Спонтан абортус

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Спонтан абортус

Post by anabejbi » 30 May 2014, 15:41

Буци, (a2) многу ми е жал (big-hug), за жал повеќето од нас го имаат доживеано ова лошо искуство.
Ти посакувам побргу да го заборавиш и повторно да се радуваш на bfp (t3)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Спонтан абортус

Post by SMESKO » 30 May 2014, 17:27

Буци едноставно немам што да ре4ам,освен да ти кажам за една комшивка која имаше абортус поради аномалии на плодот во 6 месец,па повторно остана бремена после 3 месеци со мртов плод за на крајот да роди здрав и жив син,ете пред 2 дена правеше 1 месец.
Нема жена а тоа да не го има доживеано,јас тоа го доживеав во 15 недела од бременоста и знам колку боли,ама ќе помине.
Ти посакувам поскоро закрепнување и за брзо нова надеж,нова радост.Се (prayer) за тебе.

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Спонтан абортус

Post by Ninushka » 30 May 2014, 19:55

Буци знам дека ниеден збор нема да ти ја скрати тагата во срцето за нероденото чедо. Но те гушкам силно и те молам издржете сите во фамилијата на кои ви се случиле овие загуби (bu)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Спонтан абортус

Post by Happy^_^ » 31 May 2014, 20:55

Буци жал ми е. И јас го имам поминато тоа, во последно време на секоја втора жена првата бременост и е таква :(( се надевам си немала потреба од китетажа :(

Mau
Домашен член
Домашен член
Мислења: 592
Придружен: 09 Mar 2014, 12:47
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 334 пати

Re: Спонтан абортус

Post by Mau » 31 May 2014, 22:44

Еве една утеха за сите со спонтан... Лани кога останав бремена, и на двајца пријатели на мм жените беа бремени... Трите имавме спонтан скоро во ист ден, една по друга, едната дури во 6ти месец го изгуби бебето...

Еве вчера слушнав дена едната е пак бремена 5ти месец, а другата што го загуби во 6ти е бремена со близначиња... Бог знае што прави и секогаш наградува, се случува се и поминува, после дождот секогаш иде сонце!

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Спонтан абортус

Post by Happy^_^ » 03 Jun 2014, 16:09

Супер за споделеното искуство Мау.

http://www.sezadeca.com/index.php/pozna ... abortusi-2

Еве баш сакав да го споделам овој линк, Деборче ако има проблем ќе го избришеме (smile)

Кики
Нов член
Нов член
Мислења: 5
Придружен: 18 Jan 2015, 23:14

Re: Спонтан абортус

Post by Кики » 20 Jan 2015, 22:30

Zdravo devojki,
Jas imav spontan abortus pred 8 meseci za koj ne trebase kiritaza se si zavrsi kako sto treba. Mojata doktorka mi napravi samo pap test I se si bese ok niedna bakterija nisto bese se kako sto treba, od togas se obiduvame za drugo bebce I ne uspeva, sekoj mesec mi docni po 5-10 dena odam na dkotor se e ok nema nisto I ek ti dojde, vise ne znam ni sto da mislam ni sto da prezemam :(

bokace
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 01 Nov 2014, 14:23

Re: Спонтан абортус

Post by bokace » 26 Mar 2015, 19:45

Da si go kazam moeto iskustvo kako nov clen na forumov , 28.12.2012 godina beshe ladno utro se spremavme za nova godina a mene podolgo vreme me bolea gradite , peavev test i vo toj moment mu se javiv na decko mi sega veke maz i mu kazav sega e 7 i 30 za 5 minuti pocekaj ke ti se sneni zivotot taka i beshe testot pozitiven od prv obid na srekata i nemashe kraj jas mlada majka imav samo 18 godini zakazvme svadba na 12.05.2013 godina no da ja skratam dolgata prikazna na 05.05.2013 den veligden zavrsiv vo bolnica so porodilni bolki i 8 prsti otvorena se porodiv 24 nedela 700 grama 32 sm dolgo bebeto pocina posle 10 saati .

Kako moj prv post se nadevam na pozitivni prikazni

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Спонтан абортус

Post by Ninushka » 27 Oct 2015, 11:32

Очигледно и јас тука ќе се сместам. Во 7ма недела од бременост, со ужасни болки и крварења кои траеја повеќе од 12 саати поради нашите стручни доктори на ГАК кои не ми ни дозволија да легнам на кревет....и моето си отиде. На сета таа болка уште стручната докторка мораше да рече-ЕЈ ВИДИ, ТИ СЕ РАСПАЃА ДЕТЕТО. а јас радиологија студирана...нормално многу добро знам во што гледам КОГА МИ Е МОНИТОРОТ ВПЕРЕН ВО ЛИЦЕ ОД НЕЈЗЕ. секоја им чест. секојдневно сум бесна на нив ...дури гледам најкратко што можам да пишам од што не сакам да зборам за ова зошто ке ги задавам со голи раце (а да, имаше и едно урлање од моја страна таму бидејки докторите биле зафатени не можеа да се занимаваат со моето крварење по ходници) и на крај завршив во ремедика на ревизија....и така.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Спонтан абортус

Post by Peperutka » 27 Oct 2015, 11:37

Нинушка,само со крената глава и со позитивни мисли,ќе видиш дека Бог повторно ќе те благослови и тоа со позитивен исход (big-hug)

Одговори

Return to “Спонтан абортус”