Царски рез по избор или природно породување?

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Царски рез по избор или природно породување?

Post by Debora » 02 Feb 2010, 21:55

Царскиот рез сигурно спасува животи, но треба да се прави кога има индикации за него. Значи се прави баланс дали ризикот од царски рез го надминува ризикот од неговото неизвршување. Ако е поризично прородното породување, се рави царски рез и никој не ја негира неговата вредност.
Како си се истрауматизирала не ми е јасно, тие жени се породиле, си ги земале бебињата и закрепнале.
Иако во денешно време породувањето со царски рез е многу зачестено, не се препорачува да се прави во случаи кога навистина нема медицинска причина за тоа.
Да дообјаснам никој не вели дека не треба да се прават царски резови. Многу животи биле спасени така, понекогаш мора.
Еве во кои случаи најчесто се применува:
* Повеќекратна бременост (двојки, тројки ит.н.).
* Инфекции кај мајката (како СИДА, херпес... или друга инфекција која може да се пренесе врз бебето за време на породувањето.).
* Ако мајката има висок крвен притисок.
* Ако мајката има проблем со обликот на нејзината карлица.
* Ако постојат проблеми со плацентата.
* Ако постојат проблеми со папочната врвца, односно постои опасност да се прекине доводот на кислород до бебето.
* Ако бебето е во карлична положба (со нозете надолу).
* Ако бебето е во опасност (н.пр. има успорен срцев ритам...).
* Ако бебето не може да се спушти низ цервикалниот канал.
* Ако мајката веќе се породила со царски рез во минатото, иако некои жени можат да имаат нормално породување и после царскиот рез.
* Ако претходно веќе била извршена поголема операција на матката.
Еве некои можни компликации:
Ризиците од царскиот рез вклучуваат: тешки крварења, инфекции, згрутчување на крвта, проблеми со следните бремености (може да дојде до запушување на јајцеводите, неможност за зачнување заради лузната на матката, се зголемува ризикот од пукање на матката во следната бременост ит.н.).
Бебињата родени со царски рез имаат повеќе проблеми со дишењето, отколку бебињата родени по нормален пат.
Исто така периодот на закрепнување на мајката е многу подолг, а болките после породувањето се многу поголеми.
Фала Му на Бога што си ги немала тие компликации. Јас пак никогаш не би одбрала доброволно царски рез. Не дај Боже стварно да има потреба, тогаш ќе мора.

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Царски рез

Post by zizel » 12 Feb 2011, 16:12

Babysweet jas ne sakam da te odvrakam od namerata ili nesto slicno ama sepak cisto da ti kazam da si razmislis dva pati. Sepak carskiot rez ne e nesto tuku taka ednostavno, i e OPERACIJA. I e mnogu pokomplicirana od prirodniot poragaj. Pa valjda i zatoa se vika priroden ili spontan poragaj. Zosto da pravis nesto sto ne e spontano ako si imas normalna bremenost i se si e vo red? Jas si gi rodiv moite dve prirodno i bez nikakvo obezboluvanje( po moja zelba). bolese ama eve so treto sum i pak ako e se vo red ke sakam bez nisto. Inace sum covek sto koga mi vadat krv pagam u nesves. (rolll) (rolll) (rolll) (rolll)
Moj predlog ti e da ako se e vo red da si se poragas prirodno a da si se porodis so epiduralna. Ti i taka nema da imas jaki bolki na pocetokot. ustvari na krajot se zasiluvaat taka da togas veke i bi ti stavile epidural i ete. (thumbsup)
Ama ti kako si sakas. Tvoja si e odlukata ama jas onaka sepak sakav da si spodelam moe mislenje. Se nadevam nema ljutis

babysweet
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 11 Feb 2011, 19:26

Re: Царски рез

Post by babysweet » 12 Feb 2011, 18:48

Vi blagodaram za mislenjeto , no psihicki ic ne sum podgotvena i sum premnogu isplasena uste sega ne pa koga bi me fatile tie famozni bolki ... Kolku sto mi kaza doktorot imalo 2 vida na anestezija ne sum zapoznata dovolno so tie strucni nivni termini ama vazno mi kaza ednata bila da sum polu svesna znaci da se budam na periodi od koja 5% od rodilkite imale maka so bolki vo glavata i drugata anestezija bila celosno uspivanje i posle 40 minuti od operacijata budenje so bebe vo raka . Ke odam na kontrola pak i pak ke se konsultiram so doktorot zasto e dosta iskusen i poznat lekar vo privatna klinika ... (smile)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Царски рез

Post by Petra » 12 Feb 2011, 22:13

Babysweet i jas bi ti rekla temelno da razmislis za svojata odluka.
http://tvoebebe.com/BREMENOST/carskirez.php
Ovde mozes da procitash se za carskiot rez.
Lekarot preporachuva carski rez samo vo situacija koga e pobezbeden za majkata i bebeto, otkolku vaginalnoto poroduvanje.
Se raboti za operacija, a se izvrsuva taka sto se pravi rez prvo na kozata, saloto, muskulite, a potoa i na matkata, za da se izvadi bebeto...
Eve tema na forumot za prirodno poroduvanje.
topic145.html
Eve na sajtot Tvoe bebe tema za poroduvanje i ima drugi temi povrzani so poroduvanjeto.
http://tvoebebe.com/BREMENOST/poroduvanje.php
Znaci informiraj se za se za da doneses pravilna odluka.
Jas se porodiv prirodno i toa sekogas bi bil mojot izbor.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Царски рез по избор

Post by Debora » 12 Feb 2011, 23:04

Имаме тема за царкси рез, ама таа нека остане за искуствата со царски рез, а дискусиите за тоа дали е пожелно да се избере царски рез кога нема медицинска потреба или е подобро природно породување нека бидат ова оваа тема. Дел од постовите од таму, ќе префрлам тука.
Инаку да ви кажам дека мене колку и да ми е страшно природното породување (а се помалку ми е страшно) уште пострашна ми е помислата да ми го распараат стомакот и матката. (scared) Се надевам дека кога некогаш ќе ми дојде ред мене, дека нема да има навистина потреба од царски рез.

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Царски рез по избор

Post by Ana.I » 13 Feb 2011, 00:16

знаете дека немам сеуште дете,не сум раѓала до сега,но уште малку треба моето бебе да дојде на свет.Ке ви кажам само како јас размислувам,од искуствата на моите другарки и роднини.Секоја операција е тешка на свој начин,колку и добро да помине самата операција,самиот чин на заздравување е потежок однего при природното породување.Но сепак ако сите одиме со мисла колку е страшен пораѓајот и што се се случува тогаш,би било многу страшно за психата на секоја трудница,нокен кошмар.

Идни мамички,немојте толку да се плаштите,како родиле сите,така и ние ке родиме,зарем другите болки кои ги трпиме во животот не се страшни.Мене од време на време ме фака страв,но нека ве води само помислата дека се ке биде добро,дека на свет ке донесеме нов живот,душичка која ке ни го разубави нашиот живот.Сега бидејки сум влезена во 8 месец,секој што ке ме сретне ме прашува како си,се плашиш ли,се спремаш ли,а јас секогаш во себе само си викам само нека помине се добро,нека бидеме живи и здрави и моето бебенце и јас.

Извинете малку излегов од темата,ама морав ова да го напишам како една мала морална подршка до сите сегашни и идни трудници.

Jana*
Нов член
Нов член
Мислења: 38
Придружен: 23 Nov 2010, 15:25

Re: Царски рез по избор

Post by Jana* » 13 Feb 2011, 22:04

I jas nemam ragjano go ocekuvam moeto prvo bebusce i imam strav opsto od poragjaj (iako neznam kako izgleda jas se plasam) a posebno od koga gin. mi kaza deka naj verovatno bebeto ke se rodi poveke od 4 kila pa pocnav da razmisluvam se poveke na carski rez.Ustvari veke ni samata neznam kako sakam da se porodam od tolku razmisluvanje zbunka si napraviv (hair) (rolll) Utre imam zakazano pregled vo drzavna,tamu imam namera da se poragjam,najdovme vrski pa doktorkata sto ke me poragja saka da me vidi,pa ke ja prasam za mislenje i sovet...mada jas mislam deka vlecam poveke za carski so spinalna anestezija.

SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Царски рез по избор

Post by SIMONA » 17 Dec 2012, 17:46

Jas sum so carsi so prvoto bebence i pominav mnogu lesno za vreme na bremenosta samiot carski i potoa...
Sega koga gledav kolku poveke secenje ima vo carskiot za razlika od prirodniot poragaj se zamisliv ozbilno bidejki cekam vtoro bebe...Bi sakala prirodno ama bev na 4 d i ona bebece e naprecno postaveno takva mi bila matkata ako ne se svrti naskoro pak ima saansi da e carski a strav mi e ista rana da se otvara po vtor pat mozebi ke sakam i treto!!!NEZNAM STO KE BIDE ME FAKA PANIKA USTE SEGA KAZETE NEKOJ SOVET

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Царски рез по избор

Post by davidkjara » 14 Apr 2013, 00:04

Tolku brzo zazdravev 1 nedela bes teska sto za vtoro pak bi odela carski definitivno ne zgresiv so mojata odluka no sekako sekoj za sebe svoj izbor si e

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Царски рез по избор

Post by carina » 04 Nov 2013, 21:45

I so prvoto sum carski I sega ke odam taka ( barem taka planiram).jas imav dobro iskustvo so carskiot,zatoa bi sakala pak taka da go rodam.togas bev so spinalna I lesno mi zazdravi ranata.ke vidime kako ke bide ovojpat,malku mi e strav (cold)

Одговори

Return to “Породување”