Повторувачки спонтан абортус

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by RedRose30 » 17 Jan 2014, 23:43

Хепи Мам (a2)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by Miki » 18 Jan 2014, 23:21

Kje se najde peicinata i kje se resi, ne se sekiraj. Samo trpelivo ihrabro.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by Lejla7 » 19 Jan 2014, 09:27

HappyMom, samo hrabro...
I jas imam zad sebe tri spontani, i po 6 i pol godini duri sega otkrivme sto bi mozelo da e pricinata, i so soodvetna terapija pri sledna bremenost se nadevam deka ke se resi...
Mnogu e bolno, znam i ne znam kako da te utesam osven da ti kazam deka tuka sum poddrska i za sekoe prasanje sto ke go imas.Te guskam

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by Happy^_^ » 19 Jan 2014, 11:29

Жал ми е хепи мам, верувам дека ќе најдеш утеха на овој форум и заедно со нашата поддршка ќе се издигнеш повторно. За што и да ти треба тука сме.

Dollores
Нов член
Нов член
Мислења: 33
Придружен: 09 Jan 2014, 14:41
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by Dollores » 19 Jan 2014, 12:00

Fala na site ! Lelja7 dali lesno otkrivte?! Sto e pricinata?! Ajde ke probam po poraki ili Email kako odi toa, da si piseme . Nemam sila za nisto, pa ni za muabet (sad1)

mama2
Член
Член
Мислења: 180
Придружен: 17 Dec 2013, 13:39
Location: Битола
Му се допанале: 163 пати
Им се допаднал: 92 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by mama2 » 19 Jan 2014, 12:42

Долорес биди храбра и не се откажувај.Ти посакувам се најдобро[/b]( или Хепимам-ме збуни оти дури решив да пишам името изгледа се смени ако не е така извини)
Ќе постирам еден текст од личност која многу ми значи, на англиски е(ќе изгуби sense ако го преведам)Дебора избриши ако не е во ред,ок?На сите ви посакувам убави мисли (bu)

Tonight we will be lighting 2 candles on this day of remembrance. Our first angel would have turned 2 yrs old this month. Our 2nd angel would've been 18 months old. Within 6 months we lost 2 babies and it crushed us.
The loss of a pregnancy is the loss of a dream…regardless of how many months, weeks or even days you have known there is a life growing inside you. The grief was so intense; I became numb to everything around me. I was lost, mad, confused & feeling a void that couldn't be filled. My loving husband, my family & friends have slowly helped me out of that dark place and started to fill that void over time & for that I am truly grateful.
I'm not posting this very personal story for your pity (it's the last thing I want & trust me I've received enough pity over the last few years to last me a lifetime). I'm posting this for a few reasons. First, for awareness. The loss of a child is sadly a taboo “hush-hush” subject and both women & men are often forced to suffer in silence alone. Today I'm trying to break that silence in hopes that someone else out there suffering a loss like this knows that they're not alone. Second, I’m posting this to remember. To remember that we're in fact not alone. To remember to not give up on your dreams and to be grateful for all of the children in your life—biological or not. And also to remember how far I've come. They say that sometimes when we lose something precious we gain something priceless. I'd like to think that. I'm stronger now than I ever thought I could be. My marriage is even stronger now because of that loss.

I know we're not the only ones that have been through this. Today we are not only mourning the loss of our own dreams but also the loss many others just like us have experienced.

Dollores
Нов член
Нов член
Мислења: 33
Придружен: 09 Jan 2014, 14:41
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by Dollores » 19 Jan 2014, 12:59

Tokmu taka , site nasi sonista padnaa vo voda, site nasi radosti. Se plasam... Se plasam od toa sto ponatamu ne ceka.. Se plasam od samata sebesi. Se plasam deka pak ke se zatvoram vo sebe. Se plasam pri sekoe izlaganje nadvor i pri sekoe sretnuvanje na trudnica ufff, se plasam kako uste ednas ke pominam niz seto ova. Kako uste ednas ke zaboravam niz sto pominav. Ne deka jas zaboraviv , ednostavno taa bolka ja zakluciv dlaboko vo srceto i imase posebno mesto iako bese bolka. I sega pak?!! Zasto voopsto se sluci ?! Samo da ne izdigne sto povisoko i sto posilno da ne istreska, ufff. Koj, koj ke pominuva uste ednas niz seto toa! Koj ?!!

mama2
Член
Член
Мислења: 180
Придружен: 17 Dec 2013, 13:39
Location: Битола
Му се допанале: 163 пати
Им се допаднал: 92 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by mama2 » 19 Jan 2014, 13:09

Мила немој да ја заклучуваш тагата во себе оти кога и да е ќе излези и ќе мораш да се справиш со неа, затоа колку порано ја извадиш толку побргу ќе ја победиш.Првиот чекор го направи пред два дена кога постираше на форумов што се случило.ТИ СИ ХРАБРА ЖЕНА-немој да го заборавиш тоа.Ислушај ја еднаш Херо од Мараја Кери .Сето ова еден ден ќе биди само лошо сеќавање.Се ќе помини-мора да е така (bu)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by Happy^_^ » 19 Jan 2014, 14:55

Dollores најмила, мора да бидеме силни, мора. Мене најголема утеха ми се сите позитивни искуства со бебчиња после спонтани. А има многу.
Се ќе биде добро, мора да биде, само не се затворај во себе.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Повторувачки спонтан абортус

Post by Lejla7 » 19 Jan 2014, 16:33

Dollores wrote:Fala na site ! Lelja7 dali lesno otkrivte?! Sto e pricinata?! Ajde ke probam po poraki ili Email kako odi toa, da si piseme . Nemam sila za nisto, pa ni za muabet (sad1)
Прво да кажам дека си избрала прекрасно име, со длабоко значење - но сосема сум сигурна дека ќе го смениш многу, многу брзо зошто идат и убави денови (a2)

Знам како е да немаш сила за ништо...да си мислиш дека животот е бесмислен... По последниот спонтан (кој ми се случи минатото лето на 9 август) со недели одев како дух по дома, прашувајќи се што е мојата цел, каква смисла има мојот живот, зошто постојано ми се случува вака и зошто баш мене...Не можев да спијам, не можев нормално да разговарам, бегав од трудници, почнав да се плашам дека ќе ги изгубам сите мои блиски околу мене и бидејќи немам деца (а ниту пак имав надеж дека ќе имам) мислев ќе останам сама, со еден збор бев на прагот на депресија...но за среќа помина се...не знам како...најблиските, мајка ми и сестра ми беа најголема поддршка, одењето на работа, физичката активност, и на крај времето...потребно е време да се преболи...не се заборава, но научуваш да го носиш товарот...Така ќе биде и со тебе, само дај си време и не брзај со ништо, дури ни со испитувања, дај му време на организмот да се опорави, ако имате можност заминете некаде со сопругот подалеку од се што ве потсеќа на болниот настан, ако не - излегувајте, шетајте, правете нешто што ќе ви оттргне мислите од траумата...
Ти едно ме праша, а јас дури да дојдам до одговорот изнапишав многу. Вака - бидејќи и трите спонтани ми беа некаде приближно во 8-9 недела од бременоста, трансфузиологот кај кого бевме ми кажа какви се испитувања да направам (напишани ми се во мојот ин витро дневник, но ако сакаш пиши ми имејл, ќе ти ги напишам за да не бегаме од темата овде) - излезе дека имам хипертромбична сосотојба која може да влијае на развивањето на плодот во рана бременост - фактички ми се ствараат тромбови во крвните садови кои носат крв до матката и плодот не може да се храни како што треба, а со тоа не може ни да се развива. при следна бременост (спонтана или ин витро) треба уште од сам почеток да примам Клексан инјекции - тоа е терапијата за мојата состојба. Ова да сме го испитале уште пред 6 години кога ми се случи вториот спонтан, може сега веќе ќе бев и 8ми месец бремена...ама кога нема кој да те упати или насочи, тоа е...битно барем сега знам и најискрено го молам Бога само тоа да е, и да се реши конечно проблемот
Уште еднаш силна гушка (kup)

Одговори

Return to “Спонтан абортус”