Испитување на хормоните

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Bojana
Нов член
Нов член
Мислења: 63
Придружен: 25 Jul 2016, 18:49
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by Bojana » 21 Feb 2017, 16:04

Што значи низок тестостерон?

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2245
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 921 пати
Им се допаднал: 1182 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by sweety » 24 Feb 2017, 08:00

Бојана искрено незнам, дали ги носеше резултатите кај матичен да ги види,

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 400
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 203 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by borjana » 14 Mar 2017, 13:56

Денес ги земав резултатите

3 ден од циклус

FSH --5.1 (1.98-11.6)
LH --7.0 (1.98-11.6)
PROLACTIN --28.5 (3.2-24) ????
ESTRADIOL --44.7 (26.5-161)
TESTOSTERON --1.6 (0.19-2.67)
ANDROSTENDION --3.5 (0.7-3.5) ????
INSULIN --2 (6-27) ????
CORTISOL --430(126-625)
TSH --2.16(0.46-4.6)
T4--16.3 (11.5-22.7)
T3--2.14 (1.3-3.1)
DHEA --195 (< 315)

Мислам дека го најдов проблемот за пролактинот ке добијам терабија, за андрогените незнам.... но инсулинит сите го игнорираат а е премногу низок ??? Некој со искуство и со проблем со овие хормони дали лесно се средуваат и дали се проблем за забременување или јас си правам филмови фала ви женски многу

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2245
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 921 пати
Им се допаднал: 1182 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by sweety » 15 Mar 2017, 12:24

Борјана шролалтинот влијае на овулација ја спречува а велат дека брзо се средува со терапија мислам со Бромергон беше,ќе ти ја одреди докторката, а за инсулин искрено незнам.

soncence23
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 09 Oct 2017, 19:45
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 4 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by soncence23 » 12 Feb 2018, 17:40

nekoj da mi gi kaze dali mi se ok rezultaive, gi pravev na tret den od ciklus:
TSH - 1.34 normal 0.400-4.00
FSH 5.50 fol.2. 2-3den 3.00-14.4
LH 3.47 1.10-11.6
Estradiol 44.7 fol.fa 2-3den 20.0-84.0
Prolactin 9.89 fol.faa. 2-3den 4.50-33.0

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 10975
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5772 пати
Им се допаднал: 3536 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by Debora » 13 Feb 2018, 21:19

Мене ми стојат добри резултатите. Што кажува др? (smile)

soncence23
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 09 Oct 2017, 19:45
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 4 пати

Re: Испитување на хормоните

Post by soncence23 » 14 Feb 2018, 19:33

Vo red bile, da se trudime poveke :)

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”

Кој е присутен

Овој форум го гледаат: Ниту еден регистриран член и 1 гостин