Ин-витро преку фондот за здравство

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Lejla7 » 13 Feb 2012, 00:00

Маринелче, а после ин витрата ти ги враќаа ли поднесените документи за да можеш пак да аплицираш? Гледам бараат да си направиш копии кои во Фондот ќе ти ги заверат, значи оригиналите се цело време кај нив или како?

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by marinela999 » 13 Feb 2012, 10:00

Да од сите документи да си направиш копии(тоа го заборавив да ти кажам (smile) ) и они ќе ти ги заверат копиите со потпис и печат, да бидат верно на оригиналот и по неколку дека ќе се вратишш да си ги земеш. Они ги задржуваат оригиналите, а копиите ти ги враќаат. Меѓутоа и копиите-заверени ќе можеш понатаму да ги користиш како да се оригинал. (smile)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Lejla7 » 13 Feb 2012, 14:43

Се јавив денес во Фондот и ми кажаа кон крајот на март/почетокот на април (6 месеци по ин витрото) да си поднесам документи на разгледување, па тие ќе ме известат дали ми требаат инсеминации или не. Ја кажав дијагнозата, ме прашаа дали имам ХСГ и 4Д ехо (имам) и ми рекоа дека треба да си земам и мислење-препорака откај Органџиски за тоа дека сум poor responder и дека инсеминациите би биле безизгледни и губење време во мојот случај.
Се јавив и кај Органџиски за да побарам да ми изготват мислење, па сега чекам да ме известат. Да се надевам дека ќе ми издадат ваков документ - нема зошто да е проблем кога веќе така ми кажа тогаш лекарот, да го напишат црно на бело.
Држете ми среќичка.
Маринела, се ми разјасни, фала ти многу, значи не знам што ќе правев без тебе и без сите други кои ме советуваа на овој Форум. Поздрав до сите. Се наполнив со надеж (bu)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Lejla7 » 13 Feb 2012, 14:45

Пак прашање - како да направам копија од рендгенска снимка на ХСГ? Има ли некој правено?

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by marinela999 » 13 Feb 2012, 15:11

epa super lejla, mislam deka nema da ti baraat inseminacii so tvojata dijagnoza.ne bi trebalo da ne ti pisat preporaka,bidejki toa e vistinata ne gi teras ti nesto da lazat ili da pisuvaat nevistina.drago mi e deka ti pomognav, barem moevo iskustvo da pomogne na nekoj (rolll). Za snimkata neznam bas dali voopsto moze da se kopira,jas nemam takva snimka ama ako e rengen mislam nemoze (confus) .ama zosto i snimkata da ja prakas?mislam deka treba mislenjeto od doktorot napisano za snimkata.sigurno imas i takvo nesto kako sto so sekoj rengen davaat.jas imam mislenje i toa go prativ i ne mi baraa snimka. (kup)
Aj i jas prasanje:posle 6meseci od ivf mozam da podnesam neli pak dokumenti.ama eve vo mojov slucaj imase bremenost, pa posle i revizija.i sega od koj datum treba da racunam 6meseci?od transferot, od testot preku krv ili od revizijata?
Ako znae nekoj, ako ne ke prasam vo fond.srekickiii

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Hera » 13 Feb 2012, 15:20

Лејла79 ај да пробаш со една финта. Стави ја снимката на прозор преку ден. Ако имаш некој подобар апарат ќе ти извади и подобра резолуција и од скенирана слика. Па после можеш да си ја извадиш во некое фото студио.
Инаку и мене ми е логично дека е потребно само мислењето од докторот. Битен е заклучокот на докторите што увиделе од таа снимка.
Ве поздравувам девојки и ви поскаувам мноогу среќа. (kup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Lejla7 » 13 Feb 2012, 23:23

Значи само мислењето од докторот за ХСГто да го поднесам, во ред.
Ми се јавија од кај Органџиски, ќе ми издадат документ за дијагнозата, фала Богу, да не го мислам и тоа.
Маринела, мене само ме прашаа кога го правев ин витрото и кога кжаав октомври, ми кажаа да поднесам документи за разгледување во април. Можеби ќе ти е подобро да се јавиш во Фондот и да прашаш за од која дата да сметаш 6 месеци. По моја логика, треба да се смета од моментот кога завршила бременоста (нели по спонтан абортус препорачуваат 6 месеци пауза ако е со киретажа). Не знам што е ревизија.

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by marinela999 » 14 Feb 2012, 11:50

Да Лејла најдобро ќе биде да прашам. Ревизија е фактички чистењето што ми го направија, така го нарекоа кога бев после ивф. Нешто како и киретажа, отприлика.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Lejla7 » 14 Feb 2012, 20:18

Оф, повторно разочарување. Денес пак имав повик од Органџиски. Нема да можат да ми издадат мислење за дијагноза poor responder бидејќи сега излегува дека не сум тоа. Poor responder се сметале жени кои имале помалку од 5 фоликули при стимулација, а јас сум имала 8. И Анти-Милеровиот хормон бил во границите на нормалата (1,3 - 7), а мене ми е 1,9. Па добро, зошто тогаш ми кажуваа (додека бев во процедура на ин витро и потоа) дека слабо реагирам, дека немам доволно фоликули, јајце-клетки, дека хормонот е на долната граница и сл. ? (ner) (ner) (ner) Сега ми се чини дека се беше со намера да ме убедат дека единствен спас ми е ин витро за да дојдат до повеќе пари.
Јас не се откажувам. Здравје, во април ќе поднесам документи за ИВФ преку Фондот, па ако ми одобрат во ред. Ако ми кажат дека ми се потребни инсеминации, барем ќе знам на што сум и ќе тргнам понатаму.
И така, сега сум пак со гијагноза идиопатски-неразјаснет стерилитет. Не знам дали да се радувам дека немам проблем или да плачам. Од овие докторите аман веќе (sad1)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Debora » 14 Feb 2012, 21:16

Лејла и јас се чудам зошто ти ја кажувал таа дијагноза, а сега испаѓа дека ја немаш. (ner) Јас мислам дека сериозно би размислила за друг лекар. Како ќе води постапка, ако може овака да дава од ракав дијагноза. А од тоа како реагираш ќе зависи и целата терапија.

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”