Ендометриоза

Дијагнозите со кои се соочуваме, а се причина за неплодност

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Ендометриоза

Post by Miki » 05 Jul 2012, 10:49

Iris, не се вознемирувај толку. Знам дека сигурно изгледа страшно резултатот во моментов, ама јас како гледам е дека ако се знае причината, многу полесно ќе се решава проблемот.
Немам искуство за pyospermia, ама како што читкав нешто сега на интернет, можно е да е привремено, од некоја уринарна инфекција. Ќе му дадат претпоставувам некој антибиотик од широк спектар, па ќе го повтори спермограмот после некое време. Но може и да не е од бактерија.
Точно е дека е причина за неплодност, ама па има решение. На крајот на краиштата, ако се повторува, со ICSI многу лесно ќе си останеш бремена. Да не се правам јас многу доктор, ама после првиот шок ќе видиш дека не е баш така црно. Е сега, нормално сите сакаме да забремениме природно и во спална соба (smile) ама и iVF е за луѓе (smile)
Фала на инфо.

Iris82
Нов член
Нов член
Мислења: 79
Придружен: 22 Jun 2012, 14:25

Re: Ендометриоза

Post by Iris82 » 05 Jul 2012, 11:17

(prayer) uste ednas za (help)

Iris82
Нов член
Нов член
Мислења: 79
Придружен: 22 Jun 2012, 14:25

Re: Ендометриоза

Post by Iris82 » 05 Jul 2012, 11:26

Фала Мики на одговорот. Таман што помислив никој не ми одговара го прочитав твојот пост и во право си треба посмирено да гледам на работите но што да правам ме фати паника од сабајле. Уште малку имам пауза па ќе одам кај мојот матичен гинеколог да ги види резултатите. Дали некој знае да не е подобро да се оди на уролог со овие резултати? (confus)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Ендометриоза

Post by Miki » 05 Jul 2012, 11:30

Јас би одела и на уролог... види се со матичниот секако, ама не е лошо и уролог да ти даде мислење.

Iris82
Нов член
Нов член
Мислења: 79
Придружен: 22 Jun 2012, 14:25

Re: Ендометриоза

Post by Iris82 » 05 Jul 2012, 11:53

Фала Мики за мислњето јас уште малку ќе одам па ќе пишам што ќе кажат.

Iris82
Нов член
Нов член
Мислења: 79
Придружен: 22 Jun 2012, 14:25

Re: Ендометриоза

Post by Iris82 » 05 Jul 2012, 13:32

Пред малку се вратив гиникологот, рече дека можно е бројот на леукоцитите да е зголемен поради некоја инфекција и дека не е ништо страшно, па му препиша на мм цитерал, урологот не го најдовме, а јас сакам да слушнам и негово мислење. Се уште не сум целосно смирена. Ако некој имал сличен ваков проблем или има нешто прочитано за поспермиа нека пише ^:)^

Iris82
Нов член
Нов член
Мислења: 79
Придружен: 22 Jun 2012, 14:25

Re: Ендометриоза

Post by Iris82 » 18 Jul 2012, 12:05

Девојки пред некој ден во муабет со сестра ми, ми кажа дека една нејзина колешка исто така имала ендометриоза на двата јајника и дека инекологот и советувал да остане бремена и и дал да пие дабростон три месеци иако имала редовна менструација и после три месеци останала бремена и сега си имаат девојче.
Кога бев во СК на преглед докторот ништо не ми даде и јас имам редовна менструација некогаш + - два три дена па незнам дали би требало да пијам нешто, најверојатно би ми кажал докторот.
Ако некој знае нека ми пише зошто служи дабростонот, дали е хормонски и дали има влијание врз хормоните?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Ендометриоза

Post by Debora » 18 Jul 2012, 14:40

Дабростонот е хормон (прогестерон) што служи за поубаво да се прицврсти бебето во бременоста. Го даваат и за да се предизвика менструација кога подолго касни. Можеби на пријателката на сестра ти и бил низок и тоа било пречка за бременост, јас не знам за друго. (confus) Ако некој знае нека каже.

Iris82
Нов член
Нов член
Мислења: 79
Придружен: 22 Jun 2012, 14:25

Re: Ендометриоза

Post by Iris82 » 18 Jul 2012, 19:27

Дебора фала за информацијата. (a2)
Ако знае некој уште нешто нека пише. (bu)
Незнам на своја рака дали да земам нешто вакво. (confus)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Ендометриоза

Post by Debora » 18 Jul 2012, 20:04

Хормони никако не се земаат на своја рака. Јас мислам дека ако требало да земаш ќе ти препишел твојот лекар.

Одговори

Return to “Дијагнози на неплодност”