Нашата дијагноза за брачна неплодност

Дијагнозите со кои се соочуваме, а се причина за неплодност

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by marinela999 » 05 Oct 2012, 15:45

Кока јас немам искуство баш со раничка, ама пред две недели правев конизација па така да моментално и јас имам раничка од операцијата (smile) . Мисалм дека не е нешто страшно и дека нема воопшто да ти пречи во бременоста. Купи си и од тие витамин ц на Калифорниа од 1000мг, демек биле најдобри (confus) . Ајде ти праќам среќа и ќе видиш дека ќе помине. (a2)

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by Hera » 05 Oct 2012, 15:56

Кока сестра ми имаше раничка на матката и знам дека и дадоа некои од апчињава што ги пишавте. Се се среди и сега има две ќеркички. Покачен пролактин имав јас, за него пиев Бромергон што тешко го поднесував ама ми помогна и ми го врати пролактинот во нормала. Се ќе си дојде на свое место ќе видиш. Ти само биди си вредна деновиве. (smile) И многу е битна мислата или вербата на мајката. Со таква енергија те подржува и многу точно ти кажува со сигурност, на овој или оној начин ти ќе дојдеш до бебенце. Многу подобро отколку да кука и да те сожалува за нешто што нема потреба. Мојата цело време викаше дека од мене ќе чува близнаци. (smile)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by Miki » 05 Oct 2012, 15:59

А Кока, не си го третирала до сега никогаш покачениот пролактин?

koka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 703
Придружен: 04 Nov 2010, 11:39
Му се допанале: 36 пати
Им се допаднал: 140 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by koka » 05 Oct 2012, 16:03

ne be miki ne koga si dojdov od stip gi gledam rezultatite od 2009 i zamisli i togas mi e bil pokace a tuka mi velat normalni se site nisto nema pieno e sega koga gi proveriv kaj organziski mi prepisa brumergon po polovinka sabajle i vecer

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by Hera » 05 Oct 2012, 16:06

Кока јас колку што знам Бромергон се многу јаки апчиња и се почнува со четвртинка апче за пополека да се навикне организмот. Така се пијат барем 5 дена па после се зголемува дозата. Ај некој друг нека пише негово искуство. Јас бев како изгубена од нив со тешки главоболки и нон стоп ми се спиеше, немав рамнотежа. Ти веќе ги пиеш ли?

koka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 703
Придружен: 04 Nov 2010, 11:39
Му се допанале: 36 пати
Им се допаднал: 140 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by koka » 05 Oct 2012, 16:11

da gi pijam veke 15 dena ponekogas mi izleguvat zvezdicki i custvuvam omalaksanost i iscrpenost

Herra
Редовен член
Редовен член
Мислења: 264
Придружен: 12 Dec 2011, 03:13
Му се допанале: 107 пати
Им се допаднал: 22 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by Herra » 05 Oct 2012, 16:11

Кока мила мислам дека раничката нема никаква врска со забременувањето. А и друга работа ме буни, како ти рекол докторот дека ти си млада за папа тест? Јас нешто не разбрав овде како што треба или што е работата? Секоја жена треба барем еднаш во годината да прави папа, како тоа млада си била? (confus)

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by marinela999 » 05 Oct 2012, 16:19

Кока и јас имам проблем со пролактинот, покачен ми е. Порано и јас ги пиев бромергон ама веќе 2 год ги пијам Достинекс како подобри апчиња, и се пијат мн помалку од бромергонот. Мене сега дозата ми е на една недела пола апче и немам некои нус појави. Има големи шанси да си останеш бремена со намалување на пролактинот, знам мн стакви случаи па дај боже и ти да бидеш една од нив (joy) . А ова за папот...како ти рекол млада си за пап??? (confus) Жими се ова прв пат го слушам (laugh1)

koka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 703
Придружен: 04 Nov 2010, 11:39
Му се допанале: 36 пати
Им се допаднал: 140 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by koka » 05 Oct 2012, 16:28

od mojot maticen moze mnogu nesto da se slusne po nezrel doktor zdravje,mi zedoa papa test vo stip 500den,i za nedela vreme mi rekoa ke mi se javat za rezultatot

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by saska075 » 05 Oct 2012, 17:17

Jas isto pijam Bromergon skoro 2 godini i mi se stabilizira prolaktinot,Ako pijam polovinka apce mnogu mi se simnuva ipod 2 a ako pijam cetvrtina mi se kacuva nad 25, pa taka jas si go delam apceto na 2 polovini i od niv malku so noz ce presecam( nitu polovinka, nitu cetvrtinka) (laugh1) Eve veke nekolku meseci 11 mi e. Mene doktorot mi rece ako ne mozes da go podneses dobro da go zemam navecer pred legnuvanje.

Одговори

Return to “Дијагнози на неплодност”