Колку да се чека до следната бременост?

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
AnnaMolly
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 25 Aug 2014, 13:11
Им се допаднал: 5 пати

Re: Колку да се чека до следната бременост?

Post by AnnaMolly » 16 Sep 2014, 13:00

Еве сум јас пак со нови информации. Бев кај матичната, ми рече може 2 циклуса да поминат и пак да сеобидеме.
Иако на почетокот сакав ОДМА да останам пак бремена, сега не размислувам така.
Не сум психички спремна, па ќе почекам најмалку до после нова година.
И двете бремености ми се зачнати по само 1 месец откако решивме дека не се пазиме, па се надевам ќе имам и трета среќа одма да се фати.
Вчера го добив првиот циклус на 30 дена по киретажата.
Значи после нова година че си направам пап и брисеви, па ако е се во ред, се фрламе на работа :)
Дотогаш се читаме низ другите теми на форумот!

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Колку да се чека до следната бременост?

Post by SMESKO » 16 Sep 2014, 16:07

Anna Moly,jas go izgubiv bebceto od istata pricina kako tvojata vo 15 ned od bremenosta.Ubavo ti kaza maried jas ostanav posle 1 min ciklus no dobiv zeleno svetlo od dr Kristinka.Sega sum trudna i sum 6 i pol meseci.Sega za sega sme super,rastime kako sto treba.Mene dusata mi gori za 1 bebce i do den denesen placam kako vcera da bese.Ama fala mu na Boga sto povtorno mi dade nadez i sreka za da se raduvam.I tebe da ti dadi

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Колку да се чека до следната бременост?

Post by SMESKO » 16 Sep 2014, 16:10

Anna Moly,jas go izgubiv bebceto od istata pricina kako tvojata vo 15 ned od bremenosta.Ubavo ti kaza maried jas ostanav posle 1 min ciklus no dobiv zeleno svetlo od dr Kristinka.Sega sum trudna i sum 6 i pol meseci.Sega za sega sme super,rastime kako sto treba.Mene dusata mi gori za 1 bebce i do den denesen placam kako vcera da bese.Ama fala mu na Boga sto povtorno mi dade nadez i sreka za da se raduvam.I tebe da ti dadi Gospod novi sili za nova i zdrava bremenost. I uste edna rabota nemoj da si dozvolis na sebe si psihicki pad,pobrzo ke imas uspeh,jas voopsto ne dozvoliv da padnam psihicki iako i denes znam da zaplacam za toa sto go izgubiv.Pozdrav

AnnaMolly
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 25 Aug 2014, 13:11
Им се допаднал: 5 пати

Re: Колку да се чека до следната бременост?

Post by AnnaMolly » 16 Sep 2014, 19:53

Смешко, фала за одговорот.
Не си дозволувам да попуштам психички, за среќа имам скоро 4,5 годишен син што ми дава сила во секој поглед и поддршка од маж ми.
Мене ми е страв да не ми се случи пак истото, па сакам прво да добијам резултати од испитувањата.
Патем, тебе кога ти стигнаа резултатите од патологија?

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Колку да се чека до следната бременост?

Post by SMESKO » 16 Sep 2014, 20:58

AnnaMoly da ti e zdrav i ziv sinot,nemoj da se plasis se ke bide vo red.Mene mi bese kazano deka plodot ke bide ispraten na ispituvanje,no toa ne go napravile vo drzavna bolnica Bt.Pricina zs na moeto bebce mu prestana da mu raboti srceto neznaeme.Se nadevam deka vo skoro vreme ke dobies rezultati.Pozdrav

Miicka
Нов член
Нов член
Мислења: 64
Придружен: 04 Jul 2014, 01:18
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 8 пати

Re: Колку да се чека до следната бременост?

Post by Miicka » 19 Jan 2015, 16:27

Jas cekav 2 meseci i posle pocnavme so rabota.
Ovoj mesec mi docnese 3 dena i otkriv deka seuste imam stres i stravovi od spontaniot pred pola godina.
Prvo se izraduvav deka mi docni, a posle pocna da me faka strav, sto ako se sluci istoto.
Eve denes dobiv, no seuste sum pod stres, bidejki i togas dobiv, imav 2 dena, prekina, pa posle nekoe vreme prokrvarev obilno so parcinja...
Iako dobiv, ne sum sigurna deka e toa... Tesko e da se bide zensko :)

Bojana
Нов член
Нов член
Мислења: 65
Придружен: 25 Jul 2016, 18:49
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 28 пати

Re: Колку да се чека до следната бременост?

Post by Bojana » 12 Dec 2016, 14:16

Здраво (smile)
Ме немаше некое време на форумот но ете ме пак.Сега со поголема желба за следна бременост.Сакам да знам колку време е потребно од киретража до наредна бременост...Правев испитувања:на пап тест само кандида имаше,микробиолошките и торч испитувањето се негативни.За кандидата ми дадоа Микорил вагиналети и Дифлуконазол капсили.Незнам дали кога ке завршам со терапија да ги повторам сите испитувања или да се обидуваме...Поздрав (big-hug)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Колку да се чека до следната бременост?

Post by SMESKO » 12 Dec 2016, 15:16

Бојана (dobr) повторно,овој пат до успешна бременост и бебе во раце (b4) .Нас во болница ни рекоа дека треба да се пазиме 6 месеци и после можи но кога бев во Плодност на контрола после киретажа др ни кажа дека веднаш може да останам (t3) па така и бидна и ете ја убавицата моја до мене (love5) ,значи после 1 мин циклус јас останав (t3) .Ти посакувам што поскоро да ти се исполни желбата и да станеш среќна мама dance.
За кандидата мислам дека не би требало да претставува проблем јас ја имам во (t3) и ја излечив со вагиналети

Одговори

Return to “Спонтан абортус”