Епидурална анестезија

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Debora » 06 Mar 2013, 13:20

Весела мислам дека теоретски е можно да има последици, доколку нпр лошо ја буцнале иглата или не дај Боже да повредиле нешто.
Ама ако болката ти се јавила дури сега, најверојатно не е од тоа. Ова само е моето лаичко мислење. (smile)

majaatan
Член
Член
Мислења: 176
Придружен: 02 Nov 2012, 23:23
Location: Скопје
Му се допанале: 56 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by majaatan » 06 Mar 2013, 17:54

Искрено за после 7 години не верувам ниту јас дека е можно дури сега да ја осеќаш болката па дури и неколку пати да ти згрешиле....но, исто така лаички..мислам дека можно е самото место да реагира...како да речеме при скршеница кога со промена на време се осеќа местото без разлика колку време и да поминало од тогаш. Барем знам по мајка ми дека има доста такви реакции од доста места од телото што ги осеќа а нема ништо на тоа место...туку е реакција на самото место од нешто минато каде што се интервенирало. Секако на следниот преглед прашај си нема да ти шкоди, можеби е некое масно ткиво што се собира на тоа место и тлее

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Nadja » 06 Mar 2013, 23:17

Vesela wrote:Dragi forumdziki,

edno prasanje i ve molam za vase mislenje i iskustvo. Jas se porodiv pred 7 godini so carski rez, ama prethodno probuvaa pripodno da me porodat , primiv epidural koj za zal dav pati ( dve bockanja) bese neuspesen.
Denovive nesto cuvstvuvam tapa bolka vo delot kade e stavan epaiduralot, pa me interesira dali e mozno posle 7 godini da ima nekakva reakcija od neuspesniot epidural???
Bolkata ti e najverojatno od epiduralnata anestezija. Iako pominale 7 godini od tvoeto poroduvanje, mozno e duri sega da se javi reakcija. Najcesto, reakcija se javuva zaradi promena na klimatski uslovi.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Vesela » 07 Mar 2013, 09:30

tocno, najcesto bolkata mi e pri promena na vreme. Ne e taa golema bolka, poveke e kako tapa slaba bolka, i toa tocno na mestoto na epiduralot. Bidejki istite bolki gi imav posle poroduvanjeto, a imav i ogromen hematom koj edvaj pomina.

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Nadja » 08 Mar 2013, 00:19

Tokmu od taa pricina ne pobarav epiduralna anestezija. Od kaj da znam sto ke bide ponataka.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Vesela » 08 Mar 2013, 09:22

Здравје Боже следното породување БЕЗ ЕПИДУРАЛ!!!

Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Winit » 28 Jun 2013, 09:03

Jas se porodiv so epiduralna anestezija. Bidejki prvo probuvavme prirodno koga go stavija epiduralot e navistina golemo olesnuvanje na bolkite. Mislam deka sovremenite pridobivki od medicinata ne treba tolku lesno da se otfrlat samo zatoa sto mozebi bi imalo nesakani efekti. Od sekoja lek ima nesakani efekti, ednostavno upatstvo na Ketonal ima razno razni nus pojavi pa duri i srcev udar i smrt. No sepak nikoj ne go otfrla samo poradi toa. I vakcinite imaat mnooogu poveke nus pojavi za nasite deca pa sepak se "tepame" da gi vakcinirame, a od epiduralot sigurno nema tolkava steta za bebeto. Zatoa sekoj izgovor poradi sopstveniot strav e neosnovan.
Ne e vistina deka ne cuvstvuvas kontrakcii, se cuvstvuvaat kako naponi samo bez bolka, sto mnogu znaci za majkata da bide opustena i poveke da sorabotuva.
I ne e deka ne cuvstvuvas nisto, si gi osekas nozete, ne e toa kompletno da ne cuvstvuvas nisto. E koga veke morase da se odi na carski mi go prodlzija epiduralot i togas veke epten ne cuvstvuvas nisto.
Nemav nikavi problemi so bolki vo glavata, grbot, nemase problem ni bebeto.
Jas bi koristela povtorno, nema potreba da se izmacuvame koga navistina mnogu se olesnuva.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Debora » 28 Jun 2013, 14:23

Секој си одлучува според своите сфаќања и приоритети. Јас избегнувам кетонал, бруфенот го заменив со куркума, ич не би се тепала за да вакцинирам дете... Секој си носи избор за себе. Некој е спремен да ги прифати тие ризици и во ред е, тоа си е негова одлука. Во ред е и да се одбие епидуралот, ако некој не сака да ги прифати ризиците или си има сфаќања кои се косат со него...
Кај некој ќе нема поседици и ќе го фали, кај некој сепак има и ќе предупредува... добро е што можеме да споделиме различни искуства и мислења, така се донесува информирана одлука. (smile)

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Crnokosaa » 28 Jun 2013, 14:54

Jas pobrzo bi gi trpela site prirodni bolki otkolku epuduralnata anestezija .. Dosega sho imam slusano se 90% negativni iskustva i mislenje, samo retko nekoj pominal lesno i dobro kako Winit ...
Poveketo mi kazuvaat deka i po dve godini imaat maka, bolki vo kicmata, velat se slucuva cesto koga ke se navednam da nemozam da se ispravam i toa po godini pominati .. Menuvanjeto na vremeto go sekjavam uste pred edna nedela, imam bolki celo vreme ...
Vaka se poveketo komentari sho gi imam slusnato a i procitano ... E sega zavisi kaj koj se pogodilo ... Jas sepak ne bi se odlucila za epidiralna, poveke mi e strav za ponatamu otkolku za bolkata vo momentot kakva ke bidi .
Pa i koga ke pomislam kade ja stavaat .. auu nema sansi ! (scared)
(smile)

Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Winit » 28 Jun 2013, 15:55

Debora wrote:Секој си одлучува според своите сфаќања и приоритети. Јас избегнувам кетонал, бруфенот го заменив со куркума, ич не би се тепала за да вакцинирам дете... Секој си носи избор за себе. Некој е спремен да ги прифати тие ризици и во ред е, тоа си е негова одлука. Во ред е и да се одбие епидуралот, ако некој не сака да ги прифати ризиците или си има сфаќања кои се косат со него...
Кај некој ќе нема поседици и ќе го фали, кај некој сепак има и ќе предупредува... добро е што можеме да споделиме различни искуства и мислења, така се донесува информирана одлука. (smile)
Jas samo go kazav mojot stav i iskustvo, sekako deka e vo red da se odbie epiduralot, i ne samo toa i mnogu drugi raboti e vo red da se odbijat ako nekoj smeta deka taka e ispravno. Mojot post ne bese namenet nekogo da razubedi. Samo iznesov moe mislenje. A za Ketonalot,vakcinite i sl.. mi dojde onaka prvo pri raka. Sakav da kazam deka sekoj lek ima negativni pojavi, no sepak koga korista ja nadminuva stetata sepak se koristat.

Одговори

Return to “Породување”