Испитувања после спонтан абортус

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Miicka
Нов член
Нов член
Мислења: 64
Придружен: 04 Jul 2014, 01:18
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 8 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by Miicka » 19 Jan 2015, 15:57

Devojki mene maticnata mi dade upat za torc no od odredeni pricini ne bev vo moznost da go napravam dodeka vazese upatot. Dali toj test moze da se napravi samo neporedno po spontaniot ili bilo koga?
Jas imav spontan pred 6 meseci.

daniela**
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 08 Oct 2016, 07:25

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by daniela** » 08 Oct 2016, 07:33

јас се согласувам со тебе. Доживеав missed abortion плус и киретажа (нешто најужасно) и единствените зборови од докторката ми беа - "Ти си млада, здрава, немој да се грижиш ќе имаш бебе". Тоа мене не ме теши, медицинско лице сум и јас не можам да се помирам со фактот дека нема да се открие која е причината за губењето на бебето.

мelves
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 02 Jun 2018, 11:30
Им се допаднал: 3 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by мelves » 17 Sep 2018, 19:02

Какви испитувања треба да се направат после мисед абортус со престаната срцева акција во 8 недела на ембрионот?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by Debora » 18 Sep 2018, 19:49

Можеш да ги направиш стандардните: ХПВ, брисеви. Најчесто за еден спонтан причината и не се наоѓа, нпр. може да биде грешка при оплодување и сл. Со подлабински испитувања се почнува ако се повторуваат спонтаните. Дај Боже да немаш потреба никогаш од нив.
Каква препорака ти даде матичниот?

мelves
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 02 Jun 2018, 11:30
Им се допаднал: 3 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by мelves » 01 Nov 2018, 15:55

Правев микроболошки и пап, така ми кажа докторката, уреаплазма позитивна испадна, сега пиеме антибиотик со сопругот . Од декември почнуваме со нови обиди за нова бременост. (t3) bfp

Одговори

Return to “Спонтан абортус”