Природни средства во борба против неплодноста

Се што е поврзано со неплодноста, недоумици, како се справуваме, како да си помогнеме, природни средства за лекување неплодност итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Природни средства во борба против неплодноста

Post by Debora » 17 Oct 2010, 14:34

Одамна сакав да ја отворам темава, се си викам кога ќе имам време за барање... Ама ајде по малку ќе пишуваме.

За задебелување на ендометриумот помага цвеклото. Едно цвекло дневно изрендано како салата.
Ова сум го пробала. Кога се пие Кломифен нуспојава често пати е тенок ендометриум, па добро е да се јаде цвекло.
Исто така за ендометриумот добро е да се јаде и ананас.

Мацина трева, Очајница (Marrubii herba)- помага кога има проблем со овулацијата. Ако пак нема проблем може да го поремети циклусот и да направи проблем.

Вркута, Вирак (Alchemilla vulgaris)- велат дека е универзален лек против женси болести и добро е да се пие и превентивно. Ги намалува менструалните грчеви и крварењето. Се препорачува да се пие и кога жената има миом. Јас пиев едно лето, ама ми ја пресуши плодната слуз и поминаа месеци додека пак не се среди. (sad1)

Ајдучка трева (Achillea millefolium) добра е против воспаленија, може да се пие како чај и да се прави и седечка купка.

Мака, се добива од коренот на растение од Перу. Ја има во форма на капсули и прав. Помага за регулирање на хормоните, кај синдром на полицистични јајници итн.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Природни средства во борба против неплодноста

Post by Debora » 24 Oct 2010, 14:06

Vitex agnus-castus - го регулира менструалниот циклус, рамнотежата на хормоните, го зголемува нивото на прогестерон на сметка на естрогенот (помага кај дефект на лутеалната фаза), добар е за жени со синдром на полицистични јајници, ја регулира и овулацијата.
Помага во намалување на пролактинот - високоте нивоа на пролактин ја кочат овулацијата.

За да се постигнат резултати потребно е да се зема барем 3-6 месеци.

Vitex and Fertility. In this study, a chasteberry preparation was used in a study of 3,162 women to assess the effectiveness of vitex for corpus luteum insufficiency. 77.4% had menstrual cycle disturbances of various types and the others suffered from a range of gynecological problems which included symptoms of corpus luteum insufficiency. The average length of treatment was 5 months. Hormone cytology and symptoms were used to assess the treatment.

The women reported the treatment as completely effective (33%), significant improvement (55%), and no change (7%). Their doctors reported very good results in 68% of cases, adequate in 22%, and no change in 7%. (1)

In another study, 20 women with secondary amenorrhea took a chasteberry extract for 6 months. Lab testing was done to measure progesterone, FSH, and LH, and pap smears were done at the beginning of the study, at 3 months, and at 6 months. At the end of the study, the researchers were able to evaluate 15 of the women. Ten out of the 15 women had a return of their menstrual cycles. Testing showed that values for progesterone and LH increased, and FSH values either did not change or decreased slightly.(2)

In a third study, 18 women with abnormally low progesterone levels were given vitex daily. After 3 months of treatment, 13 showed increases in progesterone and 2 became pregnant.(3)

Vitex and hyperprolactinemia. In this study, 52 women with luteal phase defects due to latent hyperprolactinemia (high prolactin levels) were given either vitex or a placebo. Prolactin levels were normalized after 3 months in the treatment group and deficits in luteal progesterone production were eliminated. Two of the women became pregnant.(4)

In another study, 13 women with high prolactin levels and irregular cycles were given a vitex compound. Their prolactin levels fell, and a normal menstrual cycles returned to all of the women.(5)

http://www.ovarian-cysts-pcos.com/vitex.html

brankica
Нов член
Нов член
Мислења: 32
Придружен: 09 Jul 2010, 18:03
Им се допаднал: 2 пати

Re: Природни средства во борба против неплодноста

Post by brankica » 08 Dec 2010, 14:39

zdravo na site!!!!
sakam da ve pozdravam site i da se obidam ako mozam da vi pomognam nekako...ako nekoj od vas saka da proba so eden sovet od mene...nekolku mladi zeni go probale ovaj lek i za mnogu kratko vreme ostanale bremeni...se raboti za lek na prirodna baza...mojata sestra nemozese da ostani 3godini bremena i posle ova ostana za nepoln mesec...i sega ima dve decina...se raboti za lek koj ako site pregledi na dvajcata partneri medicinski se vo red...takov bese slucajot kaj sestra mi a sepak nemase uspeh...SE ZEMA BELA SVILA I SVILEN KONEC BEL...SVILATA SE SECI NA PARCINA I VO NEA SE STAVA ISTOLCEN SINAP KOLKU EDNO LAZICE ZA KAFE...SE ZAVITKUVA SO SVILATA I SE PRAVI TOPCE I SE PODVRZUVA SO KONECOT...KRAJOT OD KONECOT SE OSTAVA PODOLG(KAKO NA TAMPONITE)...SO TRTMANOT SE POCNUVA 5-OT DEN OD MENSTRUACIJATA I TOA:SE STAVA DLABOKO VNATRE KAKO TAMPON SEKOE UTRO I TAKA SE NOSI CEL DEN,A NAVECER SE VADI I SE FRLA...VECERTA NORMALNO IMATE ODNOSI I TAKA DRUGIOT DEN SE POVTORUVA SO NOVO TOPCE,SE DO NAREDNATA MENSTRUACIJA..(AKO DOBIJATE A JAS MISLAM DEKA ZA MNOGU BRZO VREME VEKE KE BIDITE BREMENI.TAKA POKAZALA PRAKSATA)..SINAPOT ZAGREVA TAKA STO AKO SE RABOTI ZA NASTIN KOJ NIE NE GO NI SEKAVAME...SINAP MISLAM DEKA MOZI DA NAJDITE KAJ SITE TREVARI...odamna sakav da vi pisam za ova ama neznam kako ke bidam svatena od vasa strana...VI POSAKUVAM STO POBRZO DA BIDITE SITE SO MESINATA GOLEMI I DA SE RADUVATE NA VASITE BEBINJA...AKO NEKOJ SAKA DA PROBA SO OVA A NESTO NE VI E JASNO PRASAJTE ME I KE VI POOBJASNAM...POZDRAV DO SITEEEEEE!!!!!!!! (thumbsup) (t3)

mareto
Нов член
Нов член
Мислења: 25
Придружен: 16 Oct 2010, 09:40

Re: Природни средства во борба против неплодноста

Post by mareto » 18 Dec 2010, 17:03

zdr brankica
jas sega duri go procitav tvojot priroden lek
i sakam da te prasam kako toa so svilata od svilata se pravi vsusnost tampon oti vikas deka se seci na parcina a taa trevka e vsusnost susena taka.sakam da probam oti mislam deka sum preladena.site rezultati mi se vo red ama mislam deka od rabotata mie jas postojano sum na promaja.posle rabota normalno sedam do pecka ama ne e toa to.pola den sum na ladno vsusnost na promaja so smetam e najlosa.i sega to koga ke go napravam se vadi kako tampon kako istrosen tampon taka.lele nemoj da mi se smej ako nesto bezveza napisav.pozzzzzzzzzzzzzz

luna
Нов член
Нов член
Мислења: 78
Придружен: 07 Dec 2010, 15:41
Им се допаднал: 1 time

Re: Природни средства во борба против неплодноста

Post by luna » 11 Feb 2011, 12:13

: http://bit.ly/gwh4jU случајно ја најдов оваа страна на англиски е и се зборува за некоја книга која им помогнала на многу кој што се бореле со неплодност да останат бремени..

TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Re: Природни средства во борба против неплодноста

Post by TinaV » 06 Nov 2011, 13:16

Mozebi ja imate poseteno ovaa strana www.radost-ragjanja.com, na kojsto ke najdete odgovor za prirodnite sredstva vo borba protiv neplodnost.

mareto
Нов член
Нов член
Мислења: 25
Придружен: 16 Oct 2010, 09:40

Re: Природни средства во борба против неплодноста

Post by mareto » 28 Nov 2011, 10:08

zdr tinav... ovaa strana www.radost-ragjanja.com sto ja imas napisano ne mi se otvora aj vidi da ne imas greska...pozzz

zaga
Член
Член
Мислења: 103
Придружен: 11 Dec 2010, 23:06

Re: Природни средства во борба против неплодноста

Post by zaga » 29 Nov 2011, 09:02

На нет најдов еден многу интересен форум каде жените за многу брзо време забремениле откако користеле еден препарат во комбинација матичен млеч, цветен полен и мед(кај нас го нема ). Неверојатни беа резултатите што ги читав, буквално секоја од нив беше убедена дека тоа и помогнало да забремени, после не знам колку неуспешни ин витра и инсеминации. Особено кај оние жени кои имале намалена оваријална резерва и биле poor responderi, многу го подобрувал квалитетот на јајце клетките. На истиот форум се збореше и за Q 10 и зелениот чај за истата намена.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Природни средства во борба против неплодноста

Post by Debora » 29 Nov 2011, 09:28

Пиши го препарот ако можеш, ако го нема кај нас, можеби некој ќе сака да го нарача од странство.

zaga
Член
Член
Мислења: 103
Придружен: 11 Dec 2010, 23:06

Re: Природни средства во борба против неплодноста

Post by zaga » 29 Nov 2011, 11:10

Ова е форумот што го најдов http://forums.fertilitycommunity.com/vi ... jelly.html
А ова е препаратот Fresh Royal Jelly & Pollen In by YS Royal Jelly/Honey Bee - VitaminShoppe.com

Одговори

Return to “Разно за неплодноста”