Потешкотии при зачнување второ дете

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
only44you
Редовен член
Редовен член
Мислења: 305
Придружен: 21 Sep 2014, 00:49
Му се допанале: 278 пати
Им се допаднал: 95 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by only44you » 11 Nov 2014, 20:32

mamipipo wrote:Malku se pribirav so emociite fala Maja i ostanatite forumki za srekata ,megutoa toa cudo kaj mene betata e <1 ne znam sto da m7slam ke cekam da dobijam ciklus .Tolku bev ubedena i celiot tim deka sum (t3) no cudata ne me sakaat inaku imam 1 since momce 9 god po normalen pat pozd do site ne ve guskam posto polna sum so negativna energija*
Nemoj da se sekiras.... Socuvstvuvam so tebe i jas imam kerkicka od 9 i pol godinki... Pred 2 meseci pravev in vitro i sto e uste postrasno bev ostanata bremena, no za zal vonmatericno (unsure) Koja ironija :(
Znam tocno kako ti e ...No zivotot prodolzuva ponatamu so novi sili i glavata gore...

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Кафеав исцедок по ин витро

Post by kit-kat » 11 Nov 2014, 22:17

only44you wrote:
mamipipo wrote:Malku se pribirav so emociite fala Maja i ostanatite forumki za srekata ,megutoa toa cudo kaj mene betata e <1 ne znam sto da m7slam ke cekam da dobijam ciklus .Tolku bev ubedena i celiot tim deka sum (t3) no cudata ne me sakaat inaku imam 1 since momce 9 god po normalen pat pozd do site ne ve guskam posto polna sum so negativna energija*
Nemoj da se sekiras.... Socuvstvuvam so tebe i jas imam kerkicka od 9 i pol godinki... Pred 2 meseci pravev in vitro i sto e uste postrasno bev ostanata bremena, no za zal vonmatericno (unsure) Koja ironija :(
Znam tocno kako ti e ...No zivotot prodolzuva ponatamu so novi sili i glavata gore...
Да ви се придружам со 9 годишнициве и маката за второ.
И јас имам синче од 9 и пол години, од прв обид природно. Но за второ се намачивме за лани да останам пак природни и во 4 месец да имам спонтан.
Но ќе речам не било пишано. Еве повеќе од година и пол се обидуваме но ништо. Како да се привикнувам на едно дете иако неговата желба за братче или сестрите е оооогромна.
Но што е за нас ќе дојде ако сака Бог. Опуштено и не се запоставувајте вие и вашето здравје бидејки јас лани поминав пеколна депресивна година.
Ве (kup)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Потешкотии при зачнување второ дете

Post by kit-kat » 11 Nov 2014, 22:19

Еве мислам дека тука им е местото на постовиве.

b bebe
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 11 Mar 2013, 18:45
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Потешкотии при зачнување второ дете

Post by b bebe » 03 Dec 2014, 13:40

ne znam dali tuka mu e mestoto na postov, no me interesira od koga bi mozela da se obiduvam za vtoro detence bidejki sum so carski rez, ima dosega pominato 10 meseci

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Потешкотии при зачнување второ дете

Post by Lena_nela » 03 Dec 2014, 15:53

Здраво на сите,еве и јас да се пишам овде, имам синче 3,5 год. и еве уште малку ке направиме година дена одкако се обидуваме да забременам, но овој пат ни оди малку потешко. Првиот пат останав бремена по петтиот обид,мислев дека ке биде исто и за второ,но испадна обратно. Последните два месеци одев на фоликулометрија и д-р виде првиот пат имав само еден фоликул на левиот јајник кој беше и добар но не бидна ништо,следниот пат кога отидов на фоликулометрија повторно имав само еден фолекул но небеше доволно голем ,а додека на другата страна имаше уште неколку но мн. помали,па реши д-р. да ми даде кломифен. Кломифенот го пиев од 3 ден и 12 ден бев на фоликулометрија и имав 3 големи убави фолекули,па се надевам и му се молам на бог (prayer) овој пат да добијам убави резултати.
А и на вас мои драги пријателки ви посакувам што побрзо да си ги видите bfp
Б бебе и јас сум со царски па ми рекоа и во боница додека бев,а и матич. гинеколог дека треба да чекам барем 2 год. но знам жени што останаа бремени и после 16-18 месеци.

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Потешкотии при зачнување второ дете

Post by anonimna123 » 27 Dec 2014, 23:54

Sestra mi bese so carski rez i ostana bremena posle edna god i za poroduvanje morase pak so carski oti nemase 2god pd prviot carski rez i ako cekale za prirodno da se porode vtoriot pat mozelo da i ispuka ranata

Mili
Нов член
Нов член
Мислења: 89
Придружен: 26 Aug 2014, 10:31
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Потешкотии при зачнување второ дете

Post by Mili » 06 Jan 2015, 22:19

Nikogas ne veruvav deka potesko ke bide da se zacne vtoro otlolku prvo dete, no ete vo momentov se soocuvam so toa, i ne mi e jasno....

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Потешкотии при зачнување второ дете

Post by anonimna123 » 07 Jan 2015, 08:31

A sto da kazeme nie sto nemame niedno ajde ne se maltretirajte tolku vie barem imate edno a nie ic sto da kazat tie kako mene sto dolgi godini se borat barem edno da odimat

Одговори

Return to “Забременување”