КИРЕТАЖА-што потоа

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

КИРЕТАЖА-што потоа

Post by kit-kat » 29 Apr 2013, 14:07

Како што реков тука може да поделиме што се случува после киретажата.
Покрај психата која убива треба секоја жена да обрне внимание за здравствената состојба,посебно од гинеколошка страна.
Киретажата ми помина со општа анестезија ништо не сетив.Дента крварев повеќе,а имав само повремени грчеви послаби од менструални.
Ми дадоа антибиотик и ерготил капки.
Наредните 5 дена слабо крварев.Вчера немав ништо.Денес 6 ти ден ги прекинав ерготилот и пак послабо крварам.
Од првиот ден си работам нормално,дури и повеќе за да не мислам на тоа.
Градите ми се потечени малку и ме надболуваат,ама се е од стабилизирањето на хормоните.
За наредна менструација ми рекоа да чекам од 30-40 дена.
А за забременување докторот кој ме киретажира ми рече најдобро од сега после 3 месеци,но другите ме советуваат да не чекам (confus)
Здравје Боже еднаш да одам на контрола,да видам дали е се во ред,па после ќе мислиме на друго.
ТОА ШТО Е ЗА НАС ЌЕ СИ ДОЈДЕ (smile)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by Happy^_^ » 29 Apr 2013, 14:57

Е супер што отвори оваква тема kit-kat. И мене ми правеа со целосна анестезија и јас имав крварење само тој ден. Капките и антибиотикот ми се за земање до среда. Немам ни болки ни крварење. Се надевам нормално е тоа. И јас уште одма почнав да шетам за да не мислам на тоа. Ги чекам резултатите па да видиме што понатаму и кога (smile). Му се јавив на докторот ми рече за 5 дена да се видиме за резултатите а денес ќе одам кај матичната па да видам таа што ќе каже (fr) Е сега бидејќи мене ми идеше на 35 па 38 дена значи само една менструација не ми дојде и вајда таа што требаше да ми дојде на денешен ден доколку не бев (t3) Па се надевам од мај ќе ми се стабилизира и после во јули после свадбата ќе може да мислам на нешто ново. (smile)

BABYEARS
Нов член
Нов член
Мислења: 68
Придружен: 13 Aug 2012, 19:04
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 64 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by BABYEARS » 29 Apr 2013, 15:00

Јас имав две киретажи, и двете со општа анестезија. Крварев околу 6-7 дена и пиев вибрамицин. Наредна менструација ми дојде после 30-40 дена. После првата киретажата чекав 4 месеци и останав бремена (за жал повторно неуспешна).
Моја грешка е што после првата киретажа не испитав ништо, чекав само да мине време и мислев дека се ке биде во ред. По втората киретажа правев микробиолошки испитувања и имав бактерии (микоплазма, кламидија) Исто и сопругот имаше бактерија. Додека не ги излекувавме не пробавме ниту еднаш за бебенце. Сега фала му на Господ се е во ред.
Така да мислам дека најдобро е да ги направиш микробиолошките испитувања и да почекаш барем 2-3 месеци и со божја помош се ке биде во ред и ке се радуваш.
И уште нешто мила кит кет, знам дека е тешко но обиди се да не мислеш веќе на тоа што било,обиди се да ги избегнуваш ваквите теми(иста бев јас, ништо друго не читав освен за спонтан, бев преокупирана со тоа), поминувај повеќе време со синчето твое и се надевам во најбрзо време се читаме во друга тема!
Силно те (kup)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by kit-kat » 29 Apr 2013, 15:15

Фала ти мила Babyears.Многу ми значат ваквите одговори.Кај тебе со лесно сега.
Знам како ти било и тоа два пати (sad1) Ама ајде се е зад тебе.
Исто и јас додека не ги направам микробиолошките тестови не одам понатака.
Но кога се прават?
Дали да чекам да добијам мензис?
А во право си за тоа дека не треба да разлистувам вакви теми.Но од почетокот на мојата бременост имав така лошо чувство,што повеќе ги прелистував овие теми него оние за трудици?
Ама за ова ќе отворам тема за интуиција-претчувство.

BABYEARS
Нов член
Нов член
Мислења: 68
Придружен: 13 Aug 2012, 19:04
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 64 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by BABYEARS » 29 Apr 2013, 15:32

Прво почекај да добиеш и потоа направи ги испитувањата. Не е лошо доколку сака и тм да направи испитувања, можеби и тој има некоја бактерија (мм имаше бактерија во спермата)
И мисли само позитивно, нема веќе лоши претчувства. (l2) (l2)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by kit-kat » 30 Apr 2013, 20:13

Ете хистопатолошките испитувања се во ред.Уште брисевите да ги направам.
Извинете јас само прашувам,но градите доста ме болат,а имам и ужасни главоболки 2 дена.
Дали е од средување на хормоните?Дали сте имале вакво искуство.
Инаку на резултатот пишува
dg.missed ab.ml.II;RCUI
Микроскопската анализа покажа decidua со ареи на крварење и некрози.Плацентарни ресички кои се растресити,повеќето аваскуларни но обложени со низок.сплескан трофобласт.
Наодот микроскопски во прилог на упатната клиничка дијагноза.
Ваше мислење??????????????

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Спонтан абортус

Post by Happy^_^ » 30 Apr 2013, 21:48

Јас сакам да прашам дали е можно 5 дена по киретажата да ми дојде менструација зошто имам такви симтоми и крварење а и когаа рачунав на денешен ден би ми дошло доколку и минатиот месец добиев. Или ова крварење е од киретажта? Фала.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Спонтан абортус

Post by kit-kat » 30 Apr 2013, 22:43

Хери мислам дека е многу рано за мензис.Мене ми рекоа дека треба да поминат 30-40 дена за да се среди организмот за наредна менструација (smile)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Спонтан абортус

Post by Happy^_^ » 01 May 2013, 20:48

Фала мила, а смеам ли да се возам со мотор? јас денес се возев и сега ме заболува левата страна :( се извинувам ако сум досадна :)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Спонтан абортус

Post by kit-kat » 01 May 2013, 20:56

Мислам дека се можеш да правиш.Мене ми рекоа дента малку да припазиш на себе а од утре нормален живот.
За да не мислам на тоа генералка направив во 3-4 дена и дома и скали и двор.
Нема опасност сега.Само пази се од настинки.Мене посебно ми нагласија бидејки ми рекоа дека сум како родилка долу отворена,па може прехладата да направи проблем на јајници,матка.јајоводи.
Ама силни сме ние. (smile)
П.С.Кога си на контрола??

Одговори

Return to “Спонтан абортус”