Витамин Б при забременување?

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Mili
Нов член
Нов член
Мислења: 89
Придружен: 26 Aug 2014, 10:31
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Витамин Б при забременување?

Post by Mili » 26 Sep 2014, 22:39

Ova defekt ne mi zvuci ubavo, ama kako i da e, si pijam b6, nesto apetit mi se otvara od niv, tesko mene.....

Mili
Нов член
Нов член
Мислења: 89
Придружен: 26 Aug 2014, 10:31
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Витамин Б при забременување?

Post by Mili » 19 Oct 2014, 08:03

Пиев б6 скоро 1 месец, од претхдодниот циклус до сегашниот, пред да поченеме да (ttc) редовно ми доаѓаше на 30 дена, но сега ми доаѓа на 27 дена, после 1 месец со б6 ми дојде за 28 дена, дали тоа значи дека сум успеала лутеалната фаза да ја подобрам за 1 ден, сигурно треба подолг период да се вратам у нормала?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Витамин Б при забременување?

Post by Debora » 19 Oct 2014, 09:09

Или да мериш базална или да одиш на фоликулометрија за да знаеш точно што се случува, ама добар знак е во секој случај. Јас би продолжила со Б6. Лично мислам дека и од еден месец може да има подобрување. (smile)

Mili
Нов член
Нов член
Мислења: 89
Придружен: 26 Aug 2014, 10:31
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Витамин Б при забременување?

Post by Mili » 19 Oct 2014, 10:47

Ti blagodaram Debora, sekogas si tuka da ni odgovoris i utesis (smile)

Za bazalna temperatura, citav ama nekako mnogu mi e toa zamaranje sto znam, mozda sledniot mesec ke pocnam i so toa, inaku za folikulometrija obavezno planiram, ama aj si dadov fora do nova godina ako nisto ne bidne, ke go praivme i toa, inaku prviot sovet na mojot ginekolog e: dojdi na pregled koga ke ti zakasni (smile) vo smisla da ne se zamaram so merenja i slicno i da se opustam, samo od sebe ke si bidne, ama veke ako ne biva i ke merime ako treba, fala na sovetot.

vanilla sky
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 03 Jan 2015, 20:22
Им се допаднал: 1 time

Re: Витамин Б при забременување?

Post by vanilla sky » 05 Jan 2015, 23:23

читајки ве девојки од предходните постови некако сум збунета мојот циклус е премногу краток 24 дена. Предходниот месец бев на фолкометрија каде што имав еден фол од 26мм и друг 19мм и тоа на 12ден од циклусот исто така и ендометриум од 6мм е сега некако ми е чудно дека со б6 може да се покачи циклусот барем 4 дена да не знаете да ми препорачате нешто друго освен овие витамини (confus) .

Одговори

Return to “Забременување”