Подготовка за ин витро

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Подготовка за ин витро

Post by Lejla7 » 19 Dec 2013, 10:35

Колку што знам јас, помага матката да не го отфрли плодот како страно тело

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Подготовка за ин витро

Post by RedRose30 » 04 Apr 2014, 20:27

Преведов еден текст, се надевам дека ќе помогне некому:

Советите на Зита Вест за подготовка за ин-витро во соработка со Центар "Бриџ"

Исхрана
Доколку сте во можност, ве советуваме да се подготвите пред постапката на инвитро. Ако имате 3-4 недели пробајте да ги исчистите отровите од телото. Здрава исхрана ќе Ви помогне за тоа, како и за намалување на вишкот килограми.

Примајте мулти витамини со добар квалитет, како и минерални додатоци (тоа ќе му помогне на вашето тело да се справи со потребите на ин-витрото), кои содржат витамин С и Е (за да ја збогатите течноста која ги обвива и храни јајце клетките), цинк (важен за производството на хормони), магнезиум и витамин А (важен за производството на јајце клетките), селен и магнезиум (за подобрување на плодноста), железо и коензим Q10. Витамините Ц,Е и цинк исто така помагаат за брзото опоравување на јајниците после пункција, подготвеноста за прифаќање на готовите ембриони, а В комплексот ќе му помогне на вашето тело да се справи со стресот.
Масните киселини се од огромно значење.

Пијте минимум по 2 литри вода на ден (филтрирана или флаширана).

Избегнувајте чоколади, блага и солена храна, полуфабрикати, кафе, кока-кола, секакви газирани пијалоци и алкохол.
Многу ниското ниво на протеини во вашето мени може да резултира со намален број на јајце клетки. Најдобриот извор на протеини со најдобар баланс на аминокиселините се јајцата, сојата, месото, рибата, мешункастите растенија. Избегнувајте прекумерна употреба на млечни производи и потрудете се да конзумирате органско месо.

Психичка и емоционална подготовка

Визуелизацијата е важна во секоја етапа од ин-витрото. Има толку многу препреки за надминување и затоа не треба да престанете да мислите на основната цел поради која го правите сево ова - вашето сопствено бебе. Не си дозволувајте да се предадете на негативно мислење и грижи. При секоја етапа од лекувањето претставувајте си што се случува во вашето тело - растењето на фоликулите, зреењето на јајце клетките, задебелување на ендометриумот, имплантацијата на ембрионите. Секој ден повторувајте си по некоја охрабрувачка фраза.

Најдете си техника за смирување којашто одговара на вашиот начин на живот - јога, медитација, тај-чи. Инвестирајте во неколку цд-а со смирувачка музика и звуци.

Ин-витрото е стресна постапка и затоа е важно да одделите време во кое ќе бидете заедно и да ги правите нештата коишто ги сакате. Важно е да се поддржувате меѓусебно и да си ја задржите добрата врска со партнерот.

Вие и партнерот реагирате различно на напнатоста, па затоа одделете си по 10 минути секоја вечер за да поразговарате за она што се случило во текот на денот и како се чувствувате.

Не потценувајте го времето потребно за подготовка за инвитро. Ако имате можност одмарајте си по постапката.

Физичка подготовка

Ин-витрото е со поголеми шанси за успех ако не сте со прекумерна тежина (или под нормата). Пробајте да ослабнете бавно и постепено.

Не пушете и избегнувајте зачадени простории – чадот од цигари влијае на слузницата на матката.

Избегнувајте потешки спортови. Вашето тело има потреба од одмор, се препорачуваат полесни вежби како пешачење и јога.

Акупунктурата би ја подобрила циркулацијата, растењето на фоликулите и имплантацијата.

Одржувајте ги грбот и стомакот топли, особено пред пункција и помеѓу пункцијата и трансфер.
НЕ СЕ ЗАГРЕВАЈТЕ ПОСЛЕ ТРАНСФЕР!

Ограничете го времето што го минувате седејќи - ја отежнува циркулацијата на крвта. Одмарајте си и легнувајте си рано.

brm_brm
Член
Член
Мислења: 190
Придружен: 25 Mar 2013, 19:04
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 13 пати

Re: Подготовка за ин витро

Post by brm_brm » 25 Apr 2014, 23:02

е јас да си прашам за мене,... ми рекоа да користам полигинакс вагиналети после заршување на циклус, заради ивф...дали тоа значи откако ќе ми заврши скроз без било каков блед исцедок?

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Подготовка за ин витро

Post by Lejla7 » 26 Apr 2014, 09:27

Mislam da.A kolku dena ti trae ciklusot?

brm_brm
Член
Член
Мислења: 190
Придружен: 25 Mar 2013, 19:04
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 13 пати

Re: Подготовка за ин витро

Post by brm_brm » 26 Apr 2014, 17:46

Ponekogas I 6 ot den imam bled iscedok

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Симптоми на бременост?

Post by Dorotea111 » 29 Apr 2014, 23:15

Ne znaev kaj da go pisam ova. Minatiot mesec pocnav da pijam Pregnancare, eve vekje gi dopivam i me interesira nekoi drugi vitamini slicni na Pregnancare da mi preporacate. Ovie mi se mnogu skapi 900 denari, barem nekoi drugi sto se okolu 300 denar ili 400.Fala (kup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Симптоми на бременост?

Post by Lejla7 » 30 Apr 2014, 09:46

Ne e za ovde prasanjeto nitu odgovorot, ama jas ne mozam da premestuvam, pa zatoa na Debora ke i go ostavime ova (sorry) :ymblushing:

Pregnacare se mnogu skapi i veruvam deka se dobri, gi piev i jas pred prvoto in vitro pa ishodot bese negativen. Ne bilo do niv. Lani pred vtoroto in vitro gi probav Pre-Natal na Natural Wealth, ako dobro se sekavam 100 tableti bea, znaci za tri meseci i mislam deka cinea okolu 600 denari vo Zegin. Pa probaj ako sakas

MN123
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 06 May 2014, 14:24

Re: Подготовка за ин витро

Post by MN123 » 06 May 2014, 14:35

Здраво
Јас сум 4-ти ден на Супрефакт. Сакам да ве прашам дали ви влијаеше психички примањето на овој хормон, или јас нешто умислувам
Во исто време ме советуваа да јадам протеинска храна.
Можете ли да ми пишете искуство околу двете работи

brm_brm
Член
Член
Мислења: 190
Придружен: 25 Mar 2013, 19:04
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 13 пати

Re: Подготовка за ин витро

Post by brm_brm » 06 May 2014, 15:12

кај мене цела терапија со супрефакт и фостимон не ми делуваше на ништо.најнормално. не се преоптеретувај,со симптоми. боцкај си се со мерак

elieli75
Нов член
Нов член
Мислења: 54
Придружен: 03 Mar 2014, 20:12
Му се допанале: 10 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Подготовка за ин витро

Post by elieli75 » 07 May 2014, 14:36

Milicki zdravo sakam da ve prasam se podgotvuvam za IVF pa sakam da mi pomogne nekoja od vas za zadebeluvawe na endometriumot na matkata kako da go podobram za podobro p[rifakanje na embrionceto i odrzuvanje vo zivot ponatamu procitav za Cveklo i Ananas no nesto pokonkretno dali znaete Ve cekam za sovet milicki moi.....pozdrav

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”