Кантарион - кантарионово масло

Се што е поврзано со неплодноста, недоумици, како се справуваме, како да си помогнеме, природни средства за лекување неплодност итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
koka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 703
Придружен: 04 Nov 2010, 11:39
Му се допанале: 36 пати
Им се допаднал: 140 пати

Кантарион - кантарионово масло

Post by koka » 12 Oct 2012, 11:57

Ovaa tema do sega ja nema mi se cini,pa jas resiv da ja otvoram denovite mnogu citam za kantarionot i jas samata go koristam mi rekoa deka pomaga za zeni koj imat ranicka mene doktorot mi kaza deka mojata ranicka na lesen dopir krvari i za naredniot mesec jas treba da pocnam da koristam vaginaleti sto toj mi gi prepisa a vo meguvreme si stavam kantarionovo ulje koja sama si go imam napraveno,ne samo za ranicki tuku pomaga i za razni bakterii i pokacen sekret jas denovite nekako imav cudna mirizba od koga pocnav da si stavam tamponce natopeno so kantarionovo maslo se izgubi mirizbata.
me interesira dali nekoj drug go ima koristeno i sto mislite za nego?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Кантарион - кантарионово масло

Post by Debora » 12 Oct 2012, 12:05

Јас исто така имам раничка на матката и пред повеќе години исто така ставав тампони со кантарионово масло, а сум користела и вагиналети од кантарион,. Мислам дека ако се работи за некоја мала раничка, може и целосно да биде излечена. Не сум слушнала некој дека има лошо искуство со кантарионово масло.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Кантарион - кантарионово масло

Post by Petra » 07 Nov 2012, 23:49

Немам користено тампони со кантарионово масло, а вагиналети пред неколку години користев. Само позитивни работи сум слушала за кантарионовото масло, исто дека со него може да се излечи раничка на матката.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Кантарион - кантарионово масло

Post by Mamino_srce » 08 Nov 2012, 22:35

Сум користела кантарион вагиналети , одлични се, а овака се сеќавам кога како помала изгорев на сонцето, се намачкав со кантарионово масло и поминуваше бргу, вистински лек е за воспаленија, изгореници и за кожа и слузокожа.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Кантарион - кантарионово масло

Post by Peperutka » 09 Nov 2012, 11:58

Пред некој ден бев на гинеколог од причина што имав розевко на хартијата кога се бришев.Се испостави дека од епизотомијата ми се направило гранулом(топче) кој некогаш крвари,и за тоа гин.ми рече само да ставам масло од кантарион дека не е ништо страшно.Го ставам директно од шишенцето на топчето а гледам дека вие ставате и тампони со масло од кантарион па и така ќе пробам.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Кантарион - кантарионово масло

Post by Debora » 09 Nov 2012, 15:14

Пеперутка ти си бремена, мислам дека не е добро да ставаш тампони, мачкај се само одозгора како што ги кажале.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Кантарион - кантарионово масло

Post by Peperutka » 09 Nov 2012, 15:23

Debora wrote:Пеперутка ти си бремена, мислам дека не е добро да ставаш тампони, мачкај се само одозгора како што ги кажале.
ОК (a2)

Stefanija
Нов член
Нов член
Мислења: 47
Придружен: 04 Dec 2013, 23:45
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 35 пати

Re: Кантарион - кантарионово масло

Post by Stefanija » 02 Feb 2014, 23:38

И јас сум ставала кантарион вагиналети ама никогаш докторката не ми објаснила баш убаво зошто...само дека со тоа ќе се зацврсти внатрешноста на грлото од можни повреди и ранички. Или барем јас така разбрав...веројатно не е опасно ако нема посебна рана која би се третирала?

Одговори

Return to “Разно за неплодноста”