Брисови,Торч и микробиолошки испитувања.

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
prvenka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 580
Придружен: 19 Mar 2010, 09:05
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Брисови,Торч и микробиолошки испитувања.

Post by prvenka » 19 Aug 2010, 22:57

Овде отварам нова тема,бидејки не најдов слчна,но ако има негде слободно можете да ја преместите.
Ја отварам со разлог бидејки на последните микробиолошки испитувања ми најдоа бактерија уриноплазма.Има ли некој такво искуство,каква е таа бактерија (confus) Утре треба да одам на гинеколог да ми препишат антибиотик за мене и сопругот (confus)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Инфекции кај жената

Post by Debora » 19 Aug 2010, 23:45

Prvenka да не мислиш на Ureaplasma? Ако е тоа не е страшно, се лечи со антибиотици. Ќе треба да ги примате двајцата.
Темава ќе ја преместам во Испитувања на неплодност, мислам дека брис за неа се зема како рутинска постапка при испитување на неплодност, мене барем така ми земале заедно со Mycoplasma и Chlamidia.

prvenka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 580
Придружен: 19 Mar 2010, 09:05
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Re: Брисови

Post by prvenka » 24 Aug 2010, 23:45

Da,na toa mislam...i ok e premesti ja temata.
Ke mora da gi primame dvajcata antibioticite,mada ne mi e jasno od kade pa sega toa koga proslite brisovi mi bea ok. (mad1)
Moze li toa da pravi problem pri zabremenuvanje (confus)
Treba da pocnam da primam od prv den menzis (sad1)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Брисови

Post by Debora » 25 Aug 2010, 06:47

Ureaplasma не би требало да прави проблем при забременување. Некои испитувања имаат покажано дека може да влијае штетно врз плодот, а некои лекари на запад целосно го игнорираат присуството на уреплазма кај жената како нештетно. Не е ништо страшно, ама добро е пред да забремениш да се отстрани бактеријата. Кај нас редовно се испитува, значи се смета дека треба да се отстрани. Немој да се секираш само, антибиотиците се успешни во санирање на состојбата.

detelina
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 03 Dec 2010, 02:09
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Брисови

Post by detelina » 22 Feb 2011, 23:24

dali nekoj moze da mi kaze za gardinela vaginalis pronajdena mi e vo vaginalniot bris a papot pokaza negativen,a istovremeno mi se zemeni .Prethodno ja imav isto taka pred okolu 2god.no togas na papot izleze a brisevite bea negativni.Me nervira toa sto koga mi treba negativen test kaj mene izleguva obratno (confus)pa zatoa me interesira dali nekoj ja imal i dali brzo se otkacil od nea.mi prepisaa flazil......vaginaleti i plus tableti 2 na den.ve prasuvam posto se spremav za in vitro i sega go otkazav za drugiot mesec,se nadevam deka naredniot mesec ke bidat rezultatite negativni......pozzzzzzzz

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Брисови

Post by carina » 06 Feb 2012, 17:35

еве девојки и мене на последните микробиолошки тестови ми покажаа присуство на gardnerella vaginalis на вагиналниот брис,па да ве прашам колку е страшна бактеријава.поздрав

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Брисови

Post by marinela999 » 18 Feb 2012, 12:27

Карина јас не сум ја имала оваа бактерија( како за чудо некоја бактерија да сум ја немала (rolll) ) ама сите бактерии се лечат така да сигурно не е ништо страшно. Со редовни тестови нема да се плашиме од бактерии бидејќи навременото откривање е најважно и успешно се лечат.
Е сега незнам дали тука да пишам, дека темава е брисеви па јас сакам да пишам за пап тест.
Сега и пишував на Лејла за кламидијата и сите бактерии што ми ги најдоа, ама не пишав таму за ХПВ што ми најдоа (ner) . Е од ова најмногу се изнервирав оти знаеме дека ова е вирус и е нешто сосема поинакво од бактерија. Е сега уште ова до сега не сум го имала, и нормално дека незнам од каде дојде (unsure) . Мн се насекирав, последниот пап ми беше пред една год и беше чист. Пратив и бриз за типизација во ману, па сега во вториник ми рекоа ќе бидат готови. Ми рекоа дека може и да излегло хпв позитвино на папот бидејќи во моментот имав и стрептокота ама незнам дали ова може да е вистина. Имам неколку другарки на кои им најдоа на пап хпв, а после на типизација излегувало дека нема хпв. Само се молам да немам ништо, ама најмногу се молам ако веќе го имам барем да е некој неризичен тип (prayer) . Имате ли вие искуство со хпв?Знам дека се почесто е ова ама не сакам да го имам, и искрено мислам дека ако го имам сум го фатила некаде на гинеколог. Ич немам доверба од чистотата на гинеколозите, мислам дека не се грижат многу а немам начин како до нив да се заштитам??!! (confus)

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Брисови

Post by marinela999 » 18 Feb 2012, 12:34

Девојки ја најдов темата за хпв па ке го ископирам и таму мојов пост. (kup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Брисови

Post by Debora » 18 Feb 2012, 14:59

Карина gardnerella vaginalis мислам дека многу лесно се лекува. За разлика од други бактерии што можат да се појавуваат одново и одново, оваа не е толку упорна.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Брисови

Post by Lejla7 » 20 Feb 2012, 16:06

Кога ми треба негативен брис никакода го добијам - денес добив уште еден резултат, покрај Хламидија имам и уреаплазма (ner) (ner) (ner) Ама читав погоре дека се лечи и дека не е страшна, па нема да кревам толку паника како за другата.
Зошто баш сега кога ми треба чист резултат? (confus)

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”