Кога треба да се почне со испитувањата и кои се?

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Кога треба да се почне со испитувањата и кои се?

Post by Debora » 16 May 2012, 10:34

Може и тоа да биде, ама пак треба да се испита. Ова се основните испитувања, а ако е таков случајот сигурно ќе треба да направиш и дополнителни од типот на хистероскопија, ХЛА, кариограм (сите што се прават во случај на повторувачки абортус)... за да се види зошто не може да се одржи бременоста.
А инаку до запушување на јајцеводите може да дојде и кога нема инфекции, а инфекциите ги зголемуваат шансите за тоа. Ако знаеш со сигурност дека навреме сте ги излечиле бактериите помали се шансите дека направиле штета.
Мислам дека додека не почнеш со испитувања овака само ќе се мачиш во неизвесност и претпоставки. Две и пол години е доволно долг период за да се испита како стојат работите.
Е сега ... пак ќе кажам ова се испитува кај нас, а таму можеби имаат пократки протоколи.

Vera
Нов член
Нов член
Мислења: 86
Придружен: 10 May 2012, 00:03

Re: Кога треба да се почне со испитувањата и кои се?

Post by Vera » 06 Jun 2012, 19:06

sakam da vi kazam deka jas se seuste nisto ne sum prezamala vo vrska so ispituvanjata i red drugi raboti,maj mesec mi pomina taka sega ja cekam da mi dojde pa zdravje so novi sili vo juni pa daj boze vo juli da bide nekoe cudo i da go iznenadm mm za rodenden toa najmnogu go posakuvam..

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Кога треба да се почне со испитувањата и кои се?

Post by Debora » 06 Jun 2012, 19:10

Вера не мора да ти дојде, нека биде уште пред роденденот. (lovet)
АКо ти дојде можеш само да земеш од лентите за овулација за да биде посигурно дека ќе ја погодите и најискрено ти посакувам и да не ги почнеш испитувањата. (bu)

Vera
Нов член
Нов член
Мислења: 86
Придружен: 10 May 2012, 00:03

Re: Кога треба да се почне со испитувањата и кои се?

Post by Vera » 08 Jun 2012, 16:52

blagodaram Debora za podrskata,veke si nabaviv lenticki za ovulacija sega samo ja cekam vesterkata da dojde i da pomine pa da pocnam so merenjeto..pa daj boze moze ke ne potrefi srekta i na nas so bfp bfp

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by Lejla7 » 15 Feb 2014, 20:33

Koga pocnav so ispituvanjata bev 28, so dva spontani zad mene, pak mi velea deka sum mlada i deka ke bide, da se opustsm samo. Pa ete sega polnam 35, a od bebe ni B. Da si ja fatev na vreme rabotata i da ne slusav gluposti, sega mozebi ke imav dve, kako site na moja vozrast.Zatoa devojki bez razlika kolku godini ste, ako se obiduvate podolgo vreme za bebe, a ne biduva, pocnete so ispituvanja.Najtoplo vi preporacuvam

Mece
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 11 Feb 2014, 16:58
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 4 пати

Re: Хистеро - салпинго - графија ХСГ

Post by Mece » 15 Feb 2014, 21:12

Lejla7 i martinamila vi blagodaram za ubavite utesni zborovi navistina ke mi znacat. Po malku me faka panika bidejki samo mislam sto predstoi ama se nadevam deka navistina koga ke se napravi hsg ke bideme sigurni dali se proodni kanalite. Doktorot mi vika deka najubavo e prvo da se napravi toa ispituvanje pa da znaeme na sto sme, a ne samo za dzabe da primam terapii so klomifen. Kako sto se sekavam jas ednas primav terapija so klomifen ama nemase nikakov rezultat. Ama mozebi so nekakov drug lek ke ima poveke rezultati. Toa e sto e. Sega uste ova da mi se mani od misli pa posle ke vidime sto ponatamu. Ve guskam mili (l2) (l2) (l2)

Mimi Bella
Редовен член
Редовен член
Мислења: 258
Придружен: 04 Jul 2013, 11:06
Му се допанале: 100 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Кога треба да се почне со испитувањата и кои се?

Post by Mimi Bella » 15 Feb 2014, 23:13

Јас сум 10 месеци во брак и досега немам правено некои посебни испитување освен ПАП и микробиолошки, мислам ако останев кај претходната докторка ке си останеше на тоа. Како за почеток задоволна сум од новиот доктор и се надевам дека си ја знае работата, најпрво сакаше да види дали јас всушност сум плодна, денеска бев кај него ме гледаше на ехо и имаше две фолекули па од сега натаму ке видиме како ке се одвиваат работите.

Mece
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 11 Feb 2014, 16:58
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 4 пати

Re: Кога треба да се почне со испитувањата и кои се?

Post by Mece » 17 Feb 2014, 15:39

Mimi bella немој да очајуваш, се ке биде во ред. Само треба да се има трпеливост додека да се направат сите испитувања. Поздрав мила (smile) (smile)

Miicka
Нов член
Нов член
Мислења: 64
Придружен: 04 Jul 2014, 01:18
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 8 пати

Re: Кога треба да се почне со испитувањата и кои се?

Post by Miicka » 16 Jul 2014, 22:01

Мене кога ме гледаа на ехо пред неколку дена, ми кажаа дека на едниот јајник имам повеќе фоликули. Може ли некој да ми каже што значи тоа?

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Кога треба да се почне со испитувањата и кои се?

Post by Lejla7 » 16 Jul 2014, 22:46

Од фоликулите излегуваат јајце клетки.Значи дека си плодна (smile)

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”