Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Се што е поврзано со неплодноста, недоумици, како се справуваме, како да си помогнеме, природни средства за лекување неплодност итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by konstantina 6 » 07 Jul 2012, 09:50

Losi raboti losiiii, od sekogas si imalo i ke si ima kokoski sto sve ke gi interesira, i edvaj ke cekat da te presretnat na pa za da te prasaat sto ima novo demek! mene da vi kazam iskreno me nervira poveke za drugi bliski moi prijateli koga ke me prasuvaat...imam kumcinja mladi i veke 3 godini se vo brak, JAS licno custvuvam sram da gi prasam sto se slucuva, bidejki kumot pred 3 godini imase akutni napadi na epilepsija i piese mnogu lekarstva, pa mozebi seuste ne im e dozvoleno da imaat deca, ama nikogas ama bas nikogas nema da se osmelam apla da go piknam nosot!! a mozebi se od tie tipovi na luge sto si sakaat prvo karierata da si ja sredat, oti sega skoro si se vrabotija na ubavi mesta, i najmnogu me nervira koga na sekoe spomnuvanje nivno jatrvami mi vika, ABE TIE NE PLANIRAAT DECA DA IMAAT, vi se veruva deka pritisokot mi skoka, mislam aman veke aman na sekoe spomnuvanje..imajte malku oset bre luge (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (tumbdown) (tumbdown) (tumbdown) (tumbdown) (tumbdown) (tumbdown) (tumbdown) (tumbdown)

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by marinela999 » 07 Jul 2012, 10:59

Искрено да ви кажам девојки има луѓе што воопшто поимот стерилитет не им е познат.Има луѓе што се малку ограничени(простете ми на изразов, ама така е), што немале проблем и мислат дека никој нема, а и воопшто незнаат дека кај мн луѓе постои овој проблем, како да живеат во друг век.Си мислат дека ако некој нема деца, несака или е себичен сака да си ужива уште или кариера....Така да, не се замарајте, ако ви смета кажете им, ако не сакате да им кажете тогаш од едно уво влага од друго нека излага хахаха!!!! (rolll) поздравче
пс константина да не ме сватиш погрешно, ова не го кажувам за твојата јатрва, туку општо

konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by konstantina 6 » 07 Jul 2012, 11:42

Neee jas voopsto ne go sfativ pogresno tvojot muabet, bash naprotiv jatrva mi maka macese so bremenostite i edvaj gi iznose so lezenje, pa taa najubavo bi trebalo da znae, ama..koga ke gi rodis svoite, posle po sebicno si razmisluvas...

Iris82
Нов член
Нов член
Мислења: 79
Придружен: 22 Jun 2012, 14:25

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by Iris82 » 07 Jul 2012, 13:19

На почетокот за мојот проблем не знаеа многумина, но кога почнав да одам на прегледи во Скопје мислам дека дозна целата фамилија, но никој досега ништо ми нема спомнато за мојот проблем, ниту има прашано што чекаме ниту дека ни е време, сакам да кажам дека воопшто со нив не зборувам за бременост раѓање, деца. Периодов малу се здебелив, а сега е многу топло па секој вишок килограм не можам да го скријам, па неколку пати на работа ми се случи некои женички да ме прашаат и тоа директно дали си бремена и тоа без претходно да разговараме за нешто, туку буквално влегуваат ми носат предмети за работа и веднаш прашањето - ти да не си бремена, како гром од ведро небо. Мојот одговор беше само не, па веднаш следува коментар - па изгледаш малку здебелено си мислевме дека си бремена, а јас ги гледам и им се чудам што уште коментира, не им реков ништо само си заминаа, А имаше и такви колешки што потоа и ме прашаа - а сакаш да останеш бремена? (confus) Какво прашање (confus) . Нормално дека сакам кој не сека да има деца. Се чудам уште на прашањата, а и на изразите на лицата некако неодредени илјада зборови можев да им прочитам на лицата но ништо добро.
Некои роднини кои имаат деца и со кои ретко се среќаваме, а не знаат за нашиот проблем само ќе речат па ајде што чекате и вие дедно вакво што побрзо. Кусо јас ќе вратам дај боже, а мм веднаш ја менува темата.
Пред некое време се сретнав со еден колега од факултет па малку муабети за времето на факултет, за тоа кој што работи и како се снашол и за луѓето што ги знаеме, и на крај без да го прашам ми кажа дека е женет дека има шестгодишен син, па ме праша дали сум мажена, да му одговорив, и ме праша децата колкави ти се, немам деца му реков, а тој ни едно ни две ми вели немој да се секираш ете мојте комшии неможе да имаат деца ..... па ми објаснува нешто, не можев да го слушам и само реков морам да одам ме чекаат, а и што требаше да искоментирам, да му кажам дека имам проблем или да го прашав од кај знае дека имам проблем може немам никаков проблем па де се искарам? (confus)
Којзне уште што ќе нечујам? (confus)
Кај мене чудно е тоа што чуствата ми идат многу после ваквите коментари па отпосле се нервирам.

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by marinela999 » 07 Jul 2012, 13:32

Konstantina баш чудно, обично па ете би треба тиее луге најдобро да сочувствуваат...Како и да е, мораме да бидеме храбри сите, во животот сите ќе налетаме на секакви луѓе и може да добиеме секаков коментар, убав, лош, загрижен, зајадлив, добронамерен.....Конкретно тука зборуваме за неплодност, иако реално во животот на секое поле има секакви луѓе. Ние најдобро да се сконцертрираме на нашиот проблем и неговото решавање. гушки до сите и константина фала за твојата подршка (kup)

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by melanija » 29 Dec 2013, 01:06

Ние имавме проблем со неплодноста, за првото детенце (добиено по пат на инвитро) пред 3 години искрено криев бидејќи сеуште некако не беше актуелна темата неплодност, и дури избегнував да се дружам се со страв дека некој ќе ме праша нешто или пак избегнував одредени теми, а сега за второто пред година и несто (исто инвитро) кажував на сите бидејќи сега веќе секој трет пар има проблем со забременување и не ме гледаат веќе како падната од марс.. сепак не посакувам на никој да се бори со неплодност.

Da4i
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 05 Dec 2013, 20:48
Им се допаднал: 4 пати

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by Da4i » 04 Jan 2014, 00:37

Најдобро е кога ќе кажеш и ќе ти се олесни душата....тогаш имаш сила и да продолжиш понатаму секако ако ја имач правата поддршка од правите луѓе......Се ќе се среди во свое време..Како велат НАДЕЖТА ПОСЛЕДНА УМИРА (pipi)

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by RedRose30 » 04 Jan 2014, 18:59

Јас имав проблем додека самата не го прифатив фактот дека треба со потпомогнато оплодување да останам бремена. Да, се согласувам - има многу нападни луге во стилот: „ајде што чекате?“, „да не има нешто ново кај вас?“ или „работите ли на случајот, па работете повеќе“ .... (tap) Еј фала шт оми кажавте - не знаев (rolll)

Сега си ги имам прифатено работите такви какви што се и сакам се што е до мене и до мм да направам, да не седиме со скрстени раце, па кога е речено ќе биде. Не велам дека ми е лесно, ама секој си има свој пат во животот што треба да си го изоди.

За споделување, имам разговарано со моите најблиски, некои пријателки што ги имаат истите проблеми и со некои многу блиски пријатели. Не ми е табу, ама не ми е пријатно па и душата да си ја отварам пред секого, сепак е тоа интимна тема и не е за пред секого.

Само позитивно, ќе дојдат и нашите (b4) (b4) (b4) (b4) (b4)
(thumbsup) (thumbsup) (thumbsup)

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by melanija » 08 Jan 2014, 16:57

токму така redrose30 мора да си силна и со позитивна мисла да го поминиш трнливиот пат, јас успеав и ти ја посакувам секоја добра мисла и најголемата срека за наскоро да добиеш (b4) (b4) се ке биде заборавено тогаш.

snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Дали другите знаат за вашиот проблем со неплодноста

Post by snegulka83 » 04 May 2014, 16:44

За нашиот проблем не знае никој освен родителите. Освен со вас со никој и не ни разговарам на таа тема. Во нашето друштво само еден или два пара имаат дете, и тоа мало дете, а некои сеуште не се ни земени. Кога сме излезени во друштво никој не спомнува деца и сум растеретена од таа страна, никој директно не ме прашал зошто уште немаме деца. Кога ќе ми кажат ајде и на ваша глава викам само амин.

Одговори

Return to “Разно за неплодноста”