Колку време ви беше потребно за да зачнете?

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Bambina
Нов член
Нов член
Мислења: 96
Придружен: 05 Mar 2012, 15:59
Му се допанале: 19 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Колку време ви беше потребно за да зачнете?

Post by Bambina » 08 Mar 2012, 13:32

Кај нас успеа точно една година откако престанавме да внимаваме. Неколку месеци откако правевме свадба, престанава да пијам контрацептиви и почнавме да работиме на случајот. Некогаш поредовно, некогаш нередовно (ttc) (поради обврски, службени патувања и ред други работи).
Последниот месец кога добив, почна да ме фаќа паника дека нешто не е во ред, особено што и двајцата сме со поголема килажа и не се храниме баш најздраво... А се спремавме да почнем со испитувања од наредниот месец (ner)
Како и да е, се фати:) Плодни денови, лежење на грб, нозете во вис 15 минути и многу многу многу надеж и љубов...
На сите кои уште ги чекате вашите bfp ви посакувам и се молам уште утре да си дочекате (kup)

dusicka
Нов член
Нов член
Мислења: 44
Придружен: 10 Jan 2012, 17:26
Им се допаднал: 1 time

Re: Колку време ви беше потребно за да зачнете?

Post by dusicka » 08 Mar 2012, 14:31

Здраво женски,да ви кажам и јас искуство.Повеќе од 10 месеци броев плодни денови,лежење на грб и тоа веќе се желба за бебуш.Не дека претходно ја немавме,ама сепак по малку се пазевме,иако не користевме никакви контрацептивни средства. Едно време почнав ептен да се нервирам зашто не сака,како тоа кај сите се фаќа,а кај мене не (ner) (ner) (ner) .Па после си реков па што, секако немаме убави услови, па сигурно не ме бива за мајка... (cry1) .Е веќе после толку месеци обидување, прекинав да мислам на се и почнавме со секс по желба, кога сакаме, без притисок дека мора во овие или оние денови, без никакво мислење за (b4) ,едноставно затоа што ни беше убаво и си се отпуштавме така, буквално ко да сме се запознале пред 9 дена, а не пред 9 години (laugh1) .И баш наредниот месец оп - bfp .Ехеее dance радост голема. Не почнувајте одма со испитувања, пробајте со опуштање прво. Не само јас туку и од многу други имам слушано дека останале бремени баш во моментот кога биле најопуштени, не се замарале со броење и сл, туку едноставно си уживале. Женски во очекување на bfp , уживајте, радувајте се, љубете се и (b4) ќе дојде. поздрав

Eli
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 08 Feb 2012, 18:25

Re: Колку време ви беше потребно за да зачнете?

Post by Eli » 09 Mar 2012, 10:51

(smile) da da site taka i na mene mi vikaat da sum se opustela i se ke si doslo ama ne e lesno eve rekov ovoj mesec ke se opustam i poslednive denovi nekako pocnav pak da se zamaram :( a inace ne mislev vooopsto bas kako tebe si mislev a baska i ne sum ic odgovorna pa moze i ne treba da imam bebe :(
Za zal opustanjeto tesko mu ide na sekogo....inace sega custvuvam grcevi vo dolniot del na stomakot kaj janicite od vreme na vreme i imam vrtoglavici ama od vremevo e znam ....pa ke vidime sto ke bide neka bide ....ti poskauvam lesna bremenost ...pozdravce

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Колку време ви беше потребно за да зачнете?

Post by malenaD » 09 Mar 2012, 14:13

Ели мила немој така да размислуваш,за што не си одговорна??? И како тоа дека не треба да имаш бебе??? Се ке си дојде во свое време како што ке каже дедо боже така ке биде, Но најмногу зависи и од самите себе до психата. Верувај дека јас 4 месеци броев плодни денови,мерев базална темп. значи се што прочитав за побрзо зачнување се испробав но ништо, 5 месец заминавме на одмор и толку мн се опуштив на се заборавив и плодни денови ни па мерев темп. и односи имавме со мм кога ке ни текнеше на сабајле,на пладне и после однос воопшто не лежев одма на шетање,плажа,пливање и ете баш тој месец останав бремена.Единствено нешто што го правев редовно е што месец дена пред да останам бремена земав фолна киселина т.с ТИФОЛ апчиња (тоа се витамини кои помагааат за задршување на плодот а и после тоа се добри додека плодот е во развој) Зато ти велам без премногу размислување околу тоа,сеуште ти е рано за да паничиш или да се разочаруваш,уживај во (ttc) без оптоварување и ајде да те видам тамоу запишана на список и да не изненадиш и нас а и ти сама дека си (t3) и да знаеш дека си одговорна и способна да имаш (b4) !!!Поздрав!!!

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Колку време ви беше потребно за да зачнете?

Post by ani4ka » 14 Oct 2012, 12:50

veke 7 meseci se obiduvame no nikako da uspee...imav nekoja infekcija ja llecevme no pak nisto..se nadevam deka nema uste dolgo da ja cekame taa golema radost...na momenti se razocaruvam i si velam mozebi taka treba da bide...znam deka treba opustanje no nekako toa e posilno od se.. (bu)

Pcelka
Нов член
Нов член
Мислења: 75
Придружен: 18 Sep 2012, 22:56
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 22 пати

Re: Колку време ви беше потребно за да зачнете?

Post by Pcelka » 14 Oct 2012, 12:59

Za prvoto se fati od vtora otkako pocnavme da rabotime na slucajot a za vtoroto se pomacivme celi 8 ili 9 meseci no se fati od ednas (dve) vo plodni denovi

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Колку време ви беше потребно за да зачнете?

Post by Nespretna » 15 Oct 2012, 01:32

8-9 месеци чекавме и ние. Претходно се „пазевме“, ама како и за сите работи, така и оваа. Не можела на копче, како што мислев на почетокот јас. Па и јас си помислив дека нешто не е во ред, па одма на испитувања... И уште неизлечени (плус слаб спермограм) така опуштени... се случи... Се си мислам дека се има „фатено“ после една луда вечер со мм, излезени по диска до сабајле и не знаев кај стојам ... Ама ете.. Бог сака така и многу Му благодарам!

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Колку време ви беше потребно за да зачнете?

Post by bubace » 15 Oct 2012, 09:46

Jas 2,5 godini se obiduvav za bebe. Vo poslednite meseci skisnav po doktori, site privatni I državni kliniku gi pominav. Site rezultati super, I moite I na maz mi. I konecno uspeav da ostanam, so,pomos na med polen I propolis, I Sega bebeto si go vikam medeni srcence, pošto mi e od med napraveno:-) . Uste Edna nedela vo 7 mesec ke vlezam I edvaj čekam da se rodi bebeto I da se guskame.
Na site drugi Im posakuvam da ja osetat ovaa sreka.

puflice
Член
Член
Мислења: 113
Придружен: 02 Aug 2011, 17:14
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 36 пати

Re: Колку време ви беше потребно за да зачнете?

Post by puflice » 15 Oct 2012, 12:59

Zdravo na site! Jas se macam so problemot zacnuvanje negde 2 godini i seuste e bezuspesno. Site ispituvanja se so dobar rezultat no sepak ne biva. I sega poveke sum posvetena na prirodni tretmani pa sakav da ja prasam bubace sto e toa sto si piela med,polen i propolis,odnosno kako se podgotvuva i kolku cesto se konzumira? Mislam deka treba da probam (smile) Pozdravce do site

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Колку време ви беше потребно за да зачнете?

Post by Debora » 15 Oct 2012, 13:07

Пуфличе во оваа тема имаме пишувано за природни средства, таму и Бубувче има напишано за медот topic390.html

Одговори

Return to “Забременување”