Фолна киселина

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Фолна киселина

Post by Debora » 29 Dec 2009, 11:41

Фолната кислина е витамин од Б групата. Се препорачува доколку жената планира да остане бремена, да почне да зема по 0.4 милиграми на фолна киселина 1-3 месеци пред забременувањето. Доколку не го направила тоа, многу важно е да почне да ја зема веднаш штом ќе дознае дека е бремена. Фолната киселина игра огромна улога во формирањето на неуралната туба и други делови од нервниот систем кај бебето. Неуралната туба се затвора 28 дена по зачнувањето, затоа е многу важно мајката да почне со земање на овој витамин што поскоро.
Фолната киселина не помага во самото зачнување, но игра голема улога во многу процеси во организмот и нејзиниот недостаток може да доведе до големи дефекти во развојот на бебето. Новите испитувања уште повеќе ја нагласуваат нејзината важност. Еве нешто повеќе за неа:
Фолна киселина

Во аптеките кај нас сум ја сретнала како Тифол на Крка од 0,4 милиграми и Фолан на Реплек и Јака од 5 милиграми.
Сите што сте заинтересирани за овој подфорум, ако не ја земате, време е да почнете. (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Фолна киселина

Post by Debora » 29 Dec 2009, 11:56

Ја отворив темата затоа што е многу важна, а јас за ова чув кога ја посетив мојата лекарка, заради неможноста да останам бремена, иако е препорачливо да се направи општ гинеколошки преглед, штом ќе почне да се планира бременоста.
Значи ако немав проблеми со зачнувањето, немаше да имам поим за ова, а многу жени остануваат бремени пред да посетат гинеколог кој би им кажал.

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Фолна киселина

Post by Annabel » 29 Dec 2009, 13:51

Јас само да дополнам каде се може да се најде поприроден пат:

Најдобар извор на фолната киселина се непреработените зеленчуци - салатите, спанаќот, гравот, магдоносот, брокулите, како и лебот. Фолната киселина ја има во црниот дроб, меките сирења, агрумите, овесните зрна и пченичниот зародиш.

ZoranaSS
Нов член
Нов член
Мислења: 80
Придружен: 16 Nov 2009, 22:34

Re: Фолна киселина

Post by ZoranaSS » 30 Dec 2009, 17:40

Go pijam Tifol veke mesec dena,se preporacuva najmalku 4 nedeli pred zabremenuvanjeto se do krajot na prvoto tromesecie na bremenosta....
Najdobro e vaka da se zema zatoa sto preku ishrana i po priroden pat ne e dovolno,znaci preporaclivo e edna tableta ,a za tie sto vo semejstvoto imale deca so problemi vo razvojot,bi trebalo da zemaat doza od 5 mg dnevno. Predoziranost kaj ovoj lek ne postoi .

Mechevska
Нов член
Нов член
Мислења: 92
Придружен: 26 Nov 2009, 18:30

Re: Фолна киселина

Post by Mechevska » 24 Feb 2010, 13:43

Јас знаев за фолната киселина и кога бев трудна му кажав на гинеколога али тој ми кажа да не пија.Много ме зачуди.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Фолна киселина

Post by Debora » 24 Feb 2010, 13:46

Еј Мечевска (a2)
Навистина многу чуден совет. (scared) Некои испитувања покажуваат дека ако се зема во последното тромесечие може да предизвика некои проблеми (мислам дека се поврзуваше со зголемен ризик од астма кај децата), ама во првите 3 месеци СЕКОЈА жена би требало да зема фолна киселина.

slavicat
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 17 Mar 2010, 23:29

Фолна киселина

Post by slavicat » 18 Mar 2010, 00:10

За 4-5 месеца планирам бременост па ме интересира кога можам да почнам со пиење на фолна киселина , исто така овие месеца пијам контрацепција па кога треба да ја прекинам терапијата за да можам да користам фолна киселина? Поздрав (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Фолна киселина

Post by Debora » 18 Mar 2010, 10:20

Може веднаш да почнеш со фолна киселина. Јас не сум чула дека има некакви контраиндикации со контрацепцијата, тоа е обичен витамин. Поздрав и до тебе и добредојде на форумов.
Темава ќе ја спојам со фолна киселина во Зачнување, за да не ни се дуплира.

dukserka
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 14 Dec 2011, 00:46

Re: Фолна киселина

Post by dukserka » 20 Dec 2011, 00:48

Eve i jas veke nekolku meseci se trudam da ostanam bremena i neznam dali da pocnam da pijam folna kiselina?Vie sto mi predlagate?Zosto malku mi e nejasno toa sto pisuva deka 1-3 meseci pred zabremenuvanje da se pie,a toa e individualno posto ne znaes koga ke zabremenis moze da bide toa i posle 1-2 godini a celo vreme li ke treba da pijam folna kiselina?

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Фолна киселина

Post by Mamino_srce » 20 Dec 2011, 11:59

Ееее Дуксерка, на мене ми се така погоди, почнав наводно 3 месеци пред забременување, па се тоа подзабави и нон-стоп пиев. Ама нема да имаш штета, тоа се витамини само.

Одговори

Return to “Забременување”