Менструација после спонтан-киретажа

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
hrizantema
Домашен член
Домашен член
Мислења: 516
Придружен: 01 Nov 2013, 11:44
Му се допанале: 150 пати
Им се допаднал: 252 пати

Re: Менструација после спонтан-киретажа

Post by hrizantema » 26 Aug 2014, 13:50

И кај мене беше така,првен црвено,па ќе прекинеше па ќе почнеше па кафеаво,па па некој ден има па нема и се така може цел месец,за да ми дојде точно месец дена по денот од киретажата .Инаку отидов после една недела од киретажата за да виде др дали е се исчистено,па после првиот циклус пак отидов на контрола дали е вратена матката на место.Поздрав и се надевам ќе закрепнеш побрзо психички,за физички се ќе биде во ред

AnnaMolly
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 25 Aug 2014, 13:11
Им се допаднал: 5 пати

Re: Менструација после спонтан-киретажа

Post by AnnaMolly » 26 Aug 2014, 15:34

Девојки фала ви за одговорите. До сега секогаш сум имала редовен циклус, единствените два пати кога ми доцнело беше со синот, кој сега има 4 години и со оваа бременост за жал што мораше да биде прекината.
Физички веќе сум супер, закрепната целосно, психички секој ден сум се подобра. Ќе бидам и уште подобра, тоа знам.
Знам и дека никогаш нема да го заборавам тоа што го поминав, засекогаш ќе си го памтам бебенцето...
Но тоа е тоа, останува ние да продолжиме со животот и се надевам следната бременост ќе ми биде успешна и износена до крај, па ќе се читаме за убаво :)

Miicka
Нов член
Нов член
Мислења: 64
Придружен: 04 Jul 2014, 01:18
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 8 пати

Re: Менструација после спонтан-киретажа

Post by Miicka » 19 Jan 2015, 16:03

Me interesira tie sto imale redoven ciklus pred kiretazata, primer, jas imav redoven ciklus na 28 dena.
Posle toa sto se sluci dobiv na 31 den, pa 30... i mesecite ponatamu mi doagase na 28, 29 dena.
Inaku kiretazata bese vo mesec juli. Sega mi docnese 3 dena i dobiv. Iako mi e malku somnitelno, mislam da ne ima nesto,..ama sepak... Dali posle spontaniot ciklusot vi se vrati kako sto vi bil prethodno redoven?

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Менструација после спонтан-киретажа

Post by Lejla7 » 19 Jan 2015, 18:31

Posle spontaniot ciklusot mi bese haos, redovno si kasnese. Go regulirav so caj od zalfija. Go piev sekoe sabajle na gladno vkupno 11 dena po zavrsuvanjeto na menstruacijata i epten mi pomogna. Na 29 dena mi doagase sekogas koga go piev cajot.

Miicka
Нов член
Нов член
Мислења: 64
Придружен: 04 Jul 2014, 01:18
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 8 пати

Re: Менструација после спонтан-киретажа

Post by Miicka » 19 Jan 2015, 18:41

Jas procitav deka pomaga caj od zalfija i go kupiv no ne znaev tocno kako treba da se koristi.
Znaci otkako ke mi zavrsi ciklusot da pocnam da pijam sekoj den se dodeka nareden mesec ne dobijam?
Dali moze nesto da preci ako probuvam da zabremenam?

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Менструација после спонтан-киретажа

Post by Lejla7 » 19 Jan 2015, 19:29

Ne, otkako ke ti zavrsi ciklusot naredniot den pocnuvas da pies i go pies 11 dena. Znaci ako ti trae 5 dena ciklusot, pocnuvas od sesti den i go pies do 17ti. Pa prekinuvas i zdravje sledniot ciklus pak. Jas ova go najdov vo temata "Prirodni sredstva za borba protiv neplodnosta" i kolku sto se sekavam, taka se piese. Proveri za sekoj slucaj vo temata ako sakas.

Ne smeta za zabremenuvanje. Ovoj caj e duri del i od terapijata na Slobodan Tesic, ne znam dali si cula za nego. Mnogu sreka (bu)

Miicka
Нов член
Нов член
Мислења: 64
Придружен: 04 Jul 2014, 01:18
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 8 пати

Re: Менструација после спонтан-киретажа

Post by Miicka » 19 Jan 2015, 20:04

Ti blagodaram mnogu na informaciite lejla, ke pobaram i ke probam so cajot.

b bebe
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 11 Mar 2013, 18:45
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Менструација после спонтан-киретажа

Post by b bebe » 02 Apr 2016, 14:39

Имав киретажа минатиот вторник на 29.03, денес на 2.04. многу крварам и ги имам болките како почната менструација, а инаку добивам точно првата недела на почеток на месецот, а кај вас читам вие добивате после еден месец од киретажа, што може да е?

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Менструација после спонтан-киретажа

Post by Lejla7 » 06 Apr 2016, 11:24

Јас крварев цел месец по киратажа со прекини, некогаш кафеаво некогаш свежа крв. Така да не е ништо ненормално. И ова твоето не е менструација како што изгледа туку крварење од киретажата. Само стрпливо, ќе помине.

b bebe
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 11 Mar 2013, 18:45
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Менструација после спонтан-киретажа

Post by b bebe » 06 Apr 2016, 19:10

Фала Лејла

Одговори

Return to “Спонтан абортус”