Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Дијагнозите со кои се соочуваме, а се причина за неплодност

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
SakameBebence
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 13 Dec 2015, 19:18
Му се допанале: 12 пати
Им се допаднал: 1 time

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by SakameBebence » 13 Dec 2015, 23:01

Ви благодарам (big-hug)
Сакам бебе, овојпат ќе бидам на минимална доза 2 х 1, и ќе видиме како ќе функционира.
Најголема доза имам примено 4 х 1 ама досега секогаш без разлика на дозата имало зрели фоликули (еден до два) и примав и прегнил и темпирани односи и ништо. Немам некоја голема надеж сега ама сепак сѐ е во Божји раце.
Дај Боже сите да се радуваме заедно (racinja)

Girl23
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 21 Dec 2015, 19:04
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by Girl23 » 22 Dec 2015, 19:31

Здраво на сите. Првиот преглед на гинеколог ми беше пред 2 годинии тогаш се беше во ред.Пред една година ми доцнеше и отидив повторно на гинеколог и ми кажа дека имам полицистични јајници и ми дади примолут нор ги пиев 7 дена и после 5 дена добив менструација ми идеше редовно менструација оваа лето ми доцнеше пак околу 3 месеци и отидив повторно на преглед и повторно ми доцнеше заради цистите и гинекологот ми препиша добростон ми идеше редовно неколку месеци. После тоа со дечко ми неколку пати ејакулираше во мене и пак ми доцнеше и мислев дека сум бремена и кажав на докторката дека веке сме подолго време во врска и дека сакаме бременост и ми препиша добростон и од кога ке ми дојде од5 ден да пиам диане и тие 3 месеци да ги пиам и после тоа таа ке ме следи. Ве молам пишете ако имал некој вакво искуство бидејки многу сум исплашена и незнам дали да ги пиам диане бидејки читав дека после тоа тиа предизвикувале влакна по лицето и дали ке има позитивни резултати после тоа.

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by borjana » 26 Dec 2015, 11:01

Ах тие полицистични јајници јас пола година ги трртирам до метформин, претходно со прималут нор....мака мачам....но по литература истражував дека во овој случај овулацијата не е како кај нормален циклус....мпже да е неколку денови пред менструацијата за време или веднаш ппсле неа....овој месец мачетп ми кажа да пијам чај пд невен јас пиев секој ден може се средило нештп

Girl23
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 21 Dec 2015, 19:04
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by Girl23 » 27 Dec 2015, 20:41

Јас имам полицитични јајници и пробуваме неколку патии и не останав бремена и сега ми доцни пијам добростон па од коа ке добијам на 5 ден да почнам да ги пијам дијане 3 месеци и потоа да се обидеме да останам бремена само многу ми е страв дали ке има резултат после примање на терапијата. (sad1)

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by borjana » 27 Dec 2015, 22:25

Би требало да има јас го молам докторот да ми даде терапија а он само метформин.мисли позитивно о позитивно ќе се случи

Girl23
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 21 Dec 2015, 19:04
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by Girl23 » 27 Dec 2015, 22:58

Борјана ако нема ефект оди на преглед кај друг доктор нека ти ја смени терапијата (drool) Да мислам позитивно но на моменти ме фака паника и само негативни работи ми идат на памет.

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by borjana » 27 Dec 2015, 23:10

знам исто и мене ме фаќаат ллудите, но полицистични јајници најлесно се лечат тоа нека ти е на ум.плус терапијава ке ти помогне и ќе видиш сите ке имаме бебенца од овој форум (racinja)

Girl23
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 21 Dec 2015, 19:04
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by Girl23 » 27 Dec 2015, 23:20

Се надевам дека така ке биде најмногу нешто што сакам е bfp
А и со тоа што го споделив мојот проблем на форумот и што ке разменам мислења малку би ми се средиле мислите.

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by borjana » 28 Dec 2015, 17:34

јас се одлучив да сменам лекар. Полицистични јајници и не се некој голем проблем ако правилно се третираат. Денес разговарав со идниот матичен што ќе ми биде (телњфонски). Кај полицистични јајници не се знае кога има овулација кога нема и кои денови ни се плодни, може да биде било кој ден. Разбрав некој доктор во систина на пар кој две год се мачи му дал два третмана во еден месец и сега женската е 7 недели бремена...се вкупнп коштало 100 евра и за мажот и за жената.

Girl23
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 21 Dec 2015, 19:04
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by Girl23 » 29 Dec 2015, 14:01

Драга борјана мило ми е што си сменила лекар и се надевам сега во брзо време ке бидеш бремена. Мене матичната ми рече минатиот пат кога бев бидејки ми доцнеше и мислев дека сум бремена и таа ми рече дека нема ништо и да ми дојде и на 11 ден да одам за да ме следи кога имам овулација. Но помина пак скоро месец пак отидив и ми ги препиша добростон за да добијам па на 5 ден од менструација да почнам да ги пијама дијане. А имам слушнато дека др Таше во Плодност Битола е многу добар (smile)

Одговори

Return to “Дијагнози на неплодност”