Присуство на таткото на породувањето

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
MirjanaT
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 30 Jun 2012, 13:02
Им се допаднал: 3 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by MirjanaT » 30 Jun 2012, 15:40

lele verica23 ovaa sto si go napisala e nesto prekrasno jas mnogu posakuvav maz mi daetuka do mene i pred poruduvanje i posle poruduvanjeto. Prvpat koga otidov vo bolnica, otidov so lazni kontrakcii i me ostavija i cekav eden den za da seotvoram dovolno za da vklucat provokacija(bidejki i onaka mi bese projden terminot) i toj den bev presrekna sto ke se porodam i ke si go vidam moeto bebe no kako dojde nokta si preplakav zatoa sto mi nedostasuvase maz mi od koj ne se delime, a na samiot poragaj mnogumi bese potreben i mislam deka se ke mi bese polesno so nego i dodeka gi trpev bolkite i se drugo. Koga se porodiv i toj i jas placevme zaedno na telefon i koga dojde vo bolnica, ama daleku sme nie od toa. A prekrasno bi bilo koga bi mozelo i tatkoto da prisustvuva i samiot da gu izvadi bebenceto :) pozz

MirjanaT
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 30 Jun 2012, 13:02
Им се допаднал: 3 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by MirjanaT » 30 Jun 2012, 15:46

otposle gi procitav komentarite na site drugi. Bas ubavo e seto toa sto ste go napisala bi sakala i mene toa da mi se sluci za vtoroto dete bidejki so maz mi su sekogas po cvrsta i pohrabra :)))

konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by konstantina 6 » 01 Jul 2012, 10:10

Jas mislam deka maz mi iako e vo Afganistan, ama nema sansi da izdrzi na poroduvanje so mene..znam deka so prvoto koga imav kontrakcii jas povrativ od sto bea silni, a toj poblede i ke se onesvestese od panika i doktorot mu se razvika..a posle za vreme na poraganjeto si zaminal na kafe ,,..da znaete kolku mi bese krivo sto barem ne me slusnal ko vikav da mu se svari gravot malku..da vidi deka ne e lesno poroduvanjeto.. (scared) a sega zdravje boze za vtorotto ke bide isto domai da znaete deka ke go uslovam da mora da dojde so mene..da vidi deka voopsto ne e za potcenuvanje, a ne so eden voen rok od 9 meseci, 10 godini glavata mi ja pukna..bilo demek tesko bla bla...ova e tesko!! zivot se raga..i ne samo toa posle e doenjeto, pa stanuvanje na 2 saati, pa golemoto sega ke trgna ne uiliste..site obvrski ke bidat na zenata..sekako, neli? (ner) (love5) (love5) (love5)

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Hera » 01 Jul 2012, 14:47

Мојот маж многу сака да дојде на пораѓај со мене ама не знам дали е тоа можно на ГАК. Јас колку што знам за приватниве болници нема проблем ама досега не сум чула некоја да каже дека сопругот бил со неа на породување во клиника. Ај ве молам ако некој знае за таков случај да ми каже.
Мм е многу смирен човек и вика дека немало да му биде проблем и цел ден да седел со мене да ми кажувал како да дишам оти јас никогаш не сум знаела како да си го контролирам мускулите. (fr) Ми вика само нека биде се во ред јас ќе ти снимам како излегува бебушот. Секогаш бил со мене на сите можни прегледи, па сега не би било во ред најважнот чин да помине без него кога веќе толку многу сака да биде таму. Докторката што ни ги правеше инсеминациите од што го гледаше колку многу се интересира за се му имаше кажано ти да можеш ти ќе раѓаш место неа. (smile)

DemetraD
Член
Член
Мислења: 210
Придружен: 05 Nov 2011, 11:24
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 36 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by DemetraD » 16 Aug 2012, 08:21

Јас би би сакала мм да дојде со мене на пораѓај Мм е неутрален на оваа тема вика ако тоа те направи среќна и ако мислиш дека ке ти помогнам а не да ти одмогнам ке дојдам Инаку по природа е пострашливец не сака ординации и лекари макар што никогаш не ме остава сама за на лекар
Мислам дека ако биде со мене ке бидам посмирена и ке имам на кого да се потпрам
А и нека види дека деца не се раѓаат така лесно (rolll) (rolll) (rolll) (rolll)

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Nespretna » 16 Aug 2012, 17:11

Уффф оваа тема станува многу болна... за мене, се разбира. Мм не сака да слушне да дојде. А јас многу сакам. Цело врмее вика: Другарите мои вака, другарите мои така, немало да му текне после на мене, бла, бла. А никој од неговите другари не присуствувале на пораѓај, само знаат да шлапат, да зборуваат и да му ја полнат главата. (hair) Не знам што ќе се прави, ама ќе пробам понатаму да го фаќам на емотивна страна (tongue)

Убаво му беше кога го правеше, а сега... цврц... (sad1)

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Mia85 » 18 Aug 2012, 11:59

Jas ne sakav da prisustvuva iako on mislam deka imase zelba, ama sepak treba da se pocituva negovata zelba...Nespretna veruvaj deka vo taa situacija najmalku ti treba mazotti (ner) ....Ako ne bide prisuten toa neznaci deka ne te saka i tebe i bebe:))))....a maskite pokasno sozrevaat taka da drugarite im se sekogas number 1 :)))))))))

maloto.japonce
Член
Член
Мислења: 171
Придружен: 23 Nov 2011, 11:19
Му се допанале: 15 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by maloto.japonce » 21 Aug 2012, 14:24

Не знам дали дозволуваат тука во Штип да биде присутен и таткото ама мислам дека не дозволуваат. А и поарно е така сопругот нема шанси да издржи обавезно ќе се сруши пред мене тој не може да ме гледа кога ми е лошо а не па вака (smile). А инаку баш би сакала да присуствува и тој да и пружи поддршка само да беше малце похрабар добро ќе беше (smile)

SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by SIMONA » 04 Dec 2012, 00:30

XAXXAXAXAXXA A MAZ MI KUTRIOT KOGA NI KAZAA CARSKI SE ZDRVI A KOGA ZAVRSI CARSKIOT ODAM GO VIDEL BEBETO PA KOGA ME ODNESOA OD SALA U SOBA DOJDE I MENE DA ME VIDE BLED ...BLED MISLIS VAMPIR KRVTA MU JA ISPIL MU KLECKAA KOLENATA TOLKU BESE ZAGRIZEN...OPERACIJA...BILO...A JAS PODOBRO NEMOZEV DA POMINAM SEKAKO I NASETO BEBE...PRVO MU REKOV:DUSTO JAS DOJDOV DA RAGAM ILI TI...POUPLASEN SI OD MENE ZAVRSI SE ZDRAVI I ZIVI SME TOA E NAJBITNO!
A TOA:DA FALA MU NA BOGA,AMA NE BILO LESNO I VO CEKALNA DA SE BIDE NE POMINUVA VREME SO 300 UMA
RETKO MI IZJAVUVAL LJUBOV 6GODINI BEVME VO VRSKA PRED BRAK NO TOGAS DOZNAV KOLKU MU ZNACAM A SEGA SME NIE TOA E PREKRASNO CUVSTVO STO SAKAV DA GO SPODELAM SO VAS PRIJATNA NOK dance
OCEKUVAME PRINOVA TERMIN:16.04.2013 (joy)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by sunshine_2012 » 09 Dec 2012, 05:25

mm bese prisuten so site 3 poragaja od samiot pocetok, so mene bese celo vreme i toj mi gi stavase bebcinjata na gradite.hrabar covek e a i mnogu nezen postojano me ohrabruvase i celo vreme toj bese so bebinjata, i doktorkata mu vikala, bravo za tato epten se grizel za sinovite celo vreme gi drzese za raka i im zborel dodeka pedijaterkata go pregleduvala bebeto. mm sekogas bil prisuten so site tri nitu edno bebece ne ostavi samo. a so tretoto bebe mu rekle da ostane nadvor i da go gleda od nadvor no toj pak im rekol, za mene e mnogu vazno bebeto da go slusa glasot barem na eden od roditelite i da go custvuva taa roditelska ljubov vo prvite minuti od zivotot na, i i rekol i ti ke se slozes so mene neli, i doktorkata go pustila da vleze so bebusot :) Diplomat covekot. :)

Одговори

Return to “Породување”