013, 17:59
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Страв од породување

Post by iva-iva » 12 Jan 2014, 02:15

токму така весела со истото се тешам и јас во сигурни раце сум.. (посебно ме смирува тоа што ке се породам во приватна болница плодност, бидејки на државна се изнаслушав и што треба и што не треба).. дека боли сум свесна ама незнам колку боли и дали ќе можам да издржам ... неизвесноста, незнаењето (за какви боллки станува збор) го зголемуваат стравот, ама ќе помине ...

Stefanija
Нов член
Нов член
Мислења: 47
Придружен: 04 Dec 2013, 23:45
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 35 пати

Re: Природно породување

Post by Stefanija » 11 Mar 2014, 20:14

Јас се плашам од болка, а колку и да е убав чинот не би одела на природно... премногу сум поминала па се плашам од компликации... можеби и далеку размислувам кога не сум ни бремена, но се надевам за брзо дека ќе се случи и тоа... имам надеж, во Плодност конечно бар таа ја имам (smile) се надевам наскоро и бебенце, но не би го родила природно...

mamamama
Нов член
Нов член
Мислења: 54
Придружен: 25 Mar 2013, 21:17
Му се допанале: 24 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Природно породување

Post by mamamama » 11 Mar 2014, 21:40

Stefanija ic ama ic nemoj da se plasis sigurno poke od mene ne se plasis oti jas sum po profestija akuserka i imam videno se i sesto ama na poragajot si pominav lesno so pesna pa bi mozela i 10 deca taka da rodam prirodno e najdobro a carski rez e veke operacija.posle poroduvanje so prirodno posle 2h odma stanav a imase so carski so denovi lezea a i lezat seto toa mi e videno ic nemoj da razmisluvas na taa tema :) pozz

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Страв од породување

Post by ripcence » 13 Mar 2014, 21:26

Ете така, полека-полека и јас стигнав до тој страв (unsure) , себеси си викам дека нема зошто да ми биде страв, ама кога се ти е достапно да прочиташ од најдоброто, до најлошото...почнувам да се прашувам како ќе поминеме ние. Не се плашам од чинот на породување, се плашам за бебушот, незнам ни самата зошто некој таков страв ми влегол во коски иако се обидувам најсилно да го игнорирам.
Првин се плашев како ќе прифатат децава за идејата за нов член, сега се плашам како навиститнски ќе го прифатат, дома ќе бидеме сплет на повеќе генерации што секако нема да биде лесно, а знаете како е-жената е столб на емоциите... ќе треба на секој поединечно да му бидам поддршка и баланс со останатите.

Ме забележувате дека не пишувам многу, како се ближи денот неможам да си ги приберам мислите, се насочувам кон молитви и се надевам на се најдобро. (bu)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Страв од породување

Post by Bobe » 13 Mar 2014, 21:48

Рипче милоооо (big-hug)
ке помине и ова,не се секирај за прифакањето...нема да се двојат од него (thumbsup) (love5)
Навистина ке бидете сплет од генерации ама барем ке ви биде интересно на некој начин (w1)
не се плаши ке видиш само почекај времето ке си го покаже своето (love5)
гушка силна (big-hug) и еве за стравот да си оди (fr)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Страв од породување

Post by Debora » 13 Mar 2014, 22:11

Рипченце се ќе биде како што треба, ќе видиш. (prayer) (bu)
Како што вика Бобе децата нема да се двојат од него. (love5) (big-hug) (big-hug) (big-hug)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Страв од породување

Post by Радост » 13 Mar 2014, 22:34

Другарчето наше ќе биде најголемото освежување во семејството. Јас сум сосема сигурна дека се ќе биде толку нормално и природно што дури и ќе имаш голема помош од што ќе го обожаваат. (love5) Имаш исчувано две деца и веќе се имаш исчеличено како мајка и жена и работите сосема природно ќе успееш да ги избалансираш. (a2)

За другиот страв е сосема нормален кај секоја трудница. Ама Бог е со нас во тие моменти, па ќе биде и со вас, верувам. (big-hug) Многу наскоро ќе бидете комплетни дома, со малото а толку големо делче што ви фалело досега. (big-hug)

iva-iva
Нов член
Нов член
Мислења: 94
Придружен: 03 Dec 2013, 17:59
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Страв од породување

Post by iva-iva » 25 Mar 2014, 20:42

совет до сите трудници .. (од најуплашената пресна мама од породувањето) да уживате и да не се плашите бидејки од искуство кажувам породувањето е најпрекрасното нешто што ми се случи... сега се гушкаме со мојата принцеза .. на сите ви посакувам со лесно и убави моменти со вашите малечки

iva-iva
Нов член
Нов член
Мислења: 94
Придружен: 03 Dec 2013, 17:59
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Природно породување

Post by iva-iva » 25 Mar 2014, 20:49

стефанија јас имам многу низок праг на издржливост на болка а исто и многу позитивно искуство со природно породување со епидурална анестезија во Плодност.. сега скоро еден месец се гушкаме со мојата керкичка .. ти посакувам брзо забременување и лесна бременост и породување.

Одговори

Return to “Породување”