Карлично породување

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
aneta
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 06 Nov 2010, 14:47
Им се допаднал: 1 time

Карлично породување

Post by aneta » 22 Dec 2010, 15:21

Во 30тата недела сум, ова ми е второ дете, но се уште не е свртено надоле!
Разговарав со докторот и тој ми рече ако бебето не се намести со главчето надоле бидејќи си второ ротка ќе те пораѓаат карлично (hair)
Мене ми е страв, многу од таков пораѓај! Со првото се породив по природен пат без никаков проблем, а за ова ми е страв!
Има ли некој со искуство, некој кој поминал вакво породување да ми каже како поминал!
Ве молам!

tanja.m
Нов член
Нов член
Мислења: 23
Придружен: 04 Nov 2010, 11:00
Им се допаднал: 1 time

Re: Карлично породување

Post by tanja.m » 22 Dec 2010, 16:12

aneta wrote:Во 30тата недела сум, ова ми е второ дете, но се уште не е свртено надоле!
Разговарав со докторот и тој ми рече ако бебето не се намести со главчето надоле бидејќи си второ ротка ќе те пораѓаат карлично (hair)
Мене ми е страв, многу од таков пораѓај! Со првото се породив по природен пат без никаков проблем, а за ова ми е страв!
Има ли некој со искуство, некој кој поминал вакво породување да ми каже како поминал!
Ве молам!
jas se porodiv so prvoto karlicno i toa e normalno samo so doktorot me presece i sijana bev 10 konce i da ne se plasis seto toa e kako normalen poragaj.ne se plasi samp so malku bolkite se posilni vo karlicata toa e se poz .

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Карлично породување

Post by Debora » 22 Dec 2010, 19:05

Анета има време бебето да се сврти, рано е.

aneta
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 06 Nov 2010, 14:47
Им се допаднал: 1 time

Re: Карлично породување

Post by aneta » 23 Dec 2010, 11:00

ви благодарам за одговорите, ме утешивте! (lovet)
Сепак многу сум разочарана од денешново јавно здравство. Гинекологот ко да ме плашеше и инсистираше да си платам некој доктор од државна и тој да ме пораѓа! Демек ако тоа не го направам ќе биде тешко мене (hair) мислам....незнам што да кажам...За да закажам за 4Д на државна три пати чекав ред по 3 саати за да ме примат, и ме враќаа за попладне само за да ми наплатат.На што јас реагирав дека ако сакам да плаќам ќе одам во систина, ремедика или било каде на приватно.Еве сега и за пораѓајот, мислам зздравството наместо да се реформира тоа оди во надолна линија.Се е за пари

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Карлично породување

Post by Debora » 23 Dec 2010, 11:29

aneta wrote: Гинекологот ко да ме плашеше и инсистираше да си платам некој доктор од државна и тој да ме пораѓа!
Како да платиш доктор од државна да те пораѓа? Нели секако има доктори таму?

anja
Член
Член
Мислења: 158
Придружен: 17 Feb 2010, 20:48
Им се допаднал: 7 пати

Re: Карлично породување

Post by anja » 23 Dec 2010, 12:39

Анета ако ти е некаква утеха, јас кога сум била во мешето на мајка ми цело време сум била свртена обратно, но во 8 месец сум си се спремила и наместила со главата надоле (smile)
Ќе си се намести бебчето (a2)

aneta
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 06 Nov 2010, 14:47
Им се допаднал: 1 time

Re: Карлично породување

Post by aneta » 23 Dec 2010, 13:12

Debora wrote:
aneta wrote: Гинекологот ко да ме плашеше и инсистираше да си платам некој доктор од државна и тој да ме пораѓа!
Како да платиш доктор од државна да те пораѓа? Нели секако има доктори таму?
Debora wrote:
Дебора, јас исто така изреагирав! И реков дека тие доктори таму земаат плата за тоа што го работат.Меѓутоа имало Закон за дополнителна дејност, кој дозволувал, доколку имаш посебна желба некој доктор да те породи, да си го ангажираш и да му платиш, мислам од 24.000 денари па нагоре и истиот тој да ти дојде да те породи и тогаш кога не е на смена.Луда работа луѓе! Ова е баш легализација на митото.И затоа после излегуваат вакви натписи во весниците.
ВЕ МОЛАМ ОТВОРЕТЕ ГО ЛИНКОТ И ПРОЧИТАЈТЕ
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault. ... eID=153576 (cry1)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Карлично породување

Post by Ana.I » 28 Dec 2010, 10:45

e ne mi se veruva sto citam,da doplatam od 24 000 den. pa nagore (scared) ,pa ne se normalni,kakvo drzavno zdravstvo e ova

aneta
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 06 Nov 2010, 14:47
Им се допаднал: 1 time

Re: Карлично породување

Post by aneta » 25 Feb 2011, 21:49

Бидејќи не и се излегува на ќерка ми уште, денес бев на контрола и на ЦТГ.
И ноќеска ја осетив многу дека мрда.
Кога денес, ја гледа гинекологот и ми кажува дека пак е наместена косо скоро накај карличнпо. (hair)
А пред еден месец си се намести како што треба...односно свртена надоле.
Што бебе ќе беше....таман се намести па се врати назад.Леле мајко....
(hair) (hair) (hair)

Bonita
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 02 Apr 2011, 16:54
Им се допаднал: 1 time

Re: Карлично породување

Post by Bonita » 03 Apr 2011, 14:06

Јас сум родена карлично по природен пат и со 4150гр. Сум ја намачила мајка ми, ама вредело :grin: :grin: :grin: (tongue) Барем таа така ми вели (tongue)

Одговори

Return to “Породување”