Колку да се чека до следната бременост?

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Колку да се чека до следната бременост?

Post by Happy^_^ » 31 May 2013, 12:43

(smile) па да доколку нема причина за спонтаниот абортус може и да не се чека многу. Јас планирам наредна недела да одам за брисеви. Инаку според мене (доколку се е како што треба) не треба да се преоптоваруваме ајде сега или ќе чекаме 3,4,5 месеци. (smile) Од кога ќе се направат основните испитувања, доколку се е во ред кога ќе е и психички спремна жената може да се размислува за повторно забременување, но сепак без многу преоптоварување и размислување (smile) Јас и така решив кога ќе почнеме пак со незаштитени односи да не мислам ајде ќе правиме бебе туку да уживам во водењето љубов а другото само ќе си дојде (rad)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Колку да се чека до следната бременост?

Post by kit-kat » 31 May 2013, 19:53

Еве ме и мене пак тука.Си го читам постот пред повеќе од месец,три дена после киретирање.Со преголема желба сум сакала времето да го турнам,да дојде и тој ден кога ќе можам за нова (t3) .
Еве го и тој ден.Мензис добив,брисевите ги направив и од наредната недела имаме зелено светло(ако е се во ред)
Но не дека не сакам но сум поздрела и повоздржана за таа работа.
Како рекле старите,ако се изгориш на млекото и на матеницата ќе дуваш.
Некако се плашам.Не дека не сум силна.Напротив сега сум уште посилна и поборбена ама малку посмирена.
Бог знае што е за мене.И ќе ми го даде (bu)
А Хепи и Каланина многу среќа ви посакувам (bu) (bu)

kuklickaa
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 08 Jun 2013, 23:38
Им се допаднал: 67 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by kuklickaa » 20 Jun 2013, 00:51

Zdravo zenski,da prasam jas...dali nekoja posle spontan abortus ima ostanato bremena za brzo vreme(za kolku) dali ima nekoj rizik,,,,ili treba da se ceka odredeno vreme...imate nekoja slicno vakvo iskustvo ili znaete za nekoj...

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Колку да се чека до следната бременост?

Post by Happy^_^ » 20 Jun 2013, 11:39

Kuklicka znam mnogu zeni sto posle prviot ciklus ostanale bremeni i si rodile zdravi i pravi decinja. No pred se mora da se napravat osnovnite ispituvanja, i ginekologot da dade zeleno svetlo (smile) Nekoi cekaat 3 meseci a najcesto preporacuvaat da pominat 6 meseci (no veke ni toa ne e pravilo) Ti bese na ginekolog, ti dade toj nekoj sovet?

kuklickaa
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 08 Jun 2013, 23:38
Им се допаднал: 67 пати

Re: Колку да се чека до следната бременост?

Post by kuklickaa » 20 Jun 2013, 18:12

Happy jas bev 7ma nedela koga mi se sluci spontaniot i odev na privatna klinika kade sto me sovetuvaa da gi pravam site ispituvanja pobrgu i koga mi se sluci kiretazata doktorkata sto me pravese mi rece deka plodot mi bil mnopgu mal ne mozelo da s eprqati na patologija nemalo da s eutvrdi nekoja tocna pricina i mi rece koga otidov na kontrola 2 pat deka matkata e cista i deka mozam posle 1 ciklus da pocnam povtorno dodek amaticnata( na koja ne i veruvam bas mnogu ) mi rece pocekaj barem 3 meseci....INACE SITE REZULTATI MI SE VO RED I pap I torch I UREOPLAZMA,KLAMIDIJA I SITE DR MIKROBIUOLOSKI.....VO edna statija citav posle abortusot majkata pogolemi sansi ima da rodi zdravo dete ako ostani bremena porano otkolku ako ceka poveke vreme,navodno organizmot qako bil spremen i ako imal vo sebe zdravi jajce kletki samiot ke si se fatel i ke sozdadel plod...MOE MISLENJE SETO E BOJA VOLJA I SE NADEVAM ZA BRZO VREME SITE KE SI SME TRUDNICKI :) IZVINTE ZA DOLZINATA NA POSTOV....

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Колку да се чека до следната бременост?

Post by Debora » 20 Jun 2013, 20:40

Порано лекарите советуваа 3-6 месеци пауза, сега генерално препораките се да се почека 1 месец како што ти кажале на лекар и може да се работи на бебе.
Со среќа и сите од оваа тема што поскоро да се префрлите во трудничкиот муабет, па да јадеме мекици. (bu)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Колку да се чека до следната бременост?

Post by Happy^_^ » 20 Jun 2013, 20:40

Така е мила, Божја волја. Не се оптеретувај и уживај во водењето љубов а другото ќе си дојде. Многу среќа ти посакувам :)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Колку да се чека до следната бременост?

Post by kit-kat » 20 Jun 2013, 20:59

Се во животот е Божја Волја.
И мене исто после 2 менструација и испитувањата кои се во ред ни дадоа зелено светло.Многу жени веднаш остануваат бремени без никакви проблеми раѓаат,а има и такви кои психички не се подготвени.
Се е релативно и индивидуално.Еве јас и мм истите синко на прво го направивме а сега се намачивме и ништо.
(a2) (a2) (a2)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Колку да се чека до следната бременост?

Post by Happy^_^ » 22 Jun 2013, 20:09

Ај само да прашам, не ми се смејте. Матката се враќа во нормала само преку циклусот или? :)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Колку да се чека до следната бременост?

Post by kit-kat » 22 Jun 2013, 23:59

Колку што научив од моево дво месечно „студирање„на гинекологија-тема спонтан абортус-сметам дека кога ја добиваш првата менструација после спонтан,веќе организмот е вратен во нормала и е воспоставен хормонски баланс.
А и за матката исто.Мене 6 дена пред првата менструација ми рече дека матката е вратена и се е ок.
Ако грешам некој „професор„ нека ми пише 5 т.е.нека ме падне (smile)

Одговори

Return to “Спонтан абортус”