Епидурална анестезија

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Herra
Редовен член
Редовен член
Мислења: 264
Придружен: 12 Dec 2011, 03:13
Му се допанале: 107 пати
Им се допаднал: 22 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Herra » 11 Oct 2012, 14:37

Милички ве молам некој нека го објасни поубаво тој дел со катетерот. Како тоа цело време имаш нешто забодено во кичма а сепак се качуваш или симнуваш од боксот, подвижен си, се напнуваш... се пораѓаш (confus) Цело време мене таа слика не ми иде во глава, се си мислам а замисли некако лошо да се поместиш и да ја забодеш иглата длабоко во кичма, па недај боже може цовек неподвижен да остане до крај на живот. (confus) Некако не ми одат тие работи во глава па ве молам да ми објасните подобро како иде се тоа зашто јас иако сеуште сум далеку од пораѓај, здравје боже во мај негде, ама размислуваам за таа варијанта само ми е многу нејасна.

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by bubace » 11 Oct 2012, 15:05

Нееееее Херра (ова е тоа јас што го знам)...Значи не си со игла цело време забодена во кичма... На почетокот те боцнуваат за да го најдат тој епидурален пршлен или дел (незнам како се вика). После спроведуваат катетар или едно мало цевче низ цел тој епидурален простор, до горе на рбетот, и ја пуштаат анестезијата, но иглата ја вадат. И после си дозираат по потреба во цевчето, но иглата веќе не стои боцната.
Ако истрескав некоја глупост, нека ме исправи некој поупатен. Но сепак мислам дека добро сум запознаена, башка и вчера гледав на телевизија како ставаат епидурална, и беше баш на овој начин.
Цмокче

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Nespretna » 11 Oct 2012, 16:57

А што се случува со другите работи, како на пример бешика и дебело црево. Не би требало да се осеќа и потребата од мокрење... Дали ставаат клизма? Знам дека има некоја постапка за поставување катетар, или некако да ја соберат мокраќата што е веќе собрана во мочниот меур.

А и не ми е јасно, како може да се движиш. Нели откако ќе почне да делува епидуралот си како „парализиран“ од половина надолу??? Многу прашалници деновиве (confus)

cucamaca
Нов член
Нов член
Мислења: 60
Придружен: 24 Aug 2012, 17:18
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 9 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by cucamaca » 11 Oct 2012, 18:18

Со епидурална можеш да се движиш, само болките се намалени... „паралзираноста“ од половина надолу важи само за спинална анестезија, и затоа таа се користи за царски рез.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by happy cumulus » 11 Oct 2012, 19:31

Jas imav epiduralna anestezija. Eve odgovor na nekoi od prasanjata sto gi citam tuka.
Da, so igla si celo vreme. Ama nekako e elasticna, ne e klasicna metalna igla. Toa tecnosta moze da se regurira po potreba (anesteziologot e tamu za taa rabota). Zvuci morbidno, ama osven ubodot, posle navistina ne ja osekas iglata. Za podviznost....Zavisi od dozata. Moze da se dozira taka sto da si podvizen, a moze da se dozira i voopsto da ne go osekas dolniot del na teloto. Jas duri bev so bolki tie 20 saati bev podvizna. Koga me prefrlija vo operaciona sala za carski, samo mi ja zgolemija dozata i nisto ne osetiv.

melek
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 15 Apr 2012, 19:51

Re: Епидурална анестезија

Post by melek » 12 Oct 2012, 23:36

jas imav epidural i posto imav bolki ne osetiv koga mi ja stavija a inace toa e kateter
kako vlakno od koSA tenko i dolgo i e povrzano so eden ogromen debel spric koj go
podesuvaat kolku da etece anestezijata i da trae do kraj na poroduvanjeto kaj mene spricot stoese nad
aparatot sto mi merea pritisok i spricot e postaven na edna zaelena specijaklna naprava a za bolkite ne gi osekav drugo se osekav ali za da ti go izvadat katetarot ke se iznacekate ja zivci iskinav 20h cekav da mi izvadat zboram za gak

majaatan
Член
Член
Мислења: 176
Придружен: 02 Nov 2012, 23:23
Location: Скопје
Му се допанале: 56 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by majaatan » 02 Mar 2013, 01:14

аууу од муабетиве можеби и малку се подзамислив за епудурална...мене искрено ме посоветуваа да земам половина, за да можам да си ги осеќам контракциите сама но...по се ова прочитаново, ќе морам повторно да подразмислам. Од сега породените мами, бил некој со епидурална да сподели свежи искуства?

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Petra » 02 Mar 2013, 18:17

majaatan на сајтот има за епидурална анастезија. Пред да се одлучи би било добро да се земе се во предвид. Средствата за намалување на болката, ретко но сепак можат да доведат до сериозни компликации, а некои минуваат и низ плацентата. Еве линк http://tvoebebe.com/BREMENOST/bolki.php

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Nespretna » 02 Mar 2013, 19:52

Мајаатан, ризици постојат со се, па и со самиот пораѓај. Твое е да си размислиш, ама јас, искрено, не се каам што земав епидурал. Не е страшно ништо. Само оти јас сум си плачка, па ми беше болно кога ме буцкаа за да ми ја стават. А после тоа, како преродена. А катетарот што ти е во 'рбетот, не го ни сеќаваш. Не знам што друго те интересира, слободно пиши.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Vesela » 06 Mar 2013, 13:13

Dragi forumdziki,

edno prasanje i ve molam za vase mislenje i iskustvo. Jas se porodiv pred 7 godini so carski rez, ama prethodno probuvaa pripodno da me porodat , primiv epidural koj za zal dav pati ( dve bockanja) bese neuspesen.
Denovive nesto cuvstvuvam tapa bolka vo delot kade e stavan epaiduralot, pa me interesira dali e mozno posle 7 godini da ima nekakva reakcija od neuspesniot epidural???

Одговори

Return to “Породување”