Колку време се бориме со неплодноста?

Се што е поврзано со неплодноста, недоумици, како се справуваме, како да си помогнеме, природни средства за лекување неплодност итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by mamigabi » 01 Sep 2013, 20:42

daniela,

I jas bi sakala da go spodelam moeto iskustvo. So mm ne se pazevme poveke od godina, i koga najmalku ocekuvav, duri i ne mozev da veruvam na bfp koga doznav deka sum bremena bev 7 nedela, voopsto nikakvi siptomi nemav, imav mesecen ciklus so zakasnuvanje, no ni na kraj pamet deka sum bremena.....pred toa bevem na kontrola, se bese se vo red i mnogu psihicki ne se izmacuvav. Isto i ti, ne e golem period, mnogu faktori vlijaat za zacnuvanje. Ako se e vo red ne tyreba da imas dopolnitlni grizi. Jas sega sum sedmi mesec i se nadevam se ke bide vo red ponatamu moeto bebe i mene, a vi posakuvam isto i vie da se raduvate na ovaa sreka (b4) (b4) (b4) (b4) (b4) (b4) ovaa tema e siroka,ne mozes da zboruvas za trpenie za tie sto se borat so neplodnosta so godini....

sepak sakav moeto iskustvo da go spodelam so vas

DANIELAA
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 30 Aug 2013, 15:11
Му се допанале: 45 пати
Им се допаднал: 51 пати

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by DANIELAA » 01 Sep 2013, 21:20

(bu)
Vi blagodaram na site,ubavo e sto sum tuka so Vas (smile) se najubavo na site forumki ;) fala na razbiranjeto

Stefanija
Нов член
Нов член
Мислења: 47
Придружен: 04 Dec 2013, 23:45
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 35 пати

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by Stefanija » 02 Feb 2014, 23:48

Здраво жени борци (smile)
И јас припаѓам во вашата дивизија- и тоа веќе упорни три години а незаинтересирени 5-6. Тоа пред да се земиме, кога не користевме заштита само демек се пазевме, а упорните се поминати во брак. Нашата борба знае некогаш да ме направи очајна а мм е тој кој секогаш ме охрабрува да не се змарам,да не се оптеретувам, дека тоа е Божја работа и ќе биде кога треба....
Така да, се трудам да го слушам,само така ми е убаво и полесно, а сега истото да го споделам и со вас, дека има некој кој ги реди коцките и ќе ни го покаже „бојното поле“ на кое НИЕ треба да бидеме победници (rad)
Борбата со неплодноста МОРА за секоја од нас еднаш да заврши, нели? ;-)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by Happy^_^ » 03 Feb 2014, 00:01

Така е Стефанија, и ние мора да излеземе како победници, МОРА!!! (smile)
Ние со незаштитени односи почнавме декември-јануари 2012/2013, во март си имав плод без срцева акција и во октомври биолошка бременост вајда (smile) Се надевам трета среќа и бебенце оваа година (brows)

Kalla
Член
Член
Мислења: 101
Придружен: 15 Dec 2013, 15:49
Му се допанале: 17 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by Kalla » 03 Feb 2014, 13:02

Да раскажам и јас. Со незаштитени односи започнавме во август 2012 и до сега не сме имале никаква бременост. До сега се соочивме со еден спермограм со дијагноза тератозооспермија и следен спермограм со нормални вредности. Имаме 2 неуспешни инсеминации. Хистероскопија за отстранување на полип и септум. После хистероскопијата добивме препорака пар месеци да се обидеме природно. Така што решивме го оставаме февруари со обид по природен пат, доколку повторно нема ништо најверојатно во март повторно ќе пробаме со инсеминација. Wish me luck (smile)

Stefanija
Нов член
Нов член
Мислења: 47
Придружен: 04 Dec 2013, 23:45
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 35 пати

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by Stefanija » 03 Feb 2014, 16:43

И на Хепи и на Кала ви посакувам од се срце убави вести (thumbsup)
Стискам палци за секоја од вас па може Бог ќе се смилува и ќе не усреќи сите- кого порано, кого покасно. Важно не се откажуваме и ја продолжуваме борбата. А зошто да не ни се исполнат надежите сега во Февруари? Месец на љубовта и виното...?
Може а?
(lovet) (tongue) (love5)

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by RedRose30 » 03 Feb 2014, 18:43

Кај нас поминаа две години како се обидуваме. Тешко е, ама мора да се оди напред, не се откажуваме. Претходно една операција, 4 инсеминации, ХСГ, хистеро, лапароскопија, 2 ИВФ и една пункција без јк (unsure)
Тоа е, одиме напред! Колку форумџики се израдуваа, ќе дојде и нашето време, посакувам сите да се радуваме на дечиња
(prayer) (prayer) (prayer)

injevka
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 01 Feb 2014, 16:19
Им се допаднал: 4 пати

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by injevka » 05 Feb 2014, 23:29

i jas so svoja prikazna i istorija em neuspeni 2 bremenosti em tesko zabremenuvanje i lecenje neplodnost 4ipol godini prvata bremenost mi bese epten neocekuvana se sluci po 6mesecnata vrska so mas mi a jas nemav ni polni 18ama si prifativ da si stanam mamicka no vo 5meses mi se sluci missed i posle toa nikako da zabremenam pravev 3insemenaci i 3neuspesnr letovo brat mi se veri a jas skoros opustena ne ni pomisluvam za prirodno op septemvri mi go nema i neveruvam deka e mozno pak da sum bremena a strana me boli i posto mi docni mas mi vika ajd odime da si vidis sto e i koga mi kaza dr ne mi se veruvase. duri no taa sreka epten kratko traese bev 5 ned a na sedma mi utvrdi deka uste nema srceva akcija i i postelkata pocna da se smaluva posto pocnav pomalku da krvaram.

injevka
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 01 Feb 2014, 16:19
Им се допаднал: 4 пати

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by injevka » 06 Feb 2014, 00:01

a inaku od prvta bremenost mi pomina 5ipol godina a beb4ence uste si nemame.BRAT MI STOTUKU SI DOBIJJA SIN4E NA 18IZMINATIOV MESEC.EDNO TOLKU MALO I SLATKO SUSTESVO STO KOGA GO DRAZAM VO PREGRATKA TAKA ME ISPOLNUVA I MI DAVA EDNA TAKVA NADES DEKA KE DOJDE DEN KOGA I JAS KE SI RODAM EDNO TAKVO BEBULE PA KOGA I DA E SAMO NEKA E

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Колку време се бориме со неплодноста?

Post by kit-kat » 06 Feb 2014, 09:49

Инјевка баш ми е жал што си поминала,но ќе дојде тој ден и тоа скоро,ќе држиш прекрасно твое суштество во раце. (smile)
Само не губи надеж. (kup)

Одговори

Return to “Разно за неплодноста”