Генетско испитување: ХЛА и кариограм и имунолошки

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Luna1
Нов член
Нов член
Мислења: 83
Придружен: 12 Mar 2014, 16:50
Му се допанале: 6 пати
Им се допаднал: 39 пати

Re: Генетско испитување - ХЛА и кариограм

Post by Luna1 » 05 Oct 2014, 19:09

Еве и јас да се јавам, кариотипот и мојот и на мм се ок, а во однос на ХЛА генетичарите ми рекоа да не правиме бидејки сме го поминале првото тромесечје, доколку имало таков проблем спонтан ке имало до 12 недела (confus).

Kalaninana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 455
Придружен: 07 Mar 2013, 16:43
Му се допанале: 120 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: Генетско испитување - ХЛА и кариограм

Post by Kalaninana » 05 Nov 2014, 20:45

Devojki napravivme kariotip so mm i rezultatite se ok. Sega treba da napravime HLA. HLA se pravi na transfuziologija? Treba upat za mene od maticen ginekolog, a za mm od maticen lekar?
Vi blagodaram

Beba1
Член
Член
Мислења: 243
Придружен: 22 Apr 2014, 21:57
Му се допанале: 21 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Генетско испитување - ХЛА и кариограм

Post by Beba1 » 06 Nov 2014, 10:15

Zdravo devojki, da ve pozdravam site najnapred i neznam dali na nekoj mu treba za ispituvanje vo many za trombofijila da znaete aparataot konecno prorabote pa mozete da pojdete edna golema (big-hug) za site

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Генетско испитување - ХЛА и кариограм

Post by Lejla7 » 06 Nov 2014, 11:01

Kalaninana wrote:Devojki napravivme kariotip so mm i rezultatite se ok. Sega treba da napravime HLA. HLA se pravi na transfuziologija? Treba upat za mene od maticen ginekolog, a za mm od maticen lekar?
Vi blagodaram
Najbrzo ti e na transfuziologija (i imas rezultati za edna nedela), inaku se pravi i na imunologija, na poslozeno nivo, no mislam deka nema potreba od tolku. I upatite se tie, da. Se najdobro (a2)

mamipipo
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 06 Nov 2014, 14:17
Им се допаднал: 1 time

Re: Генетско испитување - ХЛА и кариограм

Post by mamipipo » 13 Nov 2014, 12:50

Zdravo na site prijatelki gi citam site postovi'i ne m e jasno ako ne sme kompatablni so soprugot kako imame maze 9 god,a za vtoro se obiduvavme 6 god bez uspeh pa se resivme za ivf vo REMEDIKA.Transferot bese na 5 den odlicni 2 blastocisti bea no ete ne se fati toku prasanja imam a odgovor nema cudna priroda ve pozdravuvam I gr mi rece ke treba da pravam imunoloski ispituvanja?

snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Генетско испитување - ХЛА и кариограм

Post by snegulka83 » 13 Nov 2014, 13:05

Mamipipo (big-hug) za tebe. Nikako nemoj da se obvinuvas sebesi. Nikoj nemoze da ti dade odgovor zosto invitroto bilo neuspesno, nitu da ti garantira deka slednoto ke bide uspesno. Bideki imate veke edno detence sigurno nema da gi pravis site ispituvanja tuku samo oni koi ke ti gi posoci doktorot. Edno e sigurno deka stimulaciite imaat prodolzeno dejstvo slednite meseci, zato vredni so tm (dve) (ttc) i da ni se pofalis za brzo (t3) . (grupna-gushka) (bu) (bu)

mamipipo
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 06 Nov 2014, 14:17
Им се допаднал: 1 time

Re: Генетско испитување: ХЛА и кариограм и имунолошки

Post by mamipipo » 13 Nov 2014, 15:11

Fala Snegulka za predlogot (dve) sakam da se boram i ne se otkazuvam no sega ne mi saka dusata nisto a inaku imame maska dijagnoza oligoastenozoospermija <3

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Генетско испитување: ХЛА и кариограм и имунолошки

Post by Happy^_^ » 14 Nov 2014, 14:18

Да се јавам со најнови информации за испитување на кариотип. Не прочитав дали некој има пишано но ќе пишам, нека стој (smile)
За мажите општите матични не даваат упут за кариотип па затоа, треба да се земе упут од општ матичен лекар за на уролог, па урологот да даде упут и закаже со мој термин. Крв зимаат само во понеделник и петок. И мислам Лејла имаше пишано дека се зима крв во соба број 9, но по ново зимаат во соба број 31 и 32. Нас ни земаа во 31 (smile) Па со Господ напред, резултати за 6 недели.
И да, матичните гинеколози вајда знаат ама уролозите појма немаат. Треба да се закаже за ЈЗУ УК за гинекологија и акушерство, Медицинска Генетика. Ова го пишувам зошто на мажот ми прво му закажаа којзнае за каде, пошо сестрата кај урологот појма немаше и одвај ја убедив јас дека знам каде треба да ми закаже, и отворив од телефон Мој Термин.
Ве (kup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Генетско испитување: ХЛА и кариограм и имунолошки

Post by Lejla7 » 14 Nov 2014, 15:21

Kolku izmeni za samo edna godina od koga ispituvav, nema ni tolku. Bravo Happy sto pisa. (big-hug)

Kalla
Член
Член
Мислења: 101
Придружен: 15 Dec 2013, 15:49
Му се допанале: 17 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Генетско испитување: ХЛА и кариограм и имунолошки

Post by Kalla » 17 Nov 2014, 13:22

Очигледно секој матичен различен пристап има. Ние денес правевме кариотип и упатот на мм беше издаден од општиот матичен лекар и без никаков проблем денес го прифатија упатот на ГАК. Матичните можат да закажуваат и вакви упати преку мој термин. Имам чувство матичните доктори како да не се информирани за сите промени во здравството.
Happy со Господ напред за 6 недели, искрено се надевам дека се ќе биде во ред.

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”