Дали вашето дете ги разликува буквите и бројките?

Се за дечиња од преучилишна возраст, цртање, боење, играње, градинки и наши искуства и совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Simonova
Нов член
Нов член
Мислења: 73
Придружен: 16 Nov 2009, 22:48
Им се допаднал: 1 time

Дали вашето дете ги разликува буквите и бројките?

Post by Simonova » 20 Nov 2009, 23:28

Керка ми има 4 години и навистина ми мило сто немаме проблем околу препоанавањето на буквите и бројките.
Сега сме во фаза на интензивно учење на буквите и успеавме да научиме ги написеме имињата на нејзините драги личности:дедо, тато, мама, на бебето...........
Бројките ги знае до 10 што мислам дека е доволноза сега.

taci83
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 14 Nov 2009, 00:57

Re: Дали вашето дете ги разликува буквите и бројките?

Post by taci83 » 24 Nov 2009, 00:01

kerka mi e 2 godinki i znae da bro do 5 sako koga i e keif inaku tesko i znae 2 pesnici so pomos ama ima vreme za se ne i odzemam vreme od deckite igri i ne ja silam da se uci mala e ama mnogu zbori moze da nauci ama si ima vreme mala e

mamicka
Нов член
Нов член
Мислења: 13
Придружен: 12 Nov 2009, 07:31
Location: Tetovo

Re: Дали вашето дете ги разликува буквите и бројките?

Post by mamicka » 24 Nov 2009, 09:42

Damjan (4godi i 3 meseci) gi znae bukvite i brojkite duri i dvocifreni, no problem ni e mesanjeto na latinicni i kirilicni bukvi :) Se nadevam deka lesno i brzo ke go resime

MAMA_M
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 14 Nov 2009, 20:32
Им се допаднал: 1 time

Re: Дали вашето дете ги разликува буквите и бројките?

Post by MAMA_M » 24 Nov 2009, 09:55

Simonova wrote:Керка ми има 4 години и навистина ми мило сто немаме проблем околу препоанавањето на буквите и бројките.
Сега сме во фаза на интензивно учење на буквите и успеавме да научиме ги написеме имињата на нејзините драги личности:дедо, тато, мама, на бебето...........
Бројките ги знае до 10 што мислам дека е доволноза сега.

па сте ја научиле и повеќе од што треба да знае (smile) само незнам што ќе прави во прво и во второ одделение, сега буквите се учат во две одделенија.
јас син ми не го учев пред да тргне во училиште, тој самоиницијативно научи да си го пишува името, инаку се друго научи во школо и, паралелно, со вежбање дома. сега е второ одд. и сеуште не им се поминати сите букви.

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Дали вашето дете ги разликува буквите и бројките?

Post by Annabel » 24 Nov 2009, 11:42

А ние кога одевме во училиште, во второ веќе учевме латиница.

Туку сега порано се почнува со школото, нели?

MAMA_M
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 14 Nov 2009, 20:32
Им се допаднал: 1 time

Re: Дали вашето дете ги разликува буквите и бројките?

Post by MAMA_M » 24 Nov 2009, 15:55

Сега се тргнува од 6 год. Поранешното забавиште сега е задолжително прво одд. и по македонски се учи само да се распознаваат буквите, а по математика, собирање и одземање до 10. Во второ одд. се почнува со пишување и читање, во првото полугодие само печатните букви, а во второто и ракописните

Simonova
Нов член
Нов член
Мислења: 73
Придружен: 16 Nov 2009, 22:48
Им се допаднал: 1 time

Re: Дали вашето дете ги разликува буквите и бројките?

Post by Simonova » 21 Dec 2009, 07:57

MAMA_M wrote:
Simonova wrote:Керка ми има 4 години и навистина ми мило сто немаме проблем околу препоанавањето на буквите и бројките.
Сега сме во фаза на интензивно учење на буквите и успеавме да научиме ги написеме имињата на нејзините драги личности:дедо, тато, мама, на бебето...........
Бројките ги знае до 10 што мислам дека е доволноза сега.

па сте ја научиле и повеќе од што треба да знае (smile) само незнам што ќе прави во прво и во второ одделение, сега буквите се учат во две одделенија.
јас син ми не го учев пред да тргне во училиште, тој самоиницијативно научи да си го пишува името, инаку се друго научи во школо и, паралелно, со вежбање дома. сега е второ одд. и сеуште не им се поминати сите букви.

MAMA_M da vi kazam pravo isto razmisluvam i jas. Sto ke pravi koga ke pojde vo skolo koga site ke ucat bukvi i brojki a deteto veke gi znae? Ama sto da pravam saka da uci. Za angliski da ne ti zboram ima cedinja eden kup i gi naucilo skoro site na pamet. Nie so tatko mu odlicno go vladeeme jazikot i dosta mu pomagame so toa sto koga saka deteto nie mu zboruvame na angliski a toa dosta dobro se snaoga so nas.Da ne ispadne deka se falam so detoto ama definitivno se raduvam najmnogu sto ima zelba za uzenje i se nadevam deka istata ke go sledi cel zivot.

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Дали вашето дете ги разликува буквите и бројките?

Post by zizel » 19 Apr 2010, 12:56

Sin mi ima 3 godini i od toa sto gleda na youtube busava azbuka gi nauci c,ch, a, i b. I nauci da gi pisuva. A i angliski sega nesto se interesira pa ke vidime. ne sakam mnogu da go zbunuvam ama ako saka znaci e podgotven da uci. (smile)

fifi
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 03 May 2010, 18:12
Location: тука сум

Re: Дали вашето дете ги разликува буквите и бројките?

Post by fifi » 09 May 2010, 11:35

Ние добивме домино со букви и слики од зборови кои почнуваат на секоја од буквите и понекогаш си играме така што ја кажуваме буквата па зборот, не ги препознава сеуште и не се ни трудам да ги препознава, играта повеќе ми е со цел да ги научи сите убаво да ги изговара, а за читање и пишување сметам дека има време.

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Дали вашето дете ги разликува буквите и бројките?

Post by Annabel » 10 May 2010, 09:42

Ива го знае само бројот 5, бидејќи докторката, а после и ние и пишуваме 5-ка на рачињата (со плус серазбира).

Одговори

Return to “Предучилишна возраст”