Кога е време за ин витро

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Бебуфче
Член
Член
Мислења: 132
Придружен: 17 Jan 2013, 13:46
Му се допанале: 37 пати
Им се допаднал: 59 пати

Кога е време за ин витро

Post by Бебуфче » 01 Oct 2013, 02:28

Дебора мила ништо од првата инсеминација (sad1) на жалост (sad1) ! Искрено да ти кажам денеска со маж ми си се по скарав му велам да идеме на ин витро неможам веке вака а тој истото како тебе млади сме ке си почекаме да ги пробаме сите инсеминациии па ако не бива тогаш да идеме на ин витро јас имам само 22 год а тој 29 год мислам дека срамно и што го кажувам но кога не бидува не бидува се нервирам толку млади а нејке (ner) (ner) (ner) оф леле ке ми помине ли оваа болка веке еднаш !!!! А тебе дебора за ваа што ми го смени мислењето ДА ДАДЕ ГОСПОД БЛИЗНАЦИ ДА СИ ДРЖЕШ ВО РАКА (l2) и ке останам на товоте тебе ти верувам иако не те познавам приватно но ти си пре пре добра од каде го имаш оваа срце и оваа сила (a2)

NadicaG

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by NadicaG » 01 Oct 2013, 08:21

mene ne mi e jasno,poskapo li kosta punkcija so stimulacija otkolku punkcija bez stimulacija?i embriotransfer so stimulacija i embriotransfer bez stimulacija,stvarno sum zbuneta (confus) .a da ve prasam dali mozam i sledniov mesec da probam pak so priroden ciklus,noramalno ako doktorot mi preporaca ili ne e preporaclivo tolku cesti punkcii?

NadicaG

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by NadicaG » 01 Oct 2013, 08:26

bebufce ti mila mnogu,mnogu si mlada,jas i debora imame po 41 godina,pa kolku bezgrizno odime na ovoj pat,znaes sto sfativ od zivotot,do 24 godini samo nekade brzav,mislev ako sega ova nego napravam ke nemam vreme da go napravam ponatamu,posle 30god,osobeno posle 40god poveke go imam ovoj stav deka ima vreme,pobavna sum vo se...mislam paradoks,no vistina e,mnogu luge istoto mi go rekle (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by Debora » 01 Oct 2013, 08:47

Бебувче добро ти вика тм, поминете ги инсеминациите, ин витрото секако останува како опција - ако НЕ ДАЈ БОЖЕ дотогаш не се случи тоа што ќе се случи. (t3) Леле 22 години имаш, што убаво, можеби сме врснички со мајка ти. (laugh1) Не викам да оставиш да поминат години, ама нека поминат уште 3 инсеминации, а дотогаш вети си дека нема да се нервираш и ќе уживаш со тм. (ttc) (a2)

bebenca3
Член
Член
Мислења: 249
Придружен: 19 Aug 2011, 13:39
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by bebenca3 » 01 Oct 2013, 10:34

Bebufce ti pisav i privatna poraka no eve i ovde da pisam vie ste mladi i imate vreme no sepak toa sto e potrebno treba da go napravite site ispituvanja i da ja najdete pricinata za da znaete stoponatamu oti kako ssto si ima vreme toa i si odi i dodeka se svrtis pominale godinete .No sepak malku po opusteno i poveke (ttc) (ttc) so mt i daj boze i da ne ti treba nitu IVF nitu insminacii. (bu)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by Debora » 01 Oct 2013, 10:46

Она си ги има направено испитувањата, сега ги прави инсеминациите, не е дека губат време со нешто. Следен чекор би бил ин витро, ама муабетот е да не брза со него и да не ги прескокне инсеминациите. Ниту еден лекар нема да и препорача на 22 год ин витро, без да пробаат инсеминации, кога се е во ред кај двајцата нив.

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by belomorka » 01 Oct 2013, 11:05

леле овде ама муабети се терле а јас дури сега видов. И јас не сум барала рефундирање на средствата а можеби треба, сам ода ископам по дома да видам што имам а што не.
инаку БЕБУВЧЕ ти си мила многуууууу малецка, арно вика дебора можеби мајкати ни е врсничка. Немој ни да помислиш на ИВФ а и мој совет ти е и инсеминациите да не ги правиш со стимулација НИКАКО. така само побрзо ке си ги потрошиш резервите на јајни клетки. Дете не се знаесувај, хормоните се многу штетни ма колку ние да нејкеме на признаеме. прашај некој невролог да видиш што ке ти каже за хормоните, ке ти рече аман со тие гинеколози и со тие хормонски терапии. немој мила да си го уништуваш телот и да го старееш пред време. Се надевам дека нема да ми се налутиш што ти го пишувам ова.
јас на 40 години па кога ке ми текне дека пак ке треба да примамхормони за наредното инвитро ми се темни да бидам искрена.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by Debora » 01 Oct 2013, 11:08

Признавале ние или не, тие стимулации се како бомба за организмот, со долготрајни последици... ама кога нема друго решение остануваат како крајна опција, во никој случај прва.

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by merlin » 01 Oct 2013, 11:53

јас не сум правела инвитро и недај боже да стигнам до таму..мм ми има речено " јас тебе те сакам и животот ќе го живееме дали со деца или без сеедно, не дозволума хормони да ти ставаат", јас подруго размислувам само го молам господ да не ме стави пред такво искушение (prayer)
така да и јас сум за по релаксирано и по природно

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by Happy^_^ » 02 Oct 2013, 07:33

Бебуфче мила не ја знам твојата приказна ама јас на 22 не ни помислував за мажење не па за бебе. Може лесно ни е да кажеме млада си, почекај ама и јас го делам мислењето со беломорка.
Дури се прашувам ова инвитро ко мода стана. Една моја пријателка ми вика па пробајте инвитро, најлесно е ( демек да не губиме време) абе косата ми се крена.
Како и да е со среќа Бебуфче.

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”