Царски рез

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Царски рез

Post by sweety » 15 Feb 2016, 19:52

нинке со докториве немам искуство ама имам со царски ,мој совет (а не мора да значи дека е правилно) ако немаш индикации за царски оди на природно.

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Царски рез

Post by Ninushka » 15 Feb 2016, 20:10

Искрено до сега само од сестра ми сум чула дека царски е подобро (rolll) она и со таа намера тргна и така и бидна (rolll)

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Царски рез

Post by Lena_nela » 15 Feb 2016, 21:34

Нинушка и јас не ги знам тие д-р.но ако сакаш да знаеш како е ,јас со првото морав царски,па и сега со второво и си поминав мн убаво а и за 12ч ме станаа од кревет,а другиот ден сама станував е сега рана како рана наболува,но и природно ако те пресечат и распукаш пак ке си шиена и пак ке боли. Можеби е убаво природно, но ако си паничарка и ако се плашиш оди на царски.

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Царски рез

Post by Ninushka » 15 Feb 2016, 22:44

Не сум некој паничар, ама сум ПРЕосетлива. од мала гребнатинка модрица ми излага. СО болката сум иста таква. Ми се случило на доктор да му кажам што ке се случи зошто осеќам дека оди натаму. екстремно осетлива. И сакам да се поштедам. Доле кој не го сечеле сигурно испукал. Сосема нормално е тоа. Но и таму раната не дека кој знае колку полесно заздравува (сепак човек уринира, се брише и сл) Рана ко рана ке помине. Фала ти на мислењево :*

only44you
Редовен член
Редовен член
Мислења: 305
Придружен: 21 Sep 2014, 00:49
Му се допанале: 278 пати
Им се допаднал: 95 пати

Re: Царски рез

Post by only44you » 16 Feb 2016, 09:51

Јас имам искрено фобија од природен пороѓај , оти многу лошо поминав со првото дете .... Ај што испукав, ме секоа, бебето се премачи за да излезе... Потоа не можев да вршам ни мала ни голема нужда зошто требаше секако да напрнам, а ми беше страв за да не испукаат конците доле, па да ме шијат на живо (како што и се деси на братучедка ми) и не можев месец дена глава да кренам , едвај се опоравив и цело време си велев дека да знаев дека ке е вака, директно ќе одев на царски...... Затоа овој пат сум решена исклучиво за царски.... Останав повторно бремена после толку години , па барем овој пат бебушот да не се мачи ......

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Царски рез

Post by Peperutka » 16 Feb 2016, 11:45

Секој со свое искуство и мислење.
Моето искуство со царскиот е супер,супер поминав и јас и дечињата а и оправувањето ми беше одлично (smile)
Нинушка уживај во бременоста и во сите убавини и благодети кои таа ги нуди,за породување има време (big-hug)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Царски рез

Post by Vesela » 18 Feb 2016, 20:48

Нинушка, јас сум со царски рез со целосна анеатезија. Малку е мачно опоравувањето, ама се се заборава. Пак би поминала низ истото за радоста која следи. Уживај во бременоста и опушти се, се ќе биде во ред.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Царски рез

Post by sweety » 19 Feb 2016, 13:35

Моето искуство со царски е добро рана како рана боли, јас брв со спинална за пет шест дена болката ја снема, и јас самата бев повеќе за царски отколку природно ради високиот притисок ми беше страв, само ми беше мака што првите денови неможев да се грижам за М додека јас да станам од кревет да ја земам, неможеш да почетокот да се свиткаш да се облечеш е тоа ми беше мака. После пораѓај кога си дојдов дома ми се моташе во глава дека јас имам операција дека сум сечена нон стоп го гледав резот може ме фатила малку постпптодилна депресија (smile) .Кај мене имаше ризик и мораше така но сега кога ми се смешка и си спиеме сите тројца би поминала пак низ сето тоа колку и да звучи клише вреде за секоја минутка што бев во болница а ние заглавивме вкупно два месеци.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Царски рез

Post by Lejla7 » 08 Dec 2016, 19:16

Еве. Јaс сум oд oние сo теснa кaрлицa, знaчи дефинитивнo не би преживеaлa дa сум живеелa вo време кoгa не пoстoел цaрски рез.
Пa некa се знaе пред дa се истaпи сo предрaсуди зa цaрскиoт рез.

http://majkaidete.mk/prirodnoto-poroduv ... na-metoda/

Одговори

Return to “Породување”