Лапароскопија

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
prvenka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 580
Придружен: 19 Mar 2010, 09:05
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Re: Лапароскопија

Post by prvenka » 02 Dec 2010, 20:22

Peperutka,ne se sekiraj ne e nisto strasno,neznam zasto ja pravis laparoskopijata no sigurna sum deka i da ima nekoj problem so toa se resava.Bidi hrabra,se se pravi da dojdeme do (t3) (a2)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Лапароскопија

Post by Peperutka » 03 Dec 2010, 16:58

Девојки лошо ми се пишува (cry1) (cry1) (cry1) Денес бев кај мојот матичен на консултации.Ми рече дека доколку со операцијата се види дека јајоводите ми се многу непроодни,тогаш нема да ги одзатнуваат(или нема ни да се нафатат) туку ќе ми ги засечат и сум можела да останам бремена само со ин-витро!Толку тешко го поднесувам ова,мислам дека светот ми се сруши денес (cry1)
Јас ХСГ неможам да направам од високата СЕ.Немам никакви симптоми дека имам непроодни јајоводи(ама кој знае) туку треба да знам во каква ситуација ми се за да продолжам со понатамошното лекување на стерилитет.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Лапароскопија

Post by Debora » 03 Dec 2010, 17:22

Peperutka ќе видиш дека ти се проодни јајцеводите. Кога се малку запушени со лапароскопијата се обидуваат да ги одзатнат, ама кога има многу ткиво тоа не е можно, затоа така ти кажале.
Од каде ти се овакви мисли дека ти имаш запуштени јајцеводи? Исфрли ги од главата. НЕМАШ!
А дури и да се запушени ин витрото е баш наменето за такви случаи, ништо страшно.
Ќе испадне дека јајцеводите ти се добри и со Кломифен ќе си останеш бремена, јас се така очекувам ти да направиш. (a2)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Лапароскопија

Post by Debora » 11 Jan 2011, 13:09

Пеперутка до каде стаса со припремата?

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Лапароскопија

Post by Peperutka » 11 Jan 2011, 18:50

Ах мила,наредниот месец белки ќе ја правам (cry1)
Минатиот,докторката имала многу закажани пациентки,овој месец била на одмор па така останува во фебруари,па трета среќа,ќе видиме а времево си лета (cry1) (cry1) (cry1)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Лапароскопија

Post by Debora » 11 Jan 2011, 21:29

Не се секирај, ќе биде штом си решила. (a2)
Еден месец или два нема да променат ништо, млада си и ќе видиш дека за брзо време ќе дојде твоето бебенце, иако чекањето знае да изнемошти. (a2) (a2) (a2) Се ќе заборавиш од радост. (a2)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Лапароскопија

Post by Peperutka » 17 Feb 2011, 15:28

Завчера бев во ГАК да ми направат историја на болеста,да ме прегледаат и припремат за операцијата (smile) Ми испитаа крв и мокрача,ми измерија притисок и пулс,анестизиолог ме прегледа и сите испитувања испаднаа одлични (smile) Сега чекам да ми се јават и да ми кажат кога ќе биде лапароскопијата,држете ми среќа!!!Јасмин почнав да ги пијам од 4-тиот ден од циклусот како припрема за операцијата и за регулирање на циклусот.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Лапароскопија

Post by Peperutka » 24 Feb 2011, 16:16

Девојки да ви кажам дека ја направив лапароскопијата.Се помина во најдобар ред,немав никакви компликации ни со анестезијата ни со самата операција и што е најдобро-јајоводите биле проодни,матката и јајниците се во најдобар ред(нормален наод) така што можам природно да забременам dance dance .Малку ме боли раната на стомакот каде што сум сечена(на две места сум сечена),малку имам проблем со движењето(станувањето и седнувањето),засега несмеам ништо да работам,само да одмарам и да бидам на лесна храна.За 7 дена треба да ми ги вадат конците,тогаш и ќе ја добијам отпусната листа и резултатите.Ај за некој месец и јас ќе се пишам во Забременување (lovet)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Лапароскопија

Post by Debora » 24 Feb 2011, 16:36

Пеперутка, леле ама ме изненади, па ти тајно ја направи. (rolll) Јас кога видов дека си пишала си помислив дека пишуваш дека си закажала. (a2)
Ти реков дека ќе биде во ред. dance Те чекаме во Забременување и одма во Бременост. (joy)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Лапароскопија

Post by Petra » 25 Feb 2011, 15:34

Изнендаување Пеперутка. Не ни помислував дека сето ова тајно ќе биде направено. (smile) (a2) Мила одмарај и за брзо време да бидеш со големо меше. (t3) (a2)

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”