Повторувачки спонтан абортус

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by Lejla7 » 19 Jan 2014, 16:36

mama2 wrote:ТИ СИ ХРАБРА ЖЕНА-немој да го заборавиш тоа.Ислушај ја еднаш Херо од Мараја Кери .Сето ова еден ден ќе биди само лошо сеќавање.Се ќе помини-мора да е така (bu)
Леле, песнава...се сеќавам дека и јас ја слушав и плачев, ја имам ставено и во ин витро дневникот, колку е реална
Долорес, уште ова - „Се ќе биде добро на крајот, ако не е добро, тогаш не е крај“ (a2)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by Lejla7 » 19 Jan 2014, 18:34

Lejla7 wrote:
Dollores wrote:Fala na site ! Lelja7 dali lesno otkrivte?! Sto e pricinata?! Ajde ke probam po poraki ili Email kako odi toa, da si piseme . Nemam sila za nisto, pa ni za muabet (sad1)
Прво да кажам дека си избрала прекрасно име, со длабоко значење - но сосема сум сигурна дека ќе го смениш многу, многу брзо зошто идат и убави денови (a2)

Знам како е да немаш сила за ништо...да си мислиш дека животот е бесмислен... По последниот спонтан (кој ми се случи минатото лето на 9 август) со недели одев како дух по дома, прашувајќи се што е мојата цел, каква смисла има мојот живот, зошто постојано ми се случува вака и зошто баш мене...Не можев да спијам, не можев нормално да разговарам, бегав од трудници, почнав да се плашам дека ќе ги изгубам сите мои блиски околу мене и бидејќи немам деца (а ниту пак имав надеж дека ќе имам) мислев ќе останам сама, со еден збор бев на прагот на депресија...но за среќа помина се...не знам како...најблиските, мајка ми и сестра ми беа најголема поддршка, одењето на работа, физичката активност, и на крај времето...потребно е време да се преболи...не се заборава, но научуваш да го носиш товарот...Така ќе биде и со тебе, само дај си време и не брзај со ништо, дури ни со испитувања, дај му време на организмот да се опорави, ако имате можност заминете некаде со сопругот подалеку од се што ве потсеќа на болниот настан, ако не - излегувајте, шетајте, правете нешто што ќе ви оттргне мислите од траумата...
Ти едно ме праша, а јас дури да дојдам до одговорот изнапишав многу. Вака - бидејќи и трите спонтани ми беа некаде приближно во 8-9 недела од бременоста, трансфузиологот кај кого бевме ми кажа какви се испитувања да направам (напишани ми се во мојот ин витро дневник, но ако сакаш пиши ми имејл, ќе ти ги напишам за да не бегаме од темата овде) - излезе дека имам хипертромбична сосотојба која може да влијае на развивањето на плодот во рана бременост - фактички ми се ствараат тромбови во крвните садови кои носат крв до матката и плодот не може да се храни како што треба, а со тоа не може ни да се развива. при следна бременост (спонтана или ин витро) треба уште од сам почеток да примам Клексан инјекции - тоа е терапијата за мојата состојба. Ова да сме го испитале уште пред 6 години кога ми се случи вториот спонтан, може сега веќе ќе бев и 8ми месец бремена...ама кога нема кој да те упати или насочи, тоа е...битно барем сега знам и најискрено го молам Бога само тоа да е, и да се реши конечно проблемот
Уште еднаш силна гушка (kup)
Se citiram samata sebe za da se iskaram (fr) bidejki sum zaboravila da go spomnam Forumov kako najgolema poddrska pri prebroduvanjeto na spontaniot...Dolores, slobodno istazuvaj se tuka, nie sme tuka da te islusame

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by Happy^_^ » 20 Jan 2014, 21:08

Еве сум јас тука.
Бев кај Митко во Систина, ми кажа дека матката ми е во Т форма и дека може поради тоа плодот не може да расте. Но, рече прво да се обидеме со Аспирин, па не дај Боже ако треба интервенција за проширување понатаму.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by Lejla7 » 21 Jan 2014, 07:56

Хепи, па и мене истото ми го кажа па на хистероскопија испадна дека нема врска за Т формата, и дека има доволно простор за бебе...Тој врз основа на ХСГ снимката и ехото донесе таков заклучок, ама претходно никој лекар кај кој бев одела не ми спомна такво нешто, а сите ја гледаа снимката. И на извештајот од ХСГ-то пишува дека е матката со уредна форма
Јас би ти советувала да си ги направиш испитувањата на трансфузиологија за секој случај. Колку што читав овде, заради малформации на матката спонтани настануваат во второ тромесечие од бременоста, не во прво. Во прво поверојатно е дека има проблем со коагулацијата на крвта, тироидната жлезда или генетски проблем
Во секој случај, не се секирај. Што и да е, ќе се реши. Полесно е кога се знае

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by Happy^_^ » 21 Jan 2014, 13:33

Така е мила Лејла, јас мислев ќе ми даде да направам повеќе испитувања, и сега сум (confus) тој ми рече да му верувам нему и само тој што ќе ми рече тоа да правам. А му кажав дека не сакам пак даминам низ исто и ми рече да се опуштам. Ај ќе му верувам.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by Lejla7 » 21 Jan 2014, 14:29

Veruvaj Happy.Izvini i jas sum za nikade so moite soveti,a mojata i tvojata situacija se sosema razlicni, ne znam zosto tezamaram.Opusti se i uzivaj, ti imas vreme

marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by marioli2014 » 15 Jun 2014, 17:37

Druski ako moze mala pomos od vas. Citav niz forumov ama rasstrkano vo poveke temi i mi se izmesaa rabotite. Najverojatno ke go stavame abdomenalniot serklaz, zasto se vo ista nedela se ispustam. Ama, pred toa sakam da ispitame se sto mozeme i da eliminirame kako pricina. Sto da pravime ispituvanja so mm? Please help...Sega ke me skara Debora, ke mi kaze citaj ama ako mi veruvate nemozaaaaam. Ve guskam i fala vi (a2)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by Debora » 15 Jun 2014, 17:47

Мариоли брзо да го решите ова и да се најде причината.
Еве тука ти го префлив постот. Има тема за испитувања после спонтан, ама кога се случува повеќе пати се прават и дополнителни испитувања, па нека бидат тука на едно место сите.

marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by marioli2014 » 15 Jun 2014, 23:29

Fala Debora na transferot. Iscitav se od ovaa tema. Bez razlika deka mi e vtro spontan abortus, bi sakala da gi naravam site ispituvanja (iako moze ne se racuna kako povtoruvacki spontan abortus, ama i dvata mi se vo 17 i 18 nedela, da ne kazam vo ist period).

Inaku ispituvanja na koi razmisluvam se: HLA, katiogram, site ispituvanja na transfuzija sto se pravat, humana genetika (tamu imam praveno ispituvanje za mene ama ako treba da dopolnam nesto i toa bi go napravila), AFA-ta mi bea visoki vrednosti ama tretiravme so kleksani, tiroida i sve od hormonalni ispituvanja, ANA itn. Duri i razmisluvam dodeka mi trae boleduvanjeto nesto da omineme so maz mi. Nekako ne mi se odmara ama ic. Sakam da sme na cisto.

Ako ima nekoj nesto da mi dopise pleeeeaseee dopisete, mnogu ke olesnite i go cenam toa.
Pozdravce

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by Happy^_^ » 16 Jun 2014, 00:00

Мила и јас мислев после вториот пат да правам триста испитувања, ама си отидов кај проверен др. и ги следев неговите совети. Плус д димери на своја рака испитав и ми беа добри. Испитај што мислиш но и отиди кај проверен др. некој со искуство и што ќе се грижи за тебе. (big-hug)

Одговори

Return to “Спонтан абортус”