Абдоменален серклаж - фонд???

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Абдоменален серклаж - фонд???

Post by marioli2014 » 18 Jun 2014, 23:09

Девојчиња, моиве случувања и искуства со спонтаните абортуси, ме натераа да размислувам за извршување интервенција, која е нова на нашава територија, а во странство рутина. Претпоставувате дека зборувам за абдоменалниот серклаж. Јас интезивно размислувам за интервенцијата деновиве и решив дека треба малку да расчепкам за информации.
Како што разгледав низ форумот не најдов конкретна тема за трансабдоменалниот серклаж и затоа отворив, а ако сум згрешила, Дебора да ми прости што ќе и отворам работа.
Тој серклаж ми беше понуден уште пред второто ИВФ, но јас несакав на уште една операција, а многу ги имам, верувајте. Во операциона сала си влегувам како на пазар да одам.
Некако не мислев дека ќе ми се случи истото по втор пат. Но, еве така требало.

Инаку се работи за интервеција/операција која ја извршуваат засега само во приватните болници Ремедика и Систина. Се јавив во државна во ГАК и од мене прв пат слушнале за такво нешто, а свртев на 4 броја. Можеби не сум се јавила на правиот број... Цената на интервенцијата на крај ќе биде со цифра од сигурно 2000 ЕУР.

Сега дилемата е, дали ако државна не ја извршуваат интервенцијата, а еве јас изгледа морам да ја направам (според мојот матичен и ремедика), ќе треба на приватно да ја направам, дали со соодветна документација Фондот за здравство би извршиле рефундација на парите. Како одат тие процедури, имате ли информации, искуство. Се фалат со реклами итн...
Јас пратив маилови на вработени во фондот ама не верувам дека ќе добијам информација. Ја расчепкав страната на фондот ама не најдов ништо...

Ако треба нешто да се смени со темава, се извинувам за одземеното време...

marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Re: Абдоменален серклаж - фонд???

Post by marioli2014 » 19 Jun 2014, 09:49

Nema nikoj :( ama zatoa eve me pak meneeee...
Dobiv odgovor od fondot na mail.
Velat vaka: ako samoinicijativno se operiram togas nemam pravo na povrat na sredstva.
No ako si odam vo GAK i oni mi dadat konzilijarno mislenje deka ne ja pravat taa intervencija, togas odis so tie dokumenti vo fondot i trebalo predmetot da pomine na nekoja lekarska komisija. Pred da go odobrat, ne treba nisto da se pravi...

E sega, anybody so iskustvo i cekanje po GAK, davaat takvi mislenja? Brzo odi? Vo fondot kako e? Brzo ili otok?
Thanks na spodeluvanjeto na mislenje i iskustvo...

Одговори

Return to “Спонтан абортус”