Витамин Б при забременување?

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Fiona
Редовен член
Редовен член
Мислења: 324
Придружен: 13 Jul 2012, 12:56
Location: Скопје
Му се допанале: 35 пати
Им се допаднал: 137 пати

Re: Витамин Б при забременување?

Post by Fiona » 19 Aug 2012, 21:05

Витаминот Б сигурно неможе да штети, може само да биде позитивно за организмот

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Витамин Б при забременување?

Post by Mamino_srce » 20 Aug 2012, 09:58

Fiona wrote:Витаминот Б сигурно неможе да штети, може само да биде позитивно за организмот
I moze da otvori apetitot (laugh1) (drool)

Fiona
Редовен член
Редовен член
Мислења: 324
Придружен: 13 Jul 2012, 12:56
Location: Скопје
Му се допанале: 35 пати
Им се допаднал: 137 пати

Re: Витамин Б при забременување?

Post by Fiona » 20 Aug 2012, 10:15

(laugh1) дааааа (laugh1)
ем извитаминизирана, ем со кило плус .. леле,леле (tongue) (laugh1)
битно убаво на душичката да е (smile) (smile) (smile)

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Витамин Б при забременување?

Post by ani4ka » 20 Aug 2012, 15:40

mili moi devojki nesto kaj mene pak nesto cudno se desava... imam kafen iscedok nekolku dena znaci denes moze poveke da ima utre pomalku i taka me maci cela nedela...ne veruvam deka toa e implantacisko bidejki treba da e malku a ne kako moevo..pa se prasuvam dali mi e toa od so koristev poliginax pa demek sega se cistam a niv gi koristev pred 2 nedeli..znaci niv pa vredno rabotevme pa po 1 nedela ova se sluci...nekoe iskustvo?? ova go imav pisano vo druga tema no gledam deka veke nesto slicno se spomenuva ovde zatoa go premestiv tuka :)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Витамин Б при забременување?

Post by kit-kat » 20 May 2013, 15:06

Бидејки и јас имам кратка лутеална фаза,а исто и спотинг 2-3 дена пред добивање,си велам да си земам витамини Б6 и Б комлекс.А од денес почнав и фолна да пијам така ми рече матичната.
Или да ги пијам пренатал што ги пиев во бременоста?Се земаат и 3-4 месеци пред бременост.
Повеќе сакам да се наоружам со витамини па макар и некое килце да си ставам,бидејки имам многу позитивни сигнали во себе декла за брзо пак ќе бидне (t3) од мене.
Ваше мислење,за витамините (laugh1)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Витамин Б при забременување?

Post by maried » 20 May 2013, 15:36

Kit-Ket и јас имам претчувство дека многу набргу ќе пријавиш bfp , а витамините секако дека не ти сметаат, јас пиев фолна и Б6 (smile) (smile)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Витамин Б при забременување?

Post by Happy^_^ » 20 May 2013, 15:44

И мене матичната ми рече да пијам фолна и Б6 (smile)Иако се витамини јас сакам прво да си направам испитувања па после да почнам да пијам Б6 (ако почнам) Најголем противник сум за пиење апчиња и витамини во вид на апчиња ама здравје (smile) Така да за фолна и Б6 можеш за другото нека каже некој поискусен (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Витамин Б при забременување?

Post by Debora » 20 May 2013, 15:47

Кит кет дека ќе останеш многу брзо бремена, тоа на сите ни е јасно. (rad)
За витамините, фолната е обавезна, за кратката лутеална фаза Б6 е супер, а Б витамините делуват синергетски во комплекс. Јас би ги земала нив, не би земала пренатал уште сега. Мислам дека ти се храниш здраво.
Инаку во принцип моето мислење е дека подобро е да си јадеш овошје, зеленчук, манџи итн, отколку да се земаат вештачки витамини. Повеќето се синтетички хемикалии, а имаат и многу филери. (tumbdown) Освен кога нема потреба од дополнително земање на некој витамин. (smile)
Хепи пишала во меѓувреме, исто мислиме. ;-)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Витамин Б при забременување?

Post by Lejla7 » 20 May 2013, 16:40

Prenatal се витамини на Natural Wealth и се на природна база, нема штета

И јас ги пијам, се препорачуваат и пред забременување. Не дека има врска, ако треба да биде ќе биде и без нив, ама реално кој од нас јаде по 5 порции овошје и зеленчук на ден за да прими доволна доза на витамини и минерали?

А вештачки и синтетички нешта има и во една обична слатка што сигурна сум дека никој не си ја ускратува. Има ли нешто посинтетичко од маргаринот што го има во слатките и тортите?

Иако не сум за пиење таблети сепак мислам дека овие витамини нема да наштетат. Ама тоа е само мое мислење

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Витамин Б при забременување?

Post by kit-kat » 20 May 2013, 20:13

Еј колку ми одговориле (cl) фала милички на сите.
Јас веќе си купив Б6-бедоксин и Б комлекс,така оделе.Ама аптекарката ме убедува доволно има и Б6 во Б комлексот (ner) ама и велам ми треба ваква доза.
Па ми даде бедоксин од 20 мг а тука читам по 50 мг се пиело.Да почнам со помала доза или да пијам по 2?
Инаку јас прв пат земам витамини.Во синко освен фолна ништо не примав.ама имав 22 год.
Јадам манџи, за овошје и зеленчук сум манијак (laugh1) .Еве секоја вечер вечерам шопска,а за ручек редовно салата.
Месото ми е малку (unsure) но сепак варено го јадам.
А и голем противник на лекарства сум.
Антибиотици не се имав напиено од ноември 2009,сега после киретажата прв пат.
Па се заборавив со постов,фала ви на сите (rad)

Одговори

Return to “Забременување”