КИРЕТАЖА-што потоа

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by Lejla7 » 20 Jun 2014, 21:57

Мариоли, мојата киретажа беше во 9 недела како што знаеш, и мене ми кажаа после една недела дека можам нормално да функционирам и јас почнав прво со точакот, а после и со аеробикот.И пешачење измеѓу.Не знам што да ти кажам, зошто не се консултираш со матичниотгинеколог?

marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by marioli2014 » 20 Jun 2014, 22:34

Znam lejla i za tebe :(.
Zborev so dr maticen i mi kaza samo "pocekaaaaj, kade brzas", ama nisto konkretno. Onaka sama sto si mislam e da dobijam barem prv ciklus posle kiretazata ili min 1 mesec da se strpam...
Dr Petanovski se vrakja narednata nedela na rabota pa i so nego ke zbornam sekako, mislev i na vasite iskustva vo meguvreme.

dance86
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 09 Feb 2015, 22:30
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 1 time

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by dance86 » 25 Feb 2015, 17:33

Мое искуство јас пред 7 дена направив киретажа бев 8 недела, денес ми е 8 ден али некако се чуствувам уште слаба имам болки особено од десната страна кај јајникот кицмата и ногата десна боледување ми препиша докоторот 7 дена али јас мислам дека е малку бидејќи уште не се чуствувам добро дури и бавно одам уште му се јавив на докторот а тој ми рече дека е нормално да имам болки да почекам и да пијам нешто за болка а со ерготилот и вибрамицинот више завршив контрола имам закажано за 3 недели па читам некој од вас одма станале дали се нормални моите болки бидејки докторот ми потенцираше на контрола по 3 недели ве молам за одговор единствено ме плаши што работата ми е со седење па не мрдам од столица 8 саат да не има нешто тоа врска да не сум некако укочена поздрав (sad1)

dance86
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 09 Feb 2015, 22:30
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 1 time

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by dance86 » 25 Feb 2015, 17:39

Мое искуство јас пред 7 дена направив киретажа бев 8 недела, денес ми е 8 ден али некако се чуствувам уште слаба имам болки особено од десната страна кај јајникот кицмата и ногата десна боледување ми препиша докоторот 7 дена али јас мислам дека е малку бидејќи уште не се чуствувам добро дури и бавно одам уште му се јавив на докторот а тој ми рече дека е нормално да имам болки да почекам и да пијам нешто за болка а со ерготилот и вибрамицинот више завршив контрола имам закажано за 3 недели па читам некој од вас одма станале дали се нормални моите болки бидејки докторот ми потенцираше на контрола по 3 недели ве молам за одговор единствено ме плаши што работата ми е со седење па не мрдам од столица 8 саат да не има нешто тоа врска да не сум некако укочена поздрав (sad1)

dance86
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 09 Feb 2015, 22:30
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 1 time

Депилација послем киретажа

Post by dance86 » 16 Mar 2015, 13:00

зДРАВО НА СИТЕ,
Имам едно прашање но бидејќи неможев да најдам соодветна тема за да го поставам моето прашање отворив нова тема.Прашањето ми е дали некој знае колку време треба да помине од киретажата за да се депилирам со топло восок има поминато 3 недели од мојата киретажа но мензис уште немам добиено па имам потреба да се издепилирам но незнам дали би било погрешно ако знаете ве молам одговор ваше искуство, однапред благодарам поздрав до сите

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by kit-kat » 16 Mar 2015, 15:28

Данче жал ми е за загубата но ќе биде пак.
Инаку и јас имам поминато по тој пат во 12 недела. Но веднаш по киретажата буквално функционирав нормално. А за депилирањето зошто да не. Мислам дека не би пречело.

Bojana
Нов член
Нов член
Мислења: 65
Придружен: 25 Jul 2016, 18:49
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 28 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by Bojana » 18 Oct 2016, 12:13

После колку време од киретража можеме да имаме односи (заштитени) докторите ништо не не предупредија на таа тема,само ми рекоа после прва менструација на контрола.И после колку време од киретража добивте?

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by SMESKO » 18 Oct 2016, 17:05

Мене ми ре4е др Кристинка дека може да имаме односи откако ми прекина крварењето,а добив после 36 дена.

После 15 дена од циклус бев на контрола во Плодност и одма ни даде зелено светло па и одма останав бремена и бременоста ми помина супер без бактерии и други проблеми.

Одговори

Return to “Спонтан абортус”