Генетско испитување: ХЛА и кариограм и имунолошки

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Beba1
Член
Член
Мислења: 243
Придружен: 22 Apr 2014, 21:57
Му се допанале: 21 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Генетско испитување - ХЛА и кариограм

Post by Beba1 » 02 Sep 2014, 15:10

Jas ispitav toa sto mi kaza lazarevski ... a sto treba uste nesto drugo, i koga bev na transfuziologija pred da odam na bockanje mi vidoa sto e zapisano od doktorot so site dokumenti od In vitro gi nosev so mene i ne mi dade nisto dopolnitelno... sto e bitno drugo ke ispitam ke pobaram od maticnata upat.

snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Генетско испитување - ХЛА и кариограм

Post by snegulka83 » 02 Sep 2014, 15:16

Ако си од Скопје не е проблем да испиташ кога било. Јас патував специјално и ми беше важно да завршам и да се боцнам сегде во еден ден па така и се организирав. За голем дел од испитувањата или нема лек или некоја витаминска терапија или само инвитро е лекот. Ние и така сме стигнати до тука па за витамини нема проблем. Нека не те тревожат овие резултати.

Beba1
Член
Член
Мислења: 243
Придружен: 22 Apr 2014, 21:57
Му се допанале: 21 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Генетско испитување - ХЛА и кариограм

Post by Beba1 » 02 Sep 2014, 15:19

Da od skopje sum, ke pojdam bas utre sabajle na imunilogija da prasam, i odma kaj maticnata za upat pa vo cetvrtok da odam da zavrsam ... A sto e drugo bitno mila za da se ispita spored tebe sto si pravela do sega ... Ti blagodram mila edna golema (big-hug) (big-hug) (big-hug) od mene za tebe (bu)

snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Генетско испитување - ХЛА и кариограм

Post by snegulka83 » 02 Sep 2014, 15:32

На имунологија можеш и по телефон да прашаш каков упат ти треба и кога боцкаат. Еве број 02/3227972, јас тука се јавував за да прашам дали се готови резултатите. Мене ми требаше упат рачно напишан од матичната а боцкаа секој ден од понеделник до петок. Прво отидов до бараката на имунологија, која се наоѓа карши инфективна клиника, па од таму на разговор кај докторите кои се на институтот за физиологија, тоа ти е карши министерство за здравство, па пак назад во бараката за да ми земат крв. Јас правев и испитував што ми велеа. И сопругот ги правеше скоро сите испитувања што и јас, ама ние имаме машки фактор на неплодност. Секој случај е посебен и различен. Испитај само тоа што ти рекол докторот, иако на имунологија ќе те убедуваат дека треба и други испитувања посебно било важно ХЛА, а за тоа лек нема и мора двајцата па да се споредат резултатите.Ова за да си бидеш спремна да не те убедуваат на празно.

Beba1
Член
Член
Мислења: 243
Придружен: 22 Apr 2014, 21:57
Му се допанале: 21 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Генетско испитување - ХЛА и кариограм

Post by Beba1 » 02 Sep 2014, 15:56

ah da ne trgnes po ovie vrati covek sto se nema da prezivee... No mora koga sakame da dojdeme do celta i da si imame (b4) i da se raduvame nisto ne e tesko. Jas planiram da pojdam utre sabajle bidejki poveke ne se javuvaat pa da si prasam na lice mesto ...
Ti bl (big-hug) (big-hug) (big-hug) agodaram najmnoguuuuuu

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Генетско испитување - ХЛА и кариограм

Post by Filigran » 02 Sep 2014, 17:24

Beba, а баш се прашував кај си??? Со среќа на испитувањата, на крај се да биде во ред , да се среди и да дојдете до долгоочекуваната награда. (b4)
И на Снегулка исто така, (grupna-gushka) (grupna-gushka) (grupna-gushka)
Мачен е патот ама вреден (racinja)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Генетско испитување - ХЛА и кариограм

Post by Lejla7 » 02 Sep 2014, 22:15

Factor V Leiden i Protrombin jas ispituvav na transfuziologija, ne na imunologija. Koga odi polesno vamu, zosto cekanje na imunologija?

I dobro ti veli Snegulka, ispitaj sto ti kazal doktorot, ne slusaj tamu sto ke ti kazat.Za HLA potpolno se slagam oti e nepotrebno, ama ako tolku sakas da go pravis i toa se pravi na transfuziologija i pobrzo. Moze ne e na tolku molekularno nivo kako na Imunologija, ama pobrzo e.

Ako dobro procitav, kaj AFA ti pisuva pozitiven rezultat. Znaci imas antifosfolipidni antitela.Mislam deka treba da pojdes kaj Lazarevski so rezultatite, da gi vidi i da ti dade terapija ako dobro sum go protolkuvala rezultatot. Mislam oti so Aspirince se resavase toa.

Beba1
Член
Член
Мислења: 243
Придружен: 22 Apr 2014, 21:57
Му се допанале: 21 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Генетско испитување - ХЛА и кариограм

Post by Beba1 » 03 Sep 2014, 08:52

Dobro utro mili moi kako ste mi, utroso se javiv na imunologija za da se informiram za upat i slicno i koga prasav za cenata mi kazaa 1500 mkd, a vo many za istoto e okolu 500 mkd? Stvarno neznam sto da kazam za istoto a kolku e golam razlikata. Sto me sovetuvate vie da napravam .
Vi prakam mnogu (big-hug) (big-hug) (big-hug) Lejla, Filigran i Snegulka.

Beba1
Член
Член
Мислења: 243
Придружен: 22 Apr 2014, 21:57
Му се допанале: 21 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Генетско испитување - ХЛА и кариограм

Post by Beba1 » 03 Sep 2014, 09:05

Lejla7 wrote:Factor V Leiden i Protrombin jas ispituvav na transfuziologija, ne na imunologija. Koga odi polesno vamu, zosto cekanje na imunologija?

I dobro ti veli Snegulka, ispitaj sto ti kazal doktorot, ne slusaj tamu sto ke ti kazat.Za HLA potpolno se slagam oti e nepotrebno, ama ako tolku sakas da go pravis i toa se pravi na transfuziologija i pobrzo. Moze ne e na tolku molekularno nivo kako na Imunologija, ama pobrzo e.

Ako dobro procitav, kaj AFA ti pisuva pozitiven rezultat. Znaci imas antifosfolipidni antitela.Mislam deka treba da pojdes kaj Lazarevski so rezultatite, da gi vidi i da ti dade terapija ako dobro sum go protolkuvala rezultatot. Mislam oti so Aspirince se resavase toa.
Lejla mila, kako ste mi vie prvo toa da te prasam :) (big-hug)

Da ke napravam toa sto mi kazal Lazarevski i posle so rezultatte kaj nego taka i sme dogovoreni :)

Beba1
Член
Член
Мислења: 243
Придружен: 22 Apr 2014, 21:57
Му се допанале: 21 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Генетско испитување - ХЛА и кариограм

Post by Beba1 » 03 Sep 2014, 09:33

Uste ova, rezultatite na imunilogija ke bidat za 3 nedeli takvo info dobiv.

Одговори

Return to “Испитувања на неплодност”