Повторувачки спонтан абортус

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by Debora » 16 Jun 2014, 00:05

Јас би испитала се што може да се испита, кариограм, ХЛА ... генетски, мислам дека другите ти е направени. Тоа што двата спонтани ти се во подоцна бременост би ме навело на сите испитувања, иако можеби ќе се покаже дека абдоминалниот серклаж е решение. Спонтаните во прво тромесечие не се ретки, ама кај тебе се подоцна и јас би ја барала причината и покрај тоа што твојата ситуација не спаѓа во категорија повторувачки абортуси.

marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by marioli2014 » 16 Jun 2014, 00:10

Fala Debora, sega nema ni da se mislam jas ke im kazam sto uputi da mi davaat, da ne mi kratat od ona sto sakam da go ispitam a ako sakaat neka dodadat nesto plus. Prethodno bas kazav vo eden post (od pred 2 min :)) mnogu i se plasam od rezultatite..WHAT IFFF??? brrr nema da spijam boze sega od taa pomisla...

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by Debora » 16 Jun 2014, 00:15

Занеш што ќе биде? Ќе се реши проблемот и ќе дојде бебето. А за тие стравовите те разбирам совршено, ама еве за нив (fr) . Не се реални и пробај да не ја губиш силата во нив. Една силна гушка и да знаеш дека со душа ќе го чекам твоето бебенце, уште откога се зачлени така ми е на срце. (love5) (big-hug)

marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by marioli2014 » 16 Jun 2014, 00:20

Debora loves meeeeee (rad) (rad) (rad)
hahaha love ya too darling i fala na poddrskata sto ni ja davas na site tuka dusicki moi.

marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by marioli2014 » 16 Jun 2014, 13:58

Lele luge jas svasta iscitav za ispituvanjava i od pamet se izvadiv. E sega mi pocna nemirot... Kariogram??? HLA??? Srcevo ke mi izleta, racete mraz ladni od strav, Bozeeee si vikam i sto ako izleze hromozomi za koi nema lek? I sakav uste denes da pocnam so ispituvanja, i se skarav so mm. On mi vika mnogu brzam deka ne pominale 3 dena od spontaniot i odma sakam bolnici da setam. Me tera da odime vo kampot vo Grcija sto ni e, da se trgneme od tuka, ama ne nemozam luge. Jas nemozam da spijam iako pijam prv pat vo zivotot 5mg dijazepam.

Inaku taze info za kariogram e deka se zakazuva preku moj termin i treba zenata preku maticen ginekolog da zakaze a za mazot preku maticen opsti lekar da se zakaze i toa da se poklopat terminite, ako ne, problem up. gi rabotat samo ponedelnik i petok i se plakja 1400 za dvajcata (po 700 za eden). Rezultatite bile za minimum eden mesec, ama ako imas vrski i za nekolku dena.

Za HLA uste ne sum se javila ama ke raportiram i za toa koga ke imam info najnovo. Postojano ima promeni i covek nemoze da se osloni na prethodni informacii, bezobrazie...

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by mamigabi » 16 Jun 2014, 14:32

Мариол, ако скоро ти е спонтаниот не треба да брзаш со испитувања, организмот да се стабилизира и хормоните да се вратат на место, ти посакувам од срце едно (b4)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by Lejla7 » 16 Jun 2014, 15:27

Marioli, maz ti dobro ti veli.Mnogu brzas mila.Znam deka si nestrpliva, no sega hormonite ti ludeat i ne mozes da pravis ispituvanja.Odete kako sto ti veli maz ti vo Grcija da se stabiliziras malku i da se vratis vo realniot zivot.Samo so narod nisto drugo, inaku ke poludis od misli.I sto pobrzo se vratis na rabota, toa podobro.Ke ti gi otrgne mislite.Znam oti seto ova go minuvav i jas lani.Istite cuvstva, neveruvanje, nadez, ocaj, netrpenie, bolka, gnev...fazi sto definitivno mora da gi pomines.Citav deka vozis velosiped.Sto pobrjzo vrati i se na taa aktivnost, mene mi pomogna istoto. I mi trebaa dobri nekolku meseci da se stabiliziram.Prvoto ispituvanje - histeroskopijata ja napraviv na 30.10. , a spontaniot mi bese na 9 avgust.Dodeka da mi se stabilizira ciklusot i emociite propativ.Da ne mi bese Forumov, majka mi, sestra mi i nekolku bliski prijatelki cinam ke spobudalev ili ke padnev vo depresija. A i rabotata, fala mu na Bog za toa

Ova sto go slusam za kariogramot ti e proverena informacija- deka e so moj termin? Skoro, pred mesec dena moja prijatelka go pravese ova i ne i baraa zakazuvanje.Sigurna si? Ova nema logika.I zemaa krv vo vtornik i petok, ama ne vrakaa ako si od drug grad.

I uste nesto, nemoj da se plasis.Poveketo od ovie ispituvanja gi pravime bez vrska, ete tuku taka, i onaka ne moze da se napravi nisto ako ne se vo red.Ama za sreka izleguvaat vo red.Ne plasi se.Istite stravovi gi imav i jas.I na kraj si rekov, sto saka neka bide, da sme nie dvajcata zivi i zdravi.Ama ke bide se vo red Marioli, nemoj da se plasis.
Pusti si doma srceparatelna muzika od tipot na Hero- Mariah Carey, pej i placi, ke ti olesni.Ne se zatvoraj doma.Mene mi pomagase.
Pozdrav i ako ti treba nesto, bilo sto, tuka sum. (a2)

PS Imas praveno histeroskopija?

marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by marioli2014 » 16 Jun 2014, 16:25

Of lejla site na isti maki sme ili slicni.
Histeroskopija pravev 2011 noemvri zaedno so operacija za zatvaranje na tubite. I bese ok matkata. E sega neznam dali posle toa moze da se izremeti nesto pa pak da me teraat da pravam. I na toa pomisliv denovive otkako sum doma sama bez moeto (t3) .
Aktivnostite moi mi kazaa da pocekaat nekoe vreme, edvaj cekam da se spustam na kej da trcam, i vodno da go kacuvam, pa i pilatesot da si go prodolzam, mada izgleda poveke sum za na psihijatar :).
Fala ti na se sto napisa i sto se grizis za mene. Nekogas osekjam kako da zamaram, drama queen ...

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by Lejla7 » 16 Jun 2014, 16:29

Ne zamaras voopsto.Ti velam i jas bev ista.Ako ti treba nekoj da te isslusa, tuka sum i jas i site drugi clenki ovde.Za toa ni e Forumot.A i jas si mislev deka sum za na psihijatar, normalno e.
Poleka poleka se ke se sredi, ke vidis.Samo vie da ste dobri, se drugo ke bide.

marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by marioli2014 » 16 Jun 2014, 16:32

ooofff zaboraviv za kariogramot da pisam. Da draga moja drugarka raboti tamu i ona mi kaza. Inaku bilo i bez moj termin, tuku si se javuvas i zakazuvas, ili odis do tamu i si zakazuvas. Sega veke jok. Gluposti napravija izmesaa se. Nekako site nie narodot da se orientirame kon drzavata namesto obratno, da se grizi drzavata za nas.
A taa GAK ja mrazam. Koga ke mi tekne zaprviot spontan koga cel hodnik go zasljakav so kr* i cekav i se poragjav pred vrata, vleguvam konecno i DOKTOROOOTTT, humaniot rabotnik po zakletva, mi vika, pa sto si mi dosla tuka, odi tamu kaj sto si pravela, sto majka baras tuka ??? EEeeeeejjjjjjjjj
Parodija, naredniot den mi doagja na vizita i zagrizen: Duso kako si?
WHAAAAAT???????
Mislam zabegav na temava, ke me skaraat hahahah

Одговори

Return to “Спонтан абортус”